У кожному кіно про мафію завжди фігурує адвокат, котрий цю мафію обслуговує. Якщо вірити правоохоронцям, які розслідують кримінальні справи, пов’язані з діяльністю посадовців Вінницької мерії, складається враження, що у міськраді вже давно діє справжня коза ностра. Із власним адвокатом. Тільки утримують цього адвоката платники податків.
Кошторис «правника року»
Широко відомий у вінницьких вузьких колах адвокат Юрій Зажирко був депутатом Вінницької міськради чотирьох передостанніх скликань. Причому, завдяки вчасної міграції по «правильних» партіях. Балотувався колишній мер Вінниці Володимир Гройсман з посіпаками від маргінальної «Совісті України» – і Зажирко з ними. Коли «совісті» зовсім не стало, гройсманівці вигадали «Вінницьку європейську стратегією», – і Зажирко знову у справі. За вміння тримати носа по вітру він навіть став лауреатом обласного конкурсу «Людина року-2018» у номінації «Правник року».
Зараз Зажирко не депутат, тим не менш протягом 2023 р. у середньому на місяць мав 60,2 тис. офіційної зарплати. Для порівняння: найбільш відома на Вінниччині депутатка парламенту, дружина очільника Вінницької військової обладміністрації Ірина Борзова торік у Верховній Раді заробляла у середньому 55,3 тис. грн. на місяць. Так, нафіга козі баян, а Зажирку мандат?! Його і без мандата непогано кормлять.
«Консільєрі»
А кормлять адвоката коштом вінничан. У лютому 2021 р. Зажирко став засновником (99% частки) адвокатського об’єднання «Консільєрі». Завдяки однойменної екранізації роману письменника Пьюзо «Хрещений батько», і стареча, і малеча знає, що консільєрі – це порученець боса сицилійської та американської мафії. Щодо наближеності до босів у Зажирка, можливо, манія величі, але по суті назвав він свою контору правильно. У Вінниці ніякої сицилійської мафії немає, а власна доморощена – традиційно промишляє на «розпилі» бюджетів і свою обслугу утримує також коштом платників податків.
Не встигло «Консільєрі» юридично з’явитися на світ, як одразу на контору Зажирка посипалися замовлення послуг від бюджетних установ та комунальних підприємств, підпорядкованих облраді і міськраді. «Вінницяоблтеплоенерго», «Вінницяміськтеплоенерго», «Вінницьке шляхове управління», «ЕкоВін», «Вінницязеленбуд», «Комбінат комунальних підприємств», «Вінницький муніципальний центр містобудування і архітектури», «Вінницький фонд муніципальних інвестицій». Потім від Зажирка зажадали послуг міський пологовий будинок №1, міські лікарні №1 і №3, «Центр матері та дитини», лікарня швидкої допомоги, клінічна лікарня ім. М. І. Пирогова. Також з «Консільєрі» навипередки кинулись пілписувати угоди дев’ять департаментів Вінницької міськради: фінансів, транспорту, земельних ресурсів, комунального господарства та благоустрою, комунального майна, житлового господарства, капітального будівництва, міського господарства, архітектури та містобудування. Усі закупівлі коштом міського бюджету правничих послуг Зажирка були «допороговими», неконкурентними і здійснювались без використання електронної системи. Очевидно, що без команди зверху подібних масових «синхронів» відбутися просто не могло.
Загалом у 2021 р. з конторою Зажирка було укладено угод на суму 2,022 млн. грн. Після початку повномасштабної війни апетит «Консильєрі» тільки зріс – у 2022 р. прокорм Зажирка обійшовся бюджету у 3,695 млн. грн., а у 2023 р. – у 2,712 млн. грн. У цілому адвокатська контора перемогла у 70 безконкурсних закупівлях на загальну суму 8,83 млн. грн. Лише комунальні медзаклади, попри постійні скарги на недофінансування, заплатили «Консильєрі» 3,665 млн. грн.
Насправді, обслуговування Зажирком вінницьким бюджетним установам потрібне так само, як собаці стетоскоп. У міськраді для юридичного супроводу діяльності власних структур функціонує цілий департамент правової політики. А через схему нікому непотрібних закупівель правничих послуг «Консильєрі» контору Зажирка просто «посадили» на бюджетне утримування. Так з «правником року» розраховуються за специфічні послуги.
Специфічні послуги
Чи не найзухваліша афера вінницьких можновладців – це страхова компанія «Місто», у яку при мері Вінниці Володимирі Гройсмані спочатку «закачали» бюджетні понад 47 млн. грн. (на той час майже 6 млн. доларів США), а вже при мері Моргунові фактично приватизували, записавши на неіснуюче юрособу «Територіальна громада міста Вінниці» із фейковим ЄДРПОУ:9999999999. «Місто» через свою приватну «дочку» ТОВ «Поділля-Асистанс» на передані 32 млн. грн. (знову з кишень вінничан) закуповує медобладнання, котре, у свою чергу, здається в оренду комунальним лікарням та медцентрам. Оренда невелика, але сенс в іншому. У платних послугах. Якби міськрада напряму купила медобладнання для своїх лікарень, ніхто б не мав права вимагати з пацієнтів медзакладів гроші. А так – закупили за бюджетні кошти, пропустивши їх через приватну контору, і обладнання вже належить приватній фірмі, і тому – гоніть ваші гривні за обстеження та лікування.
Плюс добровільно-примусове страхування для вінничан. Навіть якщо хтось і не бажає страхуватись – того страховку від «Міста» змусять придбати хоч би у пологовому будинку, хоч би у школі, хоч би при купівлі в іпотеку муніципального житла, – змусять чи вмовлянням, чи погрозами, чи страшилками, а ні – владним рішенням, після чого, наприклад, оплачуючи проїзд у громадському транспорті, вінничани автоматично одержують страхування, правда, майже без шансів отримати якісь компенсації в разі аварії. Плюс оборудки із землею…
Коротше кажучи, щодо діяльності страхової компанії «Місто» правоохоронці завели декілька кримінальних справ. Одна з них – відкрита у лютому 2020 р. слідчими главку СБУ у Вінницькій області за ознаками привласнення чужого майна в особливо великих розмірах організованою групою (ч. 5 ст. 191 КК України). Слідчі зазначали: «групою осіб з числа керівництва Вінницької міськради, Департаменту фінансів Вінницької міськради, Департаменту охорони здоров`я Вінницької міськради, Департаменту земельних ресурсів Вінницької міськради, ПрАТ «СК «Місто» та комерційних структур організовано протиправний механізм направлений на привласнення коштів місцевого бюджету та майна територіальної громади при закупівлі медичного обладнання для комунальних медичних закладів Вінниці під прикриттям страхової діяльності і придбання земельної ділянки для будівництва медичного центру ПрАТ «СК «Місто»…».
Маючи відповідні ухвали суду, протягом 2021 р. слідчі СБУ так і не змогли отримати доступ до документів міськради, пов’язаних з оборудками ПрАТ «СК «Місто», бо тодішня очільниця департаменту фінансів міськради Наталія Луценко, не мудруючи лукаво, просто «морозилась», мовляв, немає у міськраді цих документів, – «у зв`язку з їх передачею адвокатському об`єднанню «Консильєрі» для здійснення правової оцінки обставин та формування позиції у справі». Задля подальшого проведення слідства детективи СБУ аж в грудні 2021 р. спромоглися отримати необхідні документи, причому зуміли (вдуматись тільки!) добути лише їх копії та й ті – слідчо-оперативним шляхом. Ось за такі послуги Зажирка і кормлять з бюджету. Його завдання – прикривати груддю махінації посадовців, а платять за таке прикриття вінничани.
Лицар моральної шкоди
У грудні 2021 р. слідчі Державного бюро розслідувань (ДБР) зацікавились ще однією «жирною темою» міських чиновників і відкрили кримінальну справу за фактами зловживання владою (ч. 2 ст. 364 України) керівників департаментів архітектурно-будівельного контролю і архітектури та містобудування Вінницької міськради та керівників Держінспекції архітектури та містобудування, які, «всупереч інтересам служби, з метою одержання неправомірної вигоди третіми особами – юрособами, що виступають забудовниками територій Вінниці, у тому числі в санітарних зонах та прибережних захисних смугах, за відсутності правових підстав погодили дозвільні документи на будівництво ряду об`єктів, не вжили належних заходів реагування та державного нагляду на істотні порушення вимог законодавства у сфері містобудування», а також за фактом незаконного збагачення керівниками департаментів міськради, що в більше ніж шість тисяч п`ятсот неоподаткованих мінімумів доходів громадян перевищує законні доходи даних осіб» (ст. 368-5 КК України). Але і детективи ДБР, маючи відповідні ухвали суду, також не змогли отримати документи у міськраді. Бо за версією посадовців, у лютому 2022 р. усі департаменти міськради, пов’язані з містобудівними махінаціями, дружно уклали угоди з Зажирком і дружно передали усю документацію, що цікавила слідчих, у адвокатську контору «Консильєрі». Причому, департамент архітектури та містобудування підписував угоду з Зажирком 25 лютого 2022 р., тобто на другий день повномасштабного військового вторгнення росії в Україну. В кінці кінців детективам ДБР набридло гратися у кішки-мишки, і у серпні 2022 р., отримавши санкцію суду, вони провели обшук у офісі «Консильєрі». Після чого слідчим довелося забути про розслідування містобудівних оборудок, бо прийшлося місяцями відбиватися від Зажирка, який почав закидати всі інстанції скаргами щодо «порушення прав клієнтів АО «Консильєрі» на конфіденційність» та «грубого порушенням встановлених законом гарантій адвокатської діяльності і професійної таємниці. Також Зажирко зажадав 500000 грн. компенсації моральної шкоди, яка йому начебто заподіяли під час обшуку…
Відволікати увагу правоохоронних органів від розслідування оборудок посадовців Вінницької міськради Зажирку вдається. І, мабуть, буде вдаватись і надалі. Аж поки він сам не стане фігурантом справи щодо відвертого шахрайства з фіктивними послугами.
~~~~~~~~ ~~~~~~~~
Нагадаємо, що редакція «Ми Вінничани» запустила YouTube студію. Ми висвітлюємо актуальні теми та піднімаємо «гострі» питання. Кожен вінничанин може стати нашим гостем. Запрошуємо Вас переглядати відео за посиланням:
В квітні 2024 року розпочали маштабне будівництво по фіктивному будівельному пашпорту, отриманому за великі хабарі в криптовалюті за участтю адвоката- депутата в афері з приватизации доріг на перехресті Ботанічної та Серпневої. При будівельних роботах знищили річку, перетворивши її в болото, пошкодили дерева. Вінничани зверталися до мера, який збрехав, що включить дорогу до ген. плану міста. Проїзд по єдиній дорозі між Пятничанами та Кореєю дуже ускладнений і можливий тільки в одному напрямку.
Адвокат будівельної мафії захопив єдиний шлях між Пятничанами та Кореєю, який існував с часів панів Грохольських до озера Гуральня, засипав його мусором та кілька разів перепродав, приховуючи свою причетність до афери. Вінничани побудували за свій кошт нову дорогу, поклали асфальт і мер пообіцяв включити її в генеральний план міста. Адвокат перекрив дорогу парканом та поставив чергувати поліцію. З квітня 2024 року будівельна мафія розпочала будівництво по шахрайському будівельному паспорту. отриманому за хабарі, бо без сплати хабарів через посередників будівельні паспорти не видають. Будівельна мафія утворила бум будівництва на Пятничанах: ділянка адвоката на перехресті вулиць Ботанічної, Серпневої та Нової, далі ще будівництво через кілька метрів на перехресті вулиць Ботанічна та Ольги Кобилянської, вздовж цієї вулиці біля дитячого майданчику і ще кіла ділянок. Вінничанам говорять – все для фронта. а роблять все для будівельної мафії. Прав був Кузьма Скрябін, коли казав – “Нас кинули” та “Сука-війна”.