Якби суди в Україні працювали так, як треба, Роман Квітко ніколи не став би депутатом Вінницької облради. Замість участі у місцевих виборах у 2020 р., він би за нанесення людині умисних ушкоджень середньої тяжкості (ч. 1 ст. 122 КК України) та за групове хуліганство (ч. 2 ст. 296 КК України) відбував би покарання у діапазоні від виправних робіт на строк до двох років до позбавленням волі на строк до чотирьох років. Але Квітко, будучи обвинувачуваним за двома статтями Кримінального кодексу, не тільки тріумфально отримав депутатський мандат, як висуванець проросійської партії «Опозиційна платформа – за життя», ще й був кооптований партійцями «Української стратегії Гройсмана», які контролюють усі призначення у Вінницькій облраді, на посаду заступника голови постійної комісії з питань правової політики, регламенту, депутатської діяльності та етики.
«Гордість України»
Після початку повномасштабного військового вторгнення російської окупаційної армії в Україну, фракція нині забороненої «Опозиційної платформи – за життя» у Вінницькій облраді у березні 2022 р. саморозпустилася і усі сім її адептів стали позафракційними. В їх числі і Роман Квітко. Зачистивши свої пабліки у соцмережах від атрибутики проросійської партії, Квітко став волонтером і керівником Літинського осередку громадської організації «Ми-Вінничани», яку очолює екс-заступник мера Вінниці (2011-2015 рр.) та екс-голова Вінницької облдержадміністрації (2015-2019 рр.) Валерій Коровій. До керівництва цієї громадської організації також входять діючі депутати Верховної Ради Лариса Білозір, Микола Кучер та Геннадій Вацак, екс-депутат Верховної Ради VII і VIII скликань, колишній Вінницький мер (2002-2005 рр.) та голова Вінницької облдержадміністрації (2005-2010 рр.) Олександр Домбровський і екс-депутат Верховної Ради VIII скликання Сергій Кудлаєнко.
Роман Квітко разом з тими, кого він називає кумами, став одним з небагатьох вінничан, хто удостоївся національної відзнаки – ордену пошани «Гордість і Слава України». Його куми теж позиціонують себе волонтерами, але діють під егідою благодійного фонду «Енергія відродження».
Волонтерство дає змогу вільно їздити за кордон, будучи чоловіком призивного віку. Роман Квітко і, наприклад, той же Сергій Кудлаєнко нещодавно побували на ІХ Європейському конгресі місцевого самоврядування, який проходив 4-5 березня 2024 р. у чотиризірковому готелі Gołębiewski польського міста Миколайки.
«Пакет з речовиною, схожою на марихуану»
Усе це добре, тільки…
Грець його знає, за якими правилами у Києві на Печерських пагорбах роздають національні відзнаки. І що після цього робити, приміром, з кримінальними справами, у яких фігурують волонтери фонду «Енергія відродження», а особливо один із його співзасновників – Андрій Поліщук?!
Поліщук, який майже 10 років керував АТ «Вінницяобленерго» і був депутатом Вінницької облради від «стратегів» Гройсмана, в травні 2023 р. дуплетом покинув посаду гендиректора енергокомпанії та склав депутатський мандат. Що співпало з початком розслідування декількох кримінальних справ стосовно створення керівництвом «Вінницяобленерго» схем по розкраданню електроенергії через найбільші торгівельні центри Вінниці, схем ухилення від оподаткування та отримання з держбюджету компенсації «зеленого» тарифу на підставних осіб. За версією слідчих, менеджерами поліщуківського призову було завдано шкоди бюджету на декілька десятків мільйонів. І ще невідомо, який прайс більший, – той, по якому накрали, чи той, по якому наволонтерили.
Кримінальний кейс посадовців «Вінницяобленерго» цікавий однією, так би мовити, «художньою деталлю»: вінницькі обшуки по справі енергокомпанії були санкціоновані у київських судах, ними опікувались безпосередньо у Офісі Генпрокурора, а слідчі дії проводили детективи столичного главку Бюро економічної безпеки (БЕБ). Зокрема, під час обшуку житлових приміщень, розташованих на двох земельних ділянках у селі Бохоники Агрономічної громади, був вилучений «поліетиленовий пакет прозорого кольору з речовиною зеленого кольору візуально схожою на канабіс (марихуана)». Згідно з декларацією Андрія Поліщука, його дружина Наталія, крім всього іншого, у Бохониках якраз і має у власності дві земельні ділянки…
Разом з тим, взаємовідносини Романа Квітка з «Вінницяобленерго і, вочевидь, з тими самими знайденими «речовинами для веселощів» насправді більш щільні, ніж він це демонструє у соцмережах на сумісних світлинах з позаштатними постпредами енергокомпанії. Наприклад, депутат значиться заступником директора ТОВ «Еко Енерджі Групп» (Вінниця), яке належить його дружині Дарині, а, згідно з декларацією про доходи, він працює у сімейному СТОВ «БАРІ» (Вінниця) і є власником ТОВ «Династія Агро Ленд» (село Зарванці Вінницького району). І в той же час, у 2019 та у 2022 рр. Квітко декларував отримання заробітної плати у АТ «Вінницяобленерго». Усе це, звісно, легко пояснюється тривіальними меркантильними міркуваннями, на відміну від інших вчинків Квітка, які можуть бути лише наслідками вживання якоїсь «дурі».
Злочин без покарання
6 березня 2018 р., опівночі, на червоному світлі світлофора перед перехрестям вулиць Миколи Оводова та Князів Коріатовичів у Вінниці автомобіль «Лексус», на якому їхали підприємець Олександр Кружильний, очільник вінницької громадської організації «Товариство рибалок та мисливців» Руслан Пелих та майбутній депутат облради Роман Квітко, «підпер» «Мерседес Бенц 190», у котрому пересувались Ніколай Нижник-Оскольський, Іван Петрик та Денис Морозов.
«Підрізавши» «Мерседес Бенц» і спричинивши вимушену зупинку останнього, «екіпаж» «Лексусу» став гамселити руками, ногами і за допомогою кастету спочатку водія «Мерседесу», а потім і пасажирів. Пізніше лікарі діагностували у побитих закриту черепно-мозкову травму, струс головного мозку, закритий перелом кісток носу тощо. Дісталось і автівці, бейсбольною битою та ногами розбили лобове скло, бокові вікна, понівечили бампер та дверцята.
Можна лише здогадуватись, чим би закінчився бандитський погром а ля «братки 1990-их», якби не поліцейський патруль. Побачивши, що наближається автомобіль правоохоронців, Олександр Кружильний, закинувши бейсбольну биту у багажник, скочив у «Лексус» і «вдарив по газам». Роман Квітко та Руслан Пелих втекли пішки.
Постраждалі не впізнали нападників, але поліція за допомогою відеозаписів з камер відеоспостереження на перехресті та білінгу мобільного зв’язку трійцю відморозків встановила. Були зібрані докази щодо скоєння ними злочину.
9 серпня 2019 р. суддя Вінницького міськсуду Юрій Ковбаса навіть задовольнив клопотання слідчих з поліції і Романа Квітка та Руслана Пелиха затримали прямо у залі суду і відправили під арешт строком на 48 днів до 25 вересня 2019 р. Але вже 14 та 16 серпня 2019 р. ухвалою колегії суддів Вінницького апеляційного суду у складі Ванди Дедик, Світлани Мішеніної та Раїси Нешик запобіжний захід у вигляді арешту був скасований і обидва достойника вийшли із СІЗО.
В той же час, їх третій подільник Олександр Кружильний «став на лижі». У 2011 р. він був засуджений Винницьким міськсудом за крадіжку (ч. 1 ст. 185 КК України) до позбавлення волі на один рік, а у липні 2019 р. на додаток до спільних «подвигів» з Квітком та Пелихом, отримав кримінальну справу, пов’язану з шахрайством (ч. 1 ст. 190 КК України), – на думку слідчих, під приводом посередництва в купівлі-продажу автомобілів, він, зловживаючи довірою, заволодів чужими коштами з продажу автомобілів. 4 липня 2019 р. Кружильний перетнув українсько-польський кордон і 1 листопада 2019 р. був оголошений у міжнародний розшук. Правда, потім він повернувся, його кримінальні доробки виокремили в окреме провадження, яке досі розглядається в судах.
А обвинувачення щодо Романа Квітка та Руслана Пелиха за ч. 2 ст. 28 ч. 1 ст. 122 та ч. 2 ст. 296 КК України було направлене у Вінницький міськсуд 24 жовтня 2019 р. Суддя Руслан Каленяк розпочав розгляд справи 15 листопада 2019 р. І розглядав її чотири роки. Можливо, судова тяганина тривала б ще, але необхідність в ній відпала. 24 листопада 2023 р. Руслан Каленяк благополучно закрив справу, звільнивши двох гопників від кримінальної відповідальності у зв`язку з закінченням строків давності.
Суддя Каленяк свого часу працював у прокуратурі і має слабкість до усіляких погромників. Він у 2018 р. виніс умовні вироки чотирьом «чорним колекторам», котрі, підпалюючи двері та розбиваючи вікна у квартирах (одного разу навіть підпалили будинок) та погрожуючи фізичною розправою, «вибивали» борги. Зате у 2021 р. Каленяк призначив 2 роки обмеження волі херсонській феміністці, яка у листопаді 2017 р. приїхала до Вінниці, де, оголивши груди, спалила декоративний трамвайчик, що стояв біля магазину «Рошен».
Депутата Квітка суддя Каленяк теж «виручив» не вперше. 30 вересня 2023 р. о 22:42 по провулку Мирному у Вінниці поліція зупинила автомобіль «Пежо Партнер», в котрому в якості пасажира перебував Квітко. Суперечка депутата з поліцією закінчилась складанням на Квітка адмінпротоколу за вчинення дрібного хуліганства: «висловлювався нецензурною лайкою в громадському місці». 5 жовтня 2023 р. Руслан Каленяк провадження відносно Квітка за ст. 173 КУпАП закрив «у зв`язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення».
І ще одна «художня деталь». Серед побитих дружками Романа Квітка був Ніколай Нижник-Оскольський, старший брат котрого Станіслав у 2014-2-16 рр. проявляв у Вінниці примітну активність: ходив в членах «Правого сектору», був, навіть, довіреною особою Дмитра Яроша під час президентських виборів-2014 р. Правда, через конфлікт Станіслав Нижник-Оскольський з «Правим сектором» розпрощався, але наблизився до тодішнього «губернатора» Вінниччини Валерія Коровія. Причому, настільки наблизився, що Коровія почали відкрито критикувати за профанацію, коли він до складу усіляких «антирейдерських» штабів при облдержадміністрації та комісій конкурсного відбору інвестиційних програм для області почав включати таких «незрозумілих персонажів», як Нижник-Оскольський. Але з роками Валерій Коровій, вже як очільник громадської організації «Ми-Вінничани», схоже, навчився співпрацювати з однозначно зрозумілими персонажами. Такими, як Роман Квітко. З чим Коровія можна тільки поздоровити – еволюція від «Правого сектору» до «Опозиційної платформи – за життя» дорого коштує.
«Кредитна історія»
Доказів, що Квітко, Пелих та Кружильний, озброївшись кастетом і бейсбольною битою, вирушили мандрувати по нічній Вінниці у пошуках пригод під впливом алкогольного чи наркотичного сп’яніння, звісно, немає. Поліція їх особи встановила через декілька місяців після влаштованого ними побоїща, – так довго «приход» не триває навіть після вживання важких синтетичних наркотиків. Але є чудова і показова «кредитна історія» клієнтів.
23 вересня 2016 р. поліція складає на Романа Квітка протокол про керування автомобілем о 23:43 у Вінниці по вулиці Зулинського з ознаками алкогольного сп’яніння та відмову від проходження медогляду на алкоголь. 12 жовтня 2016 р. суддя Вінницького міськсуду Андрій Михайленко провадження відносно Квітка за ч.1 ст.130 КУпАП закрив «у зв’язку з відсутністю в його діях складу правопорушення».
31 жовтня 2018 р. поліція складає на Романа Квітка протокол про керування автомобілем «Лексус» у Вінниці по вулиці Пирогова з ознаками алкогольного сп’яніння та відмови від проходження медогляду на алкоголь. 10 грудня 2018 р. суддя Погребищенського райсуду Людмила Марченко провадження відносно Квітка за ч.1 ст.130 КУпАП закрила, звільнивши його від адміністративної відповідальності «через відсутність складу правопорушення».
9 лютого 2019 р. поліція складає на Романа Квітка протокол про керування автомобілем «Лексус» у Вінниці по вулиці Пирогова з ознаками алкогольного сп’яніння та відмови від проходження медогляду на алкоголь. 29 травня 2019 р. суддя Жмеринського міськсуду Володимир Вернік після того, як поліцією не було виконано декілька його постанов про привід Квітка до суду, провадження відносно останнього за ч.1 ст.130 КУпАП закрив «у зв`язку з минуванням строку накладення адміністративного стягнення».
31 березня 2019 р. поліція складає на Романа Квітка протокол про керування автомобілем «Лексус» у Вінниці по вулиці Соборній в стані наркотичного сп`яніння. 14 травня 2019 р. суддя Вінницького міськсуду Ігор Вишар провадження відносно Квітка за ч.1 ст.130 КУпАП закрив «у зв`язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення».
9 травня 2020 р. поліція складає на Романа Квітка протокол про керування о 23:11 автомобілем у Вінниці по вулиці Барське шосе з ознаками алкогольного сп’яніння та відмови від проходження медогляду на алкоголь. 23 червня 2020 р. суддя Вінницького міськсуду Сергій Клапоущак провадження відносно Квітка за ч.1 ст.130 КУпАП закрив «за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення».
20 травня 2020 р. поліція складає на Романа Квітка протокол про керування автомобілем «Лексус» у Вінниці по вулиці Свободи з ознаками алкогольного сп’яніння. Огляд на стан сп`яніння проводився в КП ВОНД «Соціотерапія», висновок лікаря-нарколога: вміст алкоголю в крові 0,42 проміле. 8 липня 2019 р. суддя Погребищенського райсуду Людмила Марченко провадження відносно Квітка за ч.1 ст.130 КУпАП закрила, звільнивши його від адміністративної відповідальності «через відсутність складу правопорушення».
На відміну від Квітка, його найближчому оточенню у судах так не «везло».
Ось, наприклад, 21 квітня 2020 р. поліція склала на таку собі Вікторію Поліщук протокол про керування автомобілем «Део Матіз» о 2:40 у Вінниці по вулиці Синьоводській з ознаками алкогольного сп’яніння та відмови від проходження медогляду на алкоголь. 4 червня 2020 р. суддя Вінницького міськсуду Ігор Чернюк визнав Поліщук винною у правопорушенні, передбаченому ч. 1 ст. 130 КУпАП, та притягнув її до відповідальності у вигляді штрафу у розмірі 10 200 грн. з позбавленням права керування усіма видами транспортних засобів на один рік. Із цим рішенням погодився і Вінницький апеляційний суд. А через декілька місяців ця ж сама Вікторія Поліщук після відмови від депутатських мандатів низки висуванців партії «Опозиційна платформа – за життя» стала депутатом Вінницької облради. Правда, за кілька днів вона вад мандата теж відмовилась і стала помічницею депутата-однопартійця… Романа Квітка.
Ще більше у судах не таланило колезі Квітка по кастету і бейсбольній биті Кружильному, який, перебуваючи за кермом «Лексусу», катав майбутнього депутата по Вінниці у рокову ніч, будучи декілька разів позбавленим права керувати автотранспортом.
19 січня 2015 р. поліція склала на Олександра Кружильного протокол про керування автомобілем «Фольксваген Пассат» по трасі «Миколаїв-Ілянівка» з ознаками наркотичного сп’яніння та відмови від проходження медогляду на алкоголь. 10 березня 2015 р. суддя Вінницького міськсуду Андрій Михайленко визнав Кружильного винним у правопорушенні, передбаченому ч. 1 ст. 130 КУпАП, та притягнув його до відповідальності у вигляді позбавлення права керування усіма видами транспортних засобів строком на один рік.
29 липня 2015 р. Олександр Кружильний о 02:30, керуючи автівкою у Вінниці по вулиці Антонова у стані алкогольного сп’яніння, врізався у дерево. Від проходження медогляду в присутності лікаря-нарколога відмовився. 3 вересня 2015 р. суддя Вінницького міськсуду Юрій Ковбаса визнав Кружильного винним у правопорушеннях, передбачених ст. 124 та ч. 2 ст. 130 КУпАП, та притягнув його до відповідальності у вигляді позбавлення права керування транспортними засобами строком три роки.
21 вересня 2017 р. поліція склала на Олександра Кружильного протокол про керування автомобілем «Лексус» о 03:40 у Вінниці по вулиці Князів Коріатовичів з ознаками алкогольного сп’яніння. Огляд на стан сп`яніння проводився в КП ВОНД «Соціотерапія», висновок лікаря-нарколога: вміст алкоголю в крові 0,32 проміле. 8 листопада 2017 р. суддя Вінницького міськсуду Сергій Клапоущак визнав Кружильного винним у правопорушенні, передбаченому ч. 1 ст. 130 КУпАП та наклав на нього штраф у сумі 10 200 грн. з позбавлення права керування транспортними засобами строком на один рік.
6 березня 2018 р. поліція склала на Олександра Кружильного протокол про керування автомобілем «Лексус» у Вінниці по вулиці Костянтина Василенка з ознаками алкогольного сп’яніння. 20 квітня 2018 р. суддя Вінницького міськсуду Юрій Ковбаса визнав Кружильного винним у правопорушенні, передбаченому ч. 2 ст. 130 КУпАП та наклав на нього штраф у сумі 20 400 грн. з позбавлення права керування транспортними засобами строком на три роки…
…і замість епілогу
Фігурант криміналу та гопник Роман Квітко тепер ходить у білій сорочці та білих штанях на сесії облради. І вирішує долю Вінницької області під прихистком монобільшості з «Української стратегії Гройсмана». Він чудово вписався в їхню партію, яку називають зборищем п’яниць та наркоманів, бо має відповідний бекграунд, за що «стратеги», мабуть, і затвердили його заступником голови постійної комісії з питань правової політики, регламенту, депутатської діяльності та етики.
~~~~~~~~ ~~~~~~~~
Нагадаємо, що редакція «Ми Вінничани» запустила YouTube студію. Ми висвітлюємо актуальні теми та піднімаємо «гострі» питання. Кожен вінничанин може стати нашим гостем. Запрошуємо Вас переглядати відео за посиланням: