У Вінницькій області правоохоронці, не без гордості, повідомили про підозру черговому екс-голові сільради, який вирішив, що найкращий спосіб задовольнити земельні апетити родичів і друзів — це підробити кілька сесійних рішень про безкоштовну передачу їм землі. Ім’я цього «генія» традиційно не розголошується, але, судячи з усіх ознак, мова йде про ще одну кримінальну справу, яка стосується здобутків Василя Шумського, екс-голови Микулинецької сільської ради. У 2020 році, ймовірно, через великий досвід у земельних махінаціях, він був призначений старостою сіл Ріжок та Микулинці у Якушинецькій громаді, де партія «Українська стратегія Гройсмана» тримає в своїх руках моновладу. Як тільки розслідування його «творчої діяльності» набрало обертів, наш герой терміново мобілізувався до ЗСУ. Такий «патріотичний порив» — це майже героїзм, а ще й ідеальний спосіб уникнути відповідальності за свої земельні оборудки.
Ніколи такого не було — і ось знову
Правоохоронці повідомили про підозру колишньому очільнику місцевої громади, який з 2015 по 2020 рік очолював одну із сільських рад у Вінницькому районі та, зловживаючи службовим становищем, незаконно передав у приватну власність 5 гектарів землі.
За інформацією прес-служби Вінницької обласної прокуратури та відділу комунікації поліції Вінницької області, екс-посадовець підробляв рішення ради, що дозволило безоплатно передати вісім земельних ділянок загальною вартістю майже один мільйон гривень.
Спочатку він підписав дозвіл на виготовлення технічної документації щодо комунальної землі у двох селах, а згодом, використовуючи фальсифіковані рішення сесій ради, незаконно передав ці ділянки у приватну власність.
Як встановили правоохоронці, відповідні рішення щодо відчуження землі на сесіях ради не розглядалися. Проте підозрюваний власноруч підписав документи, завірив їх печаткою та передав фізичним особам для набуття права власності.
За процесуального керівництва Вінницької окружної прокуратури досудове розслідування здійснюється слідчими відділу поліції №3 Вінницького РУП ГУНП у Вінницькій області. Екс-посадовцю повідомлено про підозру за ч. 2 ст. 364 (зловживання владою або службовим становищем) та ч. 1 ст. 366 (службове підроблення) КК України.
Його очі вказували на простого і скромного посадовця, який два рази поспіль випадково оступився
Ані прокуратура, ані поліція прізвища екс-голови сільської ради традиційно не назвали, однак для уважних читачів офіційних повідомлень залишили декілька «підказок», які дозволяють зробити висновок, що йдеться про ще одну підозру, оголошену Василю Шумському – екс-голові Микулинецької сільської ради, реорганізованої у 2020 році шляхом приєднання до Якушинецької громади. До недавнього часу він також обіймав посаду старости сіл Ріжок і Микулинці у складі Якушинецької сільської ради.
По-перше, у стрічці новин на сайті Вінницької обласної прокуратури повідомлення про нову підозру Шумському ілюстроване тим самим фото із заблюреним обличчям, що й жовтневе повідомлення про його попередню підозру. Тоді йому також інкримінували зловживання службовим становищем та службове підроблення (ч. 1 ст. 366, ч. 2 ст. 364 КК України).

По-друге, хоча саме повідомлення про нову підозру містить інше фото, чоловік на ньому, за винятком черевиків, одягнений у ту ж саму сорочку, куртку та джинси.

І, нарешті, у повідомленні поліції зазначено, що йдеться про 37-річного екс-посадовця — саме такого віку й Василь Шумський.
Як правильно наостанок «відриватись по повній»
У жовтні 2024 року прокуратура та поліція, також не розголошуючи імені Шумського, повідомили лише, що колишній голова сільської ради незаконно сприяв своїй родичці в отриманні прав на земельні ділянки, які належали територіальній громаді.
Він вніс неправдиві відомості до офіційних документів, зазначивши, що сільська рада ухвалила рішення про передачу ділянок у приватну власність, після чого підписав ці документи та завірив їх печаткою ради. Надалі вони були передані родичці для оформлення права власності на землю.
Під час перевірки земельного кадастру правоохоронці виявили невідповідності, що стали підставою для початку досудового розслідування. Слідство встановило, що сільська рада не ухвалювала відповідних рішень, а дії підозрюваного завдали громаді матеріальних збитків на суму 832 070 гривень.
Але «Ми Вінничани», спираючись на дані державного реєстру судових рішень та аналітичної системи YouControl, інформували, що йдеться саме про Василя Шумського та масштабні корупційні схеми, які слідчі виявили під час розслідування його діяльності на посаді голови Микулинецької сільської ради.

Напередодні ліквідації цієї сільради та її приєднання до Якушинецької об’єднаної громади Шумський, схоже, вирішив наостанок «відірватись по повній», поставивши на потік підробку рішень сесій сільської ради, що дозволило у 2020 році передати у приватну власність низку земельних ділянок його родичам, знайомим та «потрібним» людям.
За допомогою сфальсифікованих протоколів державні реєстратори оформлювали право власності на ці ділянки. Згодом частину землі перепродали за заниженими цінами або переоформили на третіх осіб для легалізації незаконно набутого майна.
«Ми Вінничани» також розповідали, що під суд потрапила і сестра дружини Шумського — Алла Гончарук. Правоохоронці направили до Літинського районного суду обвинувачення проти неї за підроблення документів, шахрайство та легалізацію доходів, здобутих злочинним шляхом (ч.4 ст. 358, ч. 3 ст. 190, ч.ч. 1, 2 ст. 209 КК України). Розслідування встановило, що жінка безпосередньо брала участь у земельних оборудках, ініційованих Шумським. За версією слідства, він «допоміг» родичці незаконно привласнити три земельні ділянки загальною площею понад 2,9 гектара у селі Микулинці.
Також «Ми Вінничани» повідомляли, що розслідування масштабного земельного дерибану в селах Ріжок та Микулинці не обмежується лише кримінальними провадженнями щодо самого Шумського та сестри його дружини стосовно оборудки з трьома земельними ділянками. Серед зафіксованих правоохоронцями випадків — реєстрація земель за аналогічною схемою на дружину Шумського, батька, друзів і знайомих. Власне, за результатами розслідування цих схем Шумський і отримав другу підозру.
Де ще можна заховатись арештованому під заставу, я не у ЗСУ?!
У жовтні правоохоронці урочисто повідомили, що суд обрав Шумському запобіжний захід у вигляді тримання під вартою строком на 60 діб із можливістю внесення застави, що відповідало сумі завданих збитків — 832 070 гривень. Однак «Ми Вінничани» інформували про події, які відбувалися за лаштунками офіційних заяв: за десять днів до обрання судом запобіжного заходу Василь Шумський мобілізувався до ЗСУ, хоча й мав бронь. Після декількох відкритих кримінальних справ такий раптовий «патріотичний порив» на третьому році повномасштабної війни вказував лише на спробу уникнути відповідальності будь-яким чином.

А далі – 15 листопада 2024 року Вінницький апеляційний суд, розглянувши апеляційну скаргу адвоката Василя Шумського на ухвалу слідчого судді Вінницького міського суду від 31 жовтня 2024 року, якою було обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою з можливістю внесення застави в сумі 832 070 грн., частково задовольнив скаргу. Суд залишив в силі запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, але зменшив розмір застави до 121 120 грн.
Під час ухвалення рішення суд врахував низку обставин: відсутність судимостей у Шумського, наявність постійного місця проживання, позитивні характеристики, утримання малолітньої дитини та, передусім, його новий статус – військовослужбовця ЗСУ. Варто зауважити, що під час обрання запобіжного заходу 31 жовтня 2024 року Вінницький міський суд також враховував цей статус, проте тоді він був розцінений як фактор ризику, що унеможливлює застосування більш м’якого запобіжного заходу.
«Беручи до уваги те, що Шумський може переховуватися від органів досудового розслідування або суду (зокрема, Шумський добровільно вступив на військову службу до лав ЗСУ, будучи заброньованим від мобілізації), вчинити інше кримінальне правопорушення, може незаконно впливати на свідка (яким, серед інших, є рідна сестра його дружини) або експерта у цьому ж кримінальному провадженні, перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином, що передбачено ризиками, визначеними у п. п. 3, 4, 5 ч. 1 ст. 177 КПК України. Ці підстави свідчать про неможливість застосування щодо Шумського більш м’яких запобіжних заходів», — зазначалося у судовій постанові.
Улюблений староста майора міліції у відставці Романюка
Після приєднання Микулинецької сільської ради до Якушинецької об’єднаної територіальної громади політична партія «Українська стратегія Гройсмана», яка здобула владу в новоутвореній громаді, фактично і призначила Василя Шумського старостою сіл Ріжок та Микулинці.
Микулинецька сільська рада була реорганізована в 2020 році шляхом приєднання до Якушинецької ОТГ, яка утворилася ще у 2016 році після об’єднання восьми сіл: Якушинці, Зарванці, Березина, Лисогора, Ксаверівка, Майдан, Слобода-Дашковецька та Некрасово. Перші вибори в Якушинецькій ОТГ відбулися в квітні 2017 року, де посаду голови здобув Василь Романюк, який з 2015 року очолював Якушинецьку сільраду. Він переміг тодішнього голову Вінницької районної ради Сергія Сітарського, застосувавши неоднозначні передвиборчі методи, зокрема реєстрацію 17 студентів і 5 безробітних кандидатами на посаду голови сільської ради.
У 2020 році Романюк переобрався на посаду голови громади як представник партії «Українська стратегія Гройсмана». У складі ради від цієї партії — 11 депутатів із 26. Посаду секретаря ради, яка є другою за важливістю в громаді, також займає представник цієї політичної сили. Старост громади, яких налічується п’ять, були призначені відповідно до «стратегічного» бачення ефективного управління. Одним з таких призначенців став Василь Шумський, який очолив села Ріжок та Микулинці. Не виключено, що його досвід у земельних махінаціях став вирішальним фактором для цього призначення.
