Апеляційна палата Вищого антикорупційного суду (АП ВАКС) підтвердила покарання у вигляді 8 років позбавлення волі для колишнього начальника першого сектору відділу контррозвідувального захисту інтересів держави у сфері економічної безпеки Служби безпеки України у Вінницькій області підполковника Олександра Музикіна та його заступника майора Володимира Черняка. Їх заарештували в залі суду.
8 грудня 2023 р. АП ВАКС розглянула апеляційні скарги адвокатів на вирок ВАКС від 30 травня 2023 р., яким уродженцю Гайсина Олександру Музикіну та уродженцю Олександрівки Миколаївської області Володимиру Черняку було призначено покарання у виді 8 років позбавлення волі з позбавленням права обіймати посади в правоохоронних органах строком на 3 роки та з конфіскацією 1/2 частини належного обвинуваченим на праві власності майна. За результатами розгляду колегія суддів частково задовольнила апеляційні скарги адвокатів, змінивши вирок ВАКС в частині визнання осіб винуватими за ч. 3 ст. 369-2 КК України (одержання хабаря за вплив на прийняття рішення уповноваженою особою, поєднане з вимаганням такої вигоди), їх було визнано винуватими за ч. 2 ст. 369-2 КК України і звільнено від покарання у зв’язку з закінченням строків давності. В частині засудження за ч. 4 ст. 368 КК України (одержання хабаря в особливо великому розмірі, або службовою особою, яка займає особливо відповідальне становище) та призначення покарання у виді 8 років позбавлення волі вирок залишено без змін.
Суть справи
У квітні 2016 р. слідчий Голосіївського управління поліції у Києві проводив обшуки в Вінниці у справі конвертаційного центру, а саме у офісі ТОВ «Рада-Інвест» (Вінниця, вул. Визволителя, 8;, нині діяльність фірми припинена). До цих обшуків залучили місцеву СБУ. Було вилучено документи, комп’ютерну техніку і близько 60 тис. грн. готівкою. У справі також фігурувало ТОВ «АТД-Сервіс» (Вінниця, вул. Стеценка,. 75А; нині діяльність фірми також припинена).
Двоє підприємців, які разом вели бізнес, один з них – власник ТОВ «Рада-Інвест», інший – ТОВ «АТД-Сервіс», розповідали в суді, що займалися перепродажем вживаного обладнання із країн Європи, реалізацією щебню та інших товарів. Обшуки вони вважали незаконними і декілька разів зверталися до слідчого щодо закриття кримінального провадження і повернення видушеного майна. Проте слідчий їм відмовляв, кажучи, що для «вирішення» цих питань варто звертатися до СБУ в Вінницькій області.
У вересні-грудні 2016 р. підприємці зустрілися з працівниками СБУ Музикіним та Черняком в одному з вінницьких кафе, що розташоване у сквері Козицького біля символу Вінниці – водонапірної вежі, і почули, що мусять передати 50 тис. доларів США за неперешкоджання у господарській діяльності і вплив на слідчого Голосіївського управління поліції, щоб той припинив їх кримінальне переслідування і повернув вилучене майно.
Підприємці відповідали, що це великі гроші і вони можуть максимум зібрати 5-10 тис. доларів. Але співрозмовники на поступки не йшли, тому комерсанти, зрештою, написали в НАБУ заяву про злочин.
Приблизно на початку січня 2017 р. працівники СБУ уточнили свої вимоги до підприємців: 50 тис. доларів США і потім ще по 2 тис. доларів щомісячно «на бензин», тобто за невтручання в господарську діяльність. А домовились так: спочатку за 25 тис. доларів підприємцям віддають документи, готівку та інше вилучене під час обшуків майно. Після передачі ще 25 тис. доларів працівники СБУ обіцяли «вирішити» питання про закриття кримінального провадження. (Насправді цю справу слідчий закрив ще в грудні 2016 р.).
15 березня 2017 р. частину хабаря підприємці передали через посередника – знайомого СБУшників, який нібито не знав про злочинні наміри. (Посереднику підозру не вручали і він виступав у суді як свідок захисту).
Музикін та Черняк вину не визнали. Під час судових засідань вони озвучували свою версію подій. Що нібито зустрічалися з вінницькими підприємцями у рамках контррозвідувальної діяльності. Нібито у 2005-2006 рр. ці підприємці працювали на народного депутата Лящинського, який мав основний бізнес на «порізці заводів», і використовували його громадську приймальню депутата, як прикриття. (Насправді, «народного депутата Лящинського», який фігурує у документах суду, ніколи не існувало. Мабуть, мається на увазі депутат Верховної Ради від Партії регіонів декількох скликань Олександр Лєщинський, якому належало вінницьке ТОВ «Торгівельна компанія «Урожай», котре збанкротувало, залишивши після себе мільярдні борги).
За свідченнями СБУшників, у 2016 р. вінницькі підприємці начебто самі ініціювали зустріч і хотіли дізнатися про хід справи, в якій їх обшукували, а ще запропонували інформувати СБУ про конвертаційні центри. Музикін та Черняк стверджували, що і їх власне керівництво поставило перед ними задачу дізнатися, звідки у підприємців джерела інформації, а підприємці начебто обіцяли «злити» своїх конкурентів, розповісти про конвертаційні центри.
Музикін та Черняк наголошували, що проти них скоєно провокацію, а вони проводили оперативну діяльність з метою «протидії оптимізації економіки».
У свою чергу, свідок, колишній начальник відділу контррозвідувального захисту економіки СБУ у Вінницькій області, намагався заступитися за колишніх підлеглих. Говорив, що дозволяв їм зустрічі з підприємцями. Оформив з ними негласні стосунки і «відписував» від них інформацію, надану оперативним джерелом, у вигляді довідки про зустріч із джерелом інформації. Чи існує така довідка, – зараз він не знає. Це таємна інформація, термін зберігання якої до п’яти років. Окрема контррозвідувальна справа не заводилася і «всі заходи здійснювались в рамках контррозвідувальної справи щодо тінізації економіки», номер якої він не пам’ятає.
Але ВАКС поставив під сумнів слова свідка, адже співробітники СБУ не надали документального підтвердження існування контррозвідувальної справи та відповідних довідок обвинувачених про зустрічі з підприємцями.
Крім того, матеріали негласних слідчих (розшуковик) дій та всіх зафіксованих розмов не містять ніяких фраз, які можна було б витлумачити як прагнення обвинувачених отримати оперативну інформацію щодо діяльності конвертаційних центрів.
Суд дійшов висновку, що умисел на скоєння злочину виник у обвинувачених самостійно і без активного втручання сторонніх осіб. Вони самі встановлювали розмір першої частини неправомірної вигоди, порядок та строки її надання, а також необхідність передачі другої частини, давали свідкам вказівки, призначали дати наступних зустрічей.
Під час розгляду у ВАКС обвинувачення щодо Музикіна та Черняка, обоє фігурували у суді в статусі учасників бойових дій. Більш того, підполковник Музикін значився діючим працівником СБУ, а майор Черняк, який у червні 2019 р. звільнився з СБУ через закінчення терміну контракту, значився призваним по мобілізації на військову службу 24 лютого 2022 р.
Нагадаємо, що редакція «Ми Вінничани» запустила YouTube студію. Ми висвітлюємо актуальні теми та піднімаємо «гострі» питання. Кожен вінничанин може стати нашим гостем. Запрошуємо Вас переглядати відео за посиланням: