Андрій Поліщук, який майже 10 років керував АТ «Вінницяобленерго» і був депутатом Вінницької облради від «Української стратегії Гройсмана», в травні 2023 р. дуплетом покинув посаду гендиректора енергокомпанії та склав депутатський мандат у Вінницькій облраді. Але справа його живе, правда, тепер в кримінальних провадженнях, які розслідують поліцейські детиктиви.
Як вже повідомляли «Ми вінничани», кримінальна справа щодо махінацій керівництва АТ «Вінницяобленерго» була відкрита в березні 2023 р. за ознаками злочину, передбаченого ч. 3 ст. 212 КК України (Ухилення від сплати податків в особливо великих розмірах).
Керівництво АТ «Вінницяобленерго» поліщуківського призову звинувачують в створенні злочинної «схеми» ухилення від оподаткування на багатомільйонні суми. За грошову винагороду електролічильники низки вінницьких підприємств підключались таким чином, щоб облік електроенергії здійснювався через одну фазу, а дві інші фази подавали електрику поза обліком. Тобто, дві третини спожитої електроенергії крались, об’єми поцуплених мегават списувались на технологічні витрати, що зменшувало базу оподаткування та дозволяло не сплачувати податки на додану вартість та на прибуток. Крім того, «схематоз» впливав і на значне удорожчання вартості тарифів на електрику для населення.
Але це не єдина справа, котру розслідують правоохоронці. В липні 2023 р. була відкрита ще одна – за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України (Привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем у великих розмірах).
За версією слідства, посадовці АТ «Вінницяобленерго» протягом 2018-2019 рр. у змові з сторонніми фізособами та задіявши підставних людей оформили права спільної часткової власності на об`єкти нерухомості на території сіл Мізяків та Кам`яногірка Калинівського району. Потім від імені цих підставних подавали заяви-повідомлення з недостовірними відомостями, на підставі котрих з державним оператором ПрАТ «НЕК «Укренерго» укладались договори купівлі-продажу електрики, виробленої з енергії сонячного випромінювання генеруючими установками приватних домогосподарств. Така «схема», як стверджують детективи Національної поліції, призвела до безпідставного отримання з державного бюджету понад 20 млн. грн. в якості компенсації «зеленого» тарифу.