За останньою “хвилею” дослідження КАНТАР Україна, на Вінниччині реалізується 3% від усіх нелегальних сигарет на ринку України. За словами генеральної директорки “Укртютюн” Наталії Фесюн, це менше, ніж в областях-лідерах, але теж немало. Це понад 10 000 000 нелегальних пачок цигарок.
Журналісти антикорупційного видання “Ми Вінничани” проводили спец розслідування та досліджували проблему нелегальної торгівлі цигарками на Вінниччині. Дізнавались як реалізовується контрафакт і контрабанда, які найпопулярніші види в регіоні, де найбільші точки та як реагують правоохоронці?
Втрати в бюджеті
Нелегальна торгівля цигарками загрожує значним втратами у бюджеті громади. А це щороку понад 500 000 000 гривень. Вже більше двох років антикорупційна громадська організація “Ліга Справедливості України” та медіа “Ми Вінничани” висвітлюємо злочини із контрабандою та контрафактом. Сьогодні мова піде про нелегальні цигарки. Щоб провести розслідування нам знадобилося понад два тижні кропіткої праці, але впевнені, що результат цього вартий. Нові досліджені дані допоможуть зменшити нелегальну торгівлю тютюновими виробами в нашому регіоні.
Marlboro, Winston, Kent
На Вінниччині можна придбати контрафакт майже всіх відомих торгових марок. Але найпопулярнішими є Marlboro, Winston, Kent. Самі ж пачки цигарок важко відрізнити від оригіналу. Такі цигарки продаються у місцях, де немає касових апаратів і зменшений нагляд правоохоронців. Прикладом місця активного збуту контрафакту є ринок. На Центральному ринку, Привокзальному та ринку Урожай у Вінниці є кіоски, де, як кажуть, з-під поли продають на 20 -30 гривень дешевшу пачку цигарок, аніж ті, які стоять на вітрині. Щоправда така щедрість не для всіх, а тільки для тих, кого продавці знають особисто. Це явище виявилось доволі масовим. Продавці кожного покупця називають по імені. А кого не знають, то роблять вигляд, що взагалі не розуміють про які дешеві цигарки йде мова.Та все ж нам вдалось відверто поспілкувались із одним продавцем на Привокзальному ринку. З етичних міркувань не будемо називати його ім’я.
Продавець переконував нас, що він просто на роботі. І виконує вказівки власника “точки”. Кому віддає блок “по собівартості”, а кому по дві – три пачки. Каже, що його покупці – це корінні вінничани, які на цей самий ринок ходять ще з 90-х. Каже, що власник “тримає” цю точку також ще з 90 -х. Тоді і став бізнесменом.
“Піднімався на контрабанді різних товарів, а зараз займається контрафактом. Десь бере сигарети набагато дешевше і привозить на продаж. Може кришує його хтось, а може і ні. Бо зараз такий час, що кожен виживає як може. І чого людям не дати ту сигарету набагато дешевше, ніж в магазині. В нас є тільки постійні покупці. Щотижня в мене беруть і, знаєте, ще ніхто не жалівся. Всіх все влаштовує, а ви тут про акцизи і податки мені..”, – ось таку відповідь дав нам продавець.
Розмова була ще довгою, але як кажуть, переливалось все із пустого у порожнє. Бо чоловік дійсно не обізнаний в тому, що приховано за цими “дешевшими” цигарками. Ми намагалися йому пояснити. Але все це немало жодного сенсу, бо він сам курив ці безакцизні цигарки і повторював, що ними дуже задоволений.
Яку шкоду для організму може спричинити не сертифікований товар?
На цю тему ми спілкувались із директоркою “Укртютюн” Наталією Фесюн. І ось що вона розповіла про контрафакти.
“Нелегальна тютюнова продукція виробляється поза контролем держави з сировини невідомого походження. Зрозуміло, що в підпільних цехах ніхто не дотримується вимог законодавства, наприклад, щодо гранично допустимих показників вмісту смол і нікотину. Так само на підпільних виробництвах (особливо, невеликих, «гаражних») не дотримуються умов зберігання сировини та елементарної виробничої гігієни. Сировина цілком може бути непридатною для виробництва – наприклад, ураженою грибком. На оприлюднених правоохоронцями фото та відео із зупинених «гаражних» виробництв іноді можна побачити сировину, висипану просто на підлогу, з якої її завантажували на лінію вручну, лопатами. З огляду на це, нелегальні сигарети підпадають під визначені законодавством критерії неякісної та небезпечної продукції і після вилучення з обігу підлягають знищенню”, – каже генеральна директорка “Укртютюн”
Контрафакт продається через телеграм у Вінниці
Під час дослідження ситуації у місті Вінниця із нелегальною торгівлею цигарками, ми дізнались, що є навіть такий телеграм канал, де продаються цигарки без акцизу. Там можна прикупити і контрабанду. Щоправда обмежується вона тільки молдовськими Focus. Ціна за пачку молдавских – 40 гривень. Але це не вигідно продавцю, тому він продає блоком. Є по 10 штук і по 20. Відповідно і ціна за блок – 400 та 800 гривень. Ти робиш замовлення, скидаєш гроші на електронний кабінет, а потім приходиш у під’їзд забирати. Тобі повідомляють номер ящика за годину до того, як ти маєш забрати свою покупку. Хто займається контрафактним та контрабандним бізнесом через телеграм наряд чи можуть встановити наші правоохоронні органи. Та журналісти впевнені, що з огляду на манеру спілкування та на схему збуту, онлайн-бізнес собі відкрив якийсь студент, або школяр. Який вже точно має досвід у нелегальній торгівлі. Відповідне повідомлення ми направили правоохоронцям. Поліцейські повідомили, що намагаються боротись із торгівлею через інтернет-ресурси. І ось що вони зазначили:
“Здійснюються заходи із залученням співробітників відділу протидії кіберзлочинам у Вінницькій області ДК НП України з блокування інтернет – ресурсів, через які здійснюється незаконна реалізація тютюнових виробів як населенню для власного споживання, так і гуртові партії суб’єктам господарювання для подальшої реалізації.”
Дані опитування та інсайти
Під час журналіського розслідування, ми вирішили провести опитування серед жителів міста Вінниця. Опитували покупців поблизу сигаретних точок на ринках. Тобто тих, які вже купували цигарки. В ході опитування дізнались, що молдавські цигарки користуються попитом серед вінничан. Зі 100 опитаних, 40 осіб зізналися, що купують Winston і Kent контрафактний. За їхніми словами, він не відрізняється від оригіналу, але набагато дешевший. 30 осіб сказали, що обирають тільки цигарки Strong. І зазначили, що беруть тільки у спеціальних місцях. Бо вони набагато сильніші, аніж ті, що є в магазинах. Серед цієї категорії працівники будівельних компаній, охоронці та пенсіонери чоловіки, які до пенсійного віку працювали на заводах та фабриках. Ще 30 розповіли, що купують виключно молдавські сигарети. На їхній вибір впливає ціна та якість. А основна перевага в тому, що вони куряться на порядок довше, аніж звичайні. Кажуть, що молдавські сигарети купують протягом 20 років у Вінниці. Серед опитаних були курці, які поділились інформацією про те, що молдавські цигарки потрапляють у місто із прикордонного містечка. На Вінниччині – це тільки Могилів – Подільський.
Контрабанда цигарок поширена у Могилеві
Наші журналісти наважились поїхати у розвідку у Могилів -Подільський. Ситуація у громаді нас справді вразила. Бо дістати тут пачку, блок, ато і декілька сотень пачок молдавських цигарок взагалі не проблема. На місцевих ринках торгівлею контрабанди займаються в основному люди літнього віку. Могилів-Подільський завжди славився тим, що межує із Молдовою і має великий митний пропуск до сусідньої країни. Чутки про нелегальну торгівлю контрабандою і не тільки в цьому регіоні ширились вже давно. Серед місцевого населення кожен другий знає, що такого хорошого молдовського тут можна прикупити. І залюбки ділиться вже не такими і секретними точками.
Поширеним способом торгівлі тут є торгівля на дому. І вхід тільки по попередньому дзвінку. Типу “Аміра. Привіт. Там двоє від мене зараз підійдуть..”. Такий бізнес підхід нас ні каплі не здивував, адже в прикордонних містечках завжди можна було побачити щось неординарне. Самою поширеною контрабандою тут виявились цигарки. На кожній вулиці є будинок,а то і декілька, де продаються в пачках молдавські цигарки Focus, Astra, SK Original, Military, Nistru, Favorit, Kult.
На питання, звідки така кількість цигарок можна почути досить такі різні відповіді. Хтось розповідає, що кум із Молдови передає, а хтось сам у Молдову через день їздить і забезпечує товаром десяток “точок”. Із розповідей місцевих продавців ми зрозуміли, що саме із Могилева-Подільського починається трафік контрабанди цигарок по Вінниччині. Колегам по регіону їх передають різними способами: через водія маршрутки, через укрпошту та нову пошту. Хтось навіть взагалі розвозить власним авто по ближніх населених пунктах. Кажуть, що зараз для їхньої роботи почались “врожаї”, бо легальні цигарки значно подорожчали. Зарплати в українців не змінюються, тож якраз є запит на конрафакт і контрабанду. Бо такі цигарки значно дешевше тих цін, які диктує ринок.
Поліція Вінницької області прокоментувала ситуацію у Могилеві – Подільському. Зазначили, що регулярно проводять та будуть проводити профілактичні заходи.
“ Структурними та територіальними підрозділами ГУНП у Вінницькій області на території Вінницької області, в тому числі в місті Могилів – Подільському з 24-го січня 2024-го року до особливого розпорядження проводяться профілактичні заходи щодо протидії правопорушенням, пов’язаним з нелегальним обігом підакцизних товарів, у тому числі тютюнових виробів. В ході проведення таких заходів здійснюється перевірка ринків магазинів, торгових точок та інших місць щодо незаконного продажу тютюнових виробів.” – зазначають правоохоронці.
Майже два тижні наша редакція збирала інформацію та вивчала ситуацію на ринку з контрабандою та контрафактом. Потім із відповідним зверненням та питаннями, ми поспілкувались із заступником начальника ГУНП у Вінницькій області, начальником слідчого управління, полковником поліції Олександром Солдатовим.
Він дав ексклюзивне інтерв’ю стосовно нелегальної торгівлі контрафактом та контрабандою. Запевнив, що поліція активно фіксує всі факти нелегальної торгівлі тютюном на Вінниччині.
– Упродовж 2023-гороку до територіальних підрозділів ГУНП у Вінницькій області від громадян надійшло 175 заяв та повідомлення щодо можливого незаконного обігу підакцизних товарів, зокрема тютюнових виробів та тютюну. В середньому щомісячно до поліції Вінницької області надходить 14 таких звернень, найбільше надійшло в травні та червні 2023-го року – 32, а в жовтні 2023-го року – 35. – розповів полковник Солдатов.
Каже, що у провадженні слідчих підрозділів ГУНП перебуває у Вінницькій області перебуває 18 кримінальних проваджень за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого статтею 204 КК України, предметом злочину якого є тютюнові вироби та тютюн, з яких 3 кримінальні провадження розпочаті в 2024-му році.
“З метою виявлення фактів незаконної торгівлі підакцизною продукцією співробітниками підрозділів превентивної діяльності територіальних підрозділів ГУНП у Вінницькій області станом на 24.05.2024 здійснено понад 9 тисяч перевірок місць можливої реалізації незаконної підакцизної продукції. На ринках – 2535 перевірок, місця стихійної торгівлі – 3082, магазини, торгові павільйони , кіоски – 3622 перевірки.” – продовжує розповідати полковник Солдатов.
За офіційно наданими документами поліції Вінницької області за 2024 рік задокументовано 302 адміністративні правопорушення стосовно нелегальної торгівлі тютюновими виробами за наступними статтями:
– ст. 156 КУпАП (порушення правил торгівлі пивом, алкогольними, слабоалкогольними напоями тютюновими виробами , електронними сигаретами та рідинами, що використовуються в електронних сигаретах , пристроями для споживання тютюнових виробів без їх згоряння)- 240
– ст 164 КУпАП ( порушення порядку провадження господарської діяльності )- 49
– ст. 164 -5 КУпАП ( Зберігання або транспортування алкогольних напоїв чи тютюнових виробів, на яких немає марок акцизного податку встановленого зразка – 13
Безпосередньо на території Могилів- Подільського району працівниками поліції проведено 304 перевірки місць можливої реалізації незаконної підакцизної продукції ( ринки – 87, місця стихійної торгівлі – 105, магазини, торгові павільйони, кіоски – 112). Задокументовано 22 адміністративні правопорушення за ст. 156 КУпАП.
За даними Кантару, рекордний продаж контрафакту в Україні був у 2023-му році. Продано 8 мільярдів штук нелегальних сигарет. Країна втратила 23,5 мільярдів гривень податків. Важливо розуміти, що ці кошти могли б піти дійсно на потреби держави. Тож, викриваймо точки контрафакту разом і побачимо, яка ситуація буде у 2024-му.