У рамках спільної спецоперації слідчих Нацполіції та Служби безпеки України проведено 74 обшуки та заблоковано 20 осередків злочинного угруповання «АллатРа». Псевдорелігійна організація пропагувала ідеї створення «союзу слов’янських народів», «миру за будь-яку ціну» та інші прокремлівські наративи.
Про це повідомила прес-служба Нацполіції України.
В поліцейському аудіоперехопленні приватних розмов керівників «АллатРа» на початку російського вторгнення — обговорюють необхідність ракетних ударів по цивільних громадянах та об’єктах на заході України з метою зламати спротив українців у війні.
Для розповсюдження завуальованої проросійської пропаганди використовували телебачення, радіо та соціальні мережі, в яких зібрали більш ніж пів мільйона підписників. Таке охоплення онлайн-аудиторії дозволило організаторам керувати нею дистанційно з однієї з країн Євросоюзу, куди вони виїхали навесні 2022-го року, використовуючи підробні документи про зняття з військового обліку.
За цей час ватажки «АллатРа» встигли створити «філії» в рф, білорусі та декількох країнах Європи і Азії.
Під час обшуків в штабах секти та місцях мешкання її членів в Київській, Харківській, Кіровоградській, Сумській, Дніпропетровській, Львівській, Волинській та інших областях України було виявлено докази незаконної діяльності фігурантів, включаючи документи, пропагандистську літературу російських авторів, окультну символіку, портрети путіна, російську валюту і зброю.
На підставі зібраних Нацполіцією доказів лідеру злочинної організації, за процесуального керівництва Офісу Генерального прокурора, повідомлено про підозру одразу за чотирма статтями Кримінального кодексу України, а саме: державна зрада (ст. 111 КК); виправдовування, визнання правомірною, заперечення збройної агресії рф проти України, глорифікація її учасників (ст. 436-2 КК), виготовлення, поширення комуністичної, нацистської символіки та пропаганда комуністичного та нацистського тоталітарних режимів (ст. 436-1 КК) та створення, керівництво злочинною спільнотою або організацією, а також участь в ній (ст. 255 КК).
Крім того, іншим п’ятьом організаторам вказаного угруповання складено повідомлення про підозру за аналогічними статтями та вживаються процесуальні заходи з метою їх вручення у спосіб, передбачений законодавством.
Злочинцям загрожує покарання – до 15 років позбавлення волі з конфіскацією майна або довічне позбавлення волі.
Триває розслідування щодо встановлення всіх активних учасників злочинної організації – за попередніми даними, їхня кількість може сягати близько п’ятдесяти осіб.
До речі.
17 жовтня 2023 р. депутатка Верховної Ради Інна Совсун на своїй сторінці у Facebook повідомляла, що відправила звернення в СБУ, РНБО та Мін’юст щодо «АллатРа».
«За інформацією журналістів-розслідувачів, до цього двіжу входять: Ірина Верещук, Іван Баканов та його протеже Олег Кулініч із кримського СБУ, якого звинувачують у держзраді, колишній заступник керівника ЦСО відділу «А» СБУ Михайло Кухаренко, мер Черкас Анатолій Бондаренко, Надія Савченко», – писала депутатка.
Також Інна Совсун зазначала, що незмінний з 1998 р. мер Коростеня Володимир Москаленко прийняв «Глобальну партнерську угоду АллатРа» у статут міста і навіть встановив на центральній площі Коростеня пам’ятник у вигляді її символу. Щоправда, простояв символ недовго. А Віталій Останній, керівник управління Кіровоградської ОДА, очолює організацію в Кропивницькому і під час Революції гідності був одним з організаторів місцевого антимайдану.
Крім того, за інформацією Інни Совсун, активну діячку «АллатРа» Христину Берестецьку нещодавно затримала поліція за те, що вона збирала інформацію про розташування ЗСУ і об’єктів критичної інфраструктури Києва — та передавала росіянам.