На Вінниччині за три роки заплановано вкрасти 487 млн. грн. на експлуатаційному утриманні доріг, – стверджують розслідувачі видання «Наші гроші», яке спеціалізується на розслідуваннях зловживань у сфері держзакупівель. «Розпил» бюджетних коштів саме на таку суму закладений в оборудку, «обкатану» ще під час «Великого будівництва», коли завдяки умовам тендерного конкурсу, що унеможливлюють конкуренцію, декілька держзамовлень отримує одна фірма.
Видання «Наші гроші» зазначає, що у дорожні тендери миттєво повернулись практики старого недоброго «Укравтодору» одразу після звільнення Мустафи Найєма з посади керівника Державного агентства відновлення та розвитку інфраструктури та Олександра Кубракова – з посади віце-прем’єр-міністра з відновлення – міністра розвитку громад, територій та інфраструктури України. У результаті три тендери на експлуатаційне утримання доріг Вінницької області «злили» в «одні руки».
Зокрема, підряди на загальну суму 10,5 млрд. грн. отримала «прописана» у Вінниці компанія уродженця Львова, а нині – киянина Максима Шкіля ТОВ «Група компаній «Автострада». Це стало можливим завдяки тому, що замовник, а це була Служба відновлення та розвитку інфраструктури у Вінницькій області, застосувала «заточку», яка використовувалась «Укравтодором» під час «Великого будівництва»: замовник вимагав аби учасники тендеру мали річний дохід за минулий рік у розмірі не менше 99% від розміру нинішньої закупівлі.
«Проте очікувана вартість закупівлі розрахована на 36 місяців, а не на один рік. Ставлячи такий високий відсоток, ви потенційно відсіюєте учасників, які могли б виконувати дані роботи, залишаючи лише певне коло учасників», – зауважив один з учасників ринку.
Але у Службі відновлення та розвитку інфраструктури у Вінницькій області відповіли, що законом взагалі дозволено вимагати всі 100% від розміру закупівлі, на скільки б років вона не була розрахована. У підсумку на всі три тендери подала пропозицію лише «Автострада». При цьому всі підряди вона забрала зі 3% знижки від очікуваної ціни.
Журналісти-розслідувачі пояснили, що місцеві компанії та державний облавтодор не змогли взяти участь в тендері, бо не мають 3 млрд. грн. річного доходу. Тоді як великі загальноукраїнські компанії не захотіли брати участь, адже їм, на відміну від «Автостради», яка роками «освоює» бюджети у Вінницькій області, потрібно було б сюди перевозити техніку і організовувати в регіоні свої виробничі бази.
Для довідки: у Вінниці зареєстрована ціла низка компаній, що належать Максиму Шкілю, – ТОВ «3С Групп», ТОВ «Перша логістична компанія», ТОВ «Торгівельна компанія «Автострада», акціонерне товариство «Знвкіф «МС Інвест», ТОВ «Перша стивідорна компанія» і т. д.
Знищення конкуренції під час вибору підрядчика на роботи по утриманню доріг Вінниччини відбилося й на ціні експлуатаційних послуг. Зокрема, це видно на прикладі аналогічної закупівлі, яку «Автострада» виграла у Житомирській області у травні 2024 р.
Замовник з Житомирщини розділив область на менші ділянки, що зробило очікувану ціну втричі меншою, ніж у Вінницькій області – 1, 08 млрд. грн. Крім того, замовник встановив вимогу у вигляді 30% фінансової спроможності від очікуваної ціни трирічної закупівлі. Журналісти-розслідувачі зазначили, що це як раз і відповідало принципу «рік на рік». Загалом у тендері взяли участь три компанії – «Автострада», «Онуру» та місцева компанія ПП «Автомагістраль».
Через конкуренцію між учасниками торгів вартість контракту на три роки впала на 45% і становила вже не мільярд гривень, а 596 млн. грн. Це вплинуло й на прайс. Зокрема, одна з послуг, що має найбільший попит – «ліквідація вибоїн асфальтобетонного покриття без розламування старого покриття площею ремонту до 1 квадратного метра при товщині шару до 50 мм» – у Житомирській області коштувала 432 грн. за квадратний метр. А у Вінницькій області її ціна 1184 грн.
Тобто якщо «Автострада» отримає повне замовлення на цю послугу, то за три роки Служба відновлення та розвитку інфраструктури у Вінницькій області заплатить за всіма трьома контрактами 768 млн. грн. А за прайсом Житомирської області це б коштувало всього 281 млн. грн. Отже, потенційна переплата становить 487 млн. грн. лише на латанні асфальтного покриття товщиною до 5 сантиметрів при розмірі вибоїни до 1 квадратного метра. А це лише одна з кількох сотень позицій у контрактах на експлуатаційне утримання доріг Вінницької області на 10,5 млрд. грн.
Журналісти-розслідувачі зазначили, що очільником Служби відновлення у Житомирській області є Сергій Носов – батько колишнього адвоката компанії «Міллер». Співзасновником юрфірми «Міллер» є Масі Найєм – брат екс-очільника Державного агентства відновлення та розвитку інфраструктури Мустафи Найєма. Тоді як Службу відновлення у Вінницькій області очолює Ігор Жебелев. Його призначили керівником 2021 р. під час «Великого будівництва», координатором якого називав себе Юрій Голик – фігурант справи про злив даних з Національного антикорупційного бюро чиновникам Офісу президента.
Довідка.
Справа про «злив даних» супроводжувалась резонансним обшуком 22 травня 2022 р., який Спеціалізована антикорупційна прокуратура та Національна поліція провели у помешканні співробітника одного з підрозділів НАБУ через витік інформації у резонансній справі. Згодом у Спеціалізованій антикорупційній прокуратурі пояснили, що йдеться про справу зниклих під час «Великого будівництва» півтора мільярда гривень. У цій справі фігурують колишній голова Дніпропетровської облдержадміністрації Валентин Резніченко та його партнер, чинний консультант Офісу президента Юрій Голик, який нещодавно залишив Україну, виїхавши в Австрію через систему «Шлях» по довідці інваліда. У ході слідства виявилося, що Голик отримував детальну інформацію про перебіг розслідування НАБУ через посередника, бізнесмена й колишнього голову Броварської райдержадміністрації Георгія Біркадзе.