11 червня 2024 р. Вища рада правосуддя у зв’язку з поданням заяви про відставку звільнила за загальними обставинами суддю Гайсинського районного суду Вінницької області звільнено Василя Ковчежнюка.
Василь Ковчежнюк у 1990-1993 р. був адвокатом у юридичній консультації Тульчинського району. У березні1993 р. став суддею Гайсинського районного суду, а з вересня 2000 р. – голова цього суду. З липня 2003 р. обраний суддею безстроково.
У 2013-2016 р. Василь Ковчежнюк опинився у епіцентрі скандалу, пов’язаного з розглядом ним «щурячої» кримінальної справи по обвинуваченню учасників діючої, за версією слідчих МВС, на Гайсинщині організованої злочинної групи у складі мера Гайсина Анатолія Гука, головного санлікаря Гайсинського району та керівниці районної санітарно-епідеміологічної станції Людмили Спеней, начальника комунального підприємства «Гайсинська ЖЕК» Олександра Новіцького та двох підприємниць Людмили Черкасової і Юлії Котенко.
Переліченим достойникам інкримінували цілий букет статей Карного кодексу, звинувачуючи у присвоюванні 866 696,8 грн. державних коштів, які були призначені на труїння пацюків і тарганів у дитсадках та підвалах багатоповерхівок. За матеріалами слідства, міський голова одноосібно підписував свідомо неправдиві договори та акти виконаних робіт з проведення дезінфекції та дератизації у п’яти дитсадках, а також у підвалах багатоповерхових будинків, які насправді не проводились.
26 вересня 2013 р. суддя Василь Ковчежнюк виніс вирок по цій справі, засудивши мера Гайсина Анатолія Гука на сім років тюрми із конфіскацією майна з позбавленням на три роки права обіймати керівні посади в органах місцевого самоврядування. Людмила Спеней отримала вісім років позбавлення волі з позбавленням на три роки права обіймати керівні посади в органах державної санітарно-епідеміологічної служби. Підприємниці Людмила Черкасова і Юлія Котенко, які мали проводити дезінсекцію, дезінфекцію та дезодорацію, отримали по п’ять років позбавлення волі із відстрочкою на рік. А Олександр Новіцький відбувся штрафом у 2550 грн.
Але вже 27 листопада 2013 р. Вінницький апеляційний суд звільнив із-під варти Анатолія Гука, який два місяці провів у СІЗО, – його відпустили під підписку про невиїзд. За гратами залишилася тільки Людмила Спеней, хоча апеляція і пом’якшила їй покарання – із восьми до чотирьох років позбавлення волі. На той час жінка провела у СІЗО півтора року, доки сиділа, з нею розлучився чоловік.
Анатолій Гук тоді наголошував, що «щуряча» справа сфабрикована. На його думку, це було зроблено, щоб він не пішов у депутати Верховної Ради. Кандидатуру Гука у 2012 р. висунули від партії «Батьківщина».
«І я став на окрузі серйозним конкурентом «регіоналові» з Вінниці. Тоді й почалися перевірки СБУ. Вирішив, що ця нервотрьопка ні до чого. Зняв свою кандидатуру й навіть вийшов із партії. Але процес не припинився. Спочатку проходив у справі як свідок, а в липні 2012 р. мене перекваліфікували на злочинця», – зазначав Анатолій Гук.
Гайсинським міським головою Анатолія Гука вперше було обрано у 2006 р. З тих пір цю посаду він не покидає. Попри його заяви у 2013 р. про розрив з партією «Батьківщина», на виборах-2015 крісло мера Гайсина він в черговий раз виборов, як висуванець саме цієї партії. Змінив Гук «політичну масть» лише у 2020 р., балотуючись на мера під прапорами партії «Українська стратегія Гройсмана».
А «щуряча» справа у серпні 2014 р. отримала «друге дихання». Проти усіх її фігурантів завели нове кримінальне провадження, як учасників організованої групи, об`єднаної «єдиним продовжуваним злочинним умислом, направленим на незаконне заволодіння чужим майном шляхом вчинення за однією схемою протягом тривалого часу декількох тотожних діянь». За новою версією слідства, ця організована група «протиправно використовуючи службове становище Гайсинського міського голови і головного державного санітарного лікаря Гайсинського району», з лютого 2009 р. по лютий 2011 р. у Гайсині заволоділа коштами місцевого бюджету в сумі 324 790,46 грн., однак учасники групи «вимушено припинили свою злочинну діяльність так, як були викриті працівниками міліції». У 2015 р. справу скерували до суду, де вона «бовталася» багато років без особливих наслідків для обвинувачуваних.
В той же час, паралельно прилетіла «отвєтка» судді Василю Ковчежнюку за тюремний строк для мера Гайсина. У 2016 р. до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України почали надходити скарги від тодішнього голови апеляційного суду Вінницької області Петра Кучевського та мера Гайсина Анатолій Гука «щодо поведінки судді Гайсинського районного суду Вінницької області Ковчежнюка, яка може мати наслідком притягнення його до дисциплінарної відповідальності». Скарги стосувалися розгляду саме «щурячої» справи.
І хоча Вища кваліфікаційна комісія суддів відмовила у відкритті дисциплінарної справи стосовно судді Ковчежнюка, у червні 2016 р. він звернувся до Вищої ради юстиції із заявою про відставку. Правда, менше ніж через місяць Ковчежнюк «передумав» і звернувся до Вищої кваліфікаційної комісії суддів з проханням зупинити розгляд заяви про відставку.
Згідно з податковою декларацією Василя Ковчежнюка, у 2023 р. він, як суддя Гайсинського районного суду отримував у середньому 118,8 тис. грн. зарплати щомісяця. Звільнення судді з посади за загальними обставинами – це можливість піти у відставку на так звану суддівську пенсію, розмір якої залежить від зарплатні судді (виплати від 50 до 90% залежно від стажу).
~~~~~~~~ ~~~~~~~~
Нагадаємо, що редакція «Ми Вінничани» запустила YouTube студію. Ми висвітлюємо актуальні теми та піднімаємо «гострі» питання. Кожен вінничанин може стати нашим гостем. Запрошуємо Вас переглядати відео за посиланням: