ЯК КАРАТИМУТЬ УХИЛЯНТІВ В УКРАЇНІ

Війна ЗСУ Україна

Стаття 336 Кримінального кодексу передбачає відповідальність за ухилення від призову на військову службу під час мобілізації. Злочин карається позбавленням волі на строк від 3 до 5 років. Проте, реальне покарання може бути замінене іспитовим строком.

Іспитовий термін може тривати від 6 місяців до 3 років, проте найпоширеніший його період становить від року до двох.

У новому законопроекті встановлено обов’язки для військовозобов’язаних під час мобілізації:

Військовозобов’язані та резервісти, які приписані до військових частин або підрозділів, повинні з’явитися на збірних пунктах територіальних військових комісаріатів у вказані строки, визначені у повістках чи мобілізаційних розпорядженнях.

Особи, які належать до військовозобов’язаних чи резервістів СБУ, Служби зовнішньої розвідки чи інших спецслужб, повинні з’явитися за викликом своїх керівників.

Усі інші військовозобов’язані особи мають протягом 60 днів з моменту початку мобілізації уточнити свої персональні дані через центри надання адміністративних послуг(ЦНАПи) , електронний кабінет призовника, військовозобов’язаного чи резервіста або ж у ТЦК та СП за місцем перебування.

Якщо особа військовозобов’язаного віку з неправомірних мотивів не виконує ці обов’язки, ТЦК  може звернутися до Національної поліції з вимогою про адміністративне затримання. Якщо протягом 15 днів з моменту звернення це не вдасться здійснити, то протягом наступних 5 днів особі надсилають формальне повідомлення з вимогою виконати зазначені обов’язки та з’явитися до ТЦК добровільно.

Закон також передбачає тимчасове обмеження права керувати автотранспортом як додатковий захід впливу на громадян, які ухиляються від мобілізації, проте це обмеження може застосовуватися лише після вирішення військово-правових питань.

Крім того, внесені зміни стосуються оновлення персональних даних громадян України, які перебувають за кордоном. Нововведення передбачає обов’язок оновлення військово-облікових документів для отримання документів, таких як закордонний паспорт. Відсутність оновлених даних може ускладнити процес отримання документів.

Уряд також передбачає можливість накладення штрафів за порушення військового обліку та законодавства про оборону та мобілізацію. Розміри штрафів залежать від періоду (мирний час або особливий, зокрема воєнний стан) та статусу порушника (фізична особа або юридична особа).

Розміри штрафів депутати комітету також зменшили порівняно з урядовим документом.

Штраф за порушення правил військового обліку (ст. 210 КУпАП):

  • у мирний час – від 3400 до 5100 грн
  • в особливий період (зокрема воєнний стан) – від 17 000 до 25 500 грн

Штраф за порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію (ст. 210-1 КУпАП). Для громадян:

  • у мирний час – від 5100 до 8500 грн
  • в особливий період (зокрема воєнний стан) – від 17 000 до 25 500 грн

Для юридичних осіб, посадових і службових осіб органів влади, підприємств, установ, організацій:

  • у мирний час – від 17 000 до 34 000 грн
  • в особливий період (зокрема, воєнний стан) – від 34 000 до 59 500 грн

Захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов’язком громадян України (Стаття 65 Конституції України).

Зазначені зміни будуть набувати чинності місяць після опублікування відповідного закону.

___________________________________________

Нагадаємо, що редакція «Ми Вінничани» запустила YouTube студію. Ми висвітлюємо актуальні теми та піднімаємо «гострі» питання. Кожен вінничанин може стати нашим гостем. Запрошуємо Вас переглядати відео за посиланням

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *