У Вашингтоні з 9 по 11 липня 2024 р. проходив ювілейний 75-й саміт НАТО, на якому одним з ключових питань було посилення України у контексті російсько-української війни.
Саміт розчарував очікуючих з якогось дива негайного прийняття України у НАТО. Мало того, у фінальне комюніке саміту фактично включили положення про необхідність досягнення одноголосного рішення всіма країнами НАТО щодо вступу України до Альянсу.
На практиці це означає завуальоване жирне «ні» Україні у найближчому майбутньому, та і у віддаленому майбутньому, скоріш за усе, також.
В той же час, у відповідь на «ультиматум» путіна, який вимагає від України відмови від вступу до НАТО, на саміті було заявлено, що рішення про вступ України до Альянсу носить «незворотний характер».
США прийняли рішення повернути ракети великої дальності (2,5 тис. км) на територію Європи. Україна отримає в результаті 70 літаків F-16, що зробить її авіагрупу однією з найсильніших в Європі. Авіаальянс, який складається з чотирьох країн (Бельгія, Данія, Норвегія, Нідерланди), підтвердив цю програму.
Туреччина, Румунія та Болгарія створюють спільне угруповання для протидії Чорноморському флоту рф в Чорному морі. У Вісбадені створюється спеціальний штаб НАТО з військової підтримки України.
Польща прийняла рішення відкрити на своїй території базу для формування Українського легіону. Крім того, результати візиту президента Зеленського до Польщі напередодні саміту НАТО чомусь вітчизняних ЗМІ не приділили належної уваги. Хоча під у Варшаві було підписано дуже важливу угоду «Про співробітництво у сфері безпеки» між Україною та Польщею. Два основні пункти документу включають тісну інтеграцію оборонної промисловості обох країн та механізм, за яким Польща зможе використовувати свої засоби ППО для ураження російських засобів повітряного нападу у повітряному просторі України, якщо ті рухаються у бік Польщі.
Це означає створення військово-промислових хабів на території України, захищених засобами ППО НАТО. Також це дозволить ЗСУ стратегічно перегрупувати власну систему ППО. Важливо, що Польща є природним союзником України через об’єктивні геополітичні умови та національні інтереси, які значною мірою співпадають з українськими.