Володимир Зеленський ухвалив рішення замінити командувача Об’єднаних сил ЗСУ генерал-лейтенанта Юрія Содоля на бригадного генерала Андрія Гнатова.
Ротації без пояснень
«Обговорили кадрові питання у ЗСУ. Я ухвалив рішення замінити командувача Об’єднаних сил ЗСУ генерал-лейтенанта Юрія Содоля на бригадного генерала Андрія Гнатова», – розповів Зеленський у своєму звернені.
Про причини звільнення Зеленський у зверненні не сказав, втім ротації на посаді командувача Об’єднаних сил ЗСУ передувала вже традиційна при кадрових змінах вищого армійського керівництва хвиля медійного лайна, піднята депутаткою Верховної Ради від партії «Слуга народу» Мар’яною Безуглою, яка декілька тижнів поспіль звинувачувала Содоля у тому, що він начебто «вбив» більше українських військових, ніж будь-який російський генерал. 24 червня 2024 р. стало відомо, що і начальник штабу бригади «Азов» Національної гвардії Богдан Кротевич подав заяву у ДБР із закликом провести розслідування щодо генерал-лейтенанта Юрія Содоля через великі втрати особового складу. Кротевич також стверджував, що генерал «вбив більше українських військових, ніж будь-який російський генерал».
Командувачем Об’єднаних сил ЗСУ Зеленський призначив Юрія Содоля 11 лютого 2024 р., звільнивши з цієї посади генерал-лейтенанта Сергія Наєва. А напередодні 8 лютого 2024 р. на сайті президента оприлюднили указ про звільнення генерала Валерія Залужного з посади головнокомандувача ЗСУ та призначення на його місце генерал-полковника Олександра Сирського. Кадровим пертурбаціям військових також передувала хвиля лайна, яку декілька місяців напередодні підіймала у соцмережах Мар’яна Безугла. Більш за все діставалось Залужному, але попереднику Содоля генерал-лейтенанту Сергію Наєву теж добряче перепадало.
Питання без відповіді
Заміна генерала Содоля на генерала Гнатова відбулась таким чином, що Содоль залишився командувати оперативно-стратегічним угрупованням військ «Хортиця». Тобто, керувати наразі на суто номінальній першій посаді він не може, а от керувати цілком реальними військовими підрозділами – може?
Якщо брати до уваги звинувачення, що генерал Содоль «вбив більше солдатів, ніж росіяни», тоді за що Зеленський нагородив його Зіркою Героя? Чи у лютому 2022 р. він не «вбивав солдатів», а зайнявся цим виключно після 11 лютого 2024 р., коли отримав нове призначення?! Тобто, коли Содоль «у боях за Волноваху рятував наших хлопців від оточення, організовував успішний контрнаступ, виводив людей з-під удару ворога та надзвичайно ефективно обороняв Маріуполь», йому ніколи було виконувати функції «м’ясника»? Чи він вже тоді суміщав перше і друге?
Давати публічні оцінки діям генералів під час війни – справа небезпечна. У кожного з них за плечами особисте солдатське кладовище. Бо це війна, а на віні гинуть. І якщо дотримуватися подібної логіки, то найбільше кладовище – у верховного головнокомандувача.
Колись вже таке було, – створювали солдатські комітети за участю цивільних революціонерів і революціонерок, і ці комітети за офіцерів вирішували куди наступати, а де тримати оборону. Це вже давно історія, якою пишається орда, що напала на Україну. Потім, правда, сталось зречення тодішнього главковерха на залізничній станції під промовистою назвою «Дно». Та і для країни у цілому нічім гарним це не закінчилось, – вона на довгі роки поринула у кроваву різанину-стрілянину.
Хто такий Юрій Содоль, звільнений з посади командувача Об’єднаних сил ЗСУ
Генерал-лейтенант Юрій Содоль – випускник Сумського вищого артилерійського командного училища, де завершив навчання у 1992 р. У 2002 р. закінчив Національну академію оборони України, за спеціальністю «Бойове застосування та управління діями підрозділів Сухопутних військ».
Службу Юрій Содоль розпочав в десантних військах ЗСУ у 2003 р., у 2007 р. він був призначений командиром 25-ї окремої повітряно-десантної бригади.
На російсько-українській війні Юрій Содоль від 2014 р. Комбриг 25-ї окремої повітряно-десантної очолював військові операції в найгарячіших точках: бої за Рубіжне, штурм Ямполя, оборона Донецького аеропорту, прикриття виходу українських сил з Дебальцевого тощо.
У січні 2015 р. став першим заступником командувача Десантно-штурмових військ, а з березня 2018 р. – командувачем морської піхоти ВМС ЗСУ.
У лютому 2022 р. він був удостоєний звання Героя України за організацію успішного контрнаступу під Волновахою та виведення особового складу з-під атаки росіян, що дало змогу врятувати життя сотням військових. Брав участь в обороні Маріуполя. У 2023 р. Юрій Содоль очолював оперативно-тактичне угруповання у Донецьку на Вугледарському напрямку.
Хто такий Андрій Гнатов, призначений командувачем Об’єднаних сил ЗСУ
Андрій Гнатов – випускник Харківського інституту танкових військ, який закінчив у 2001 р. Протягом 2016-2018 рр. керував штабом 36 окремої бригади морської піхоти. З 2018 по 2021 р. командував 36 окремою бригадою морської піхоти ім. контр-адмірала М. Бєлінського. У 2022 р. очолив штаб і став заступником командувача військ оперативного командування «Південь» Сухопутних військ ЗСУ. У червні 2022 р. отримав звання бригадного генерала та шеврон особисто від президента України Зеленського.
У 2022 р. змінив генерала Дмитра Марченка, очоливши оборону Миколаєва. У листопаді 2022 р. став одним із командувачів звільненням Херсонщини.
Навесні 2023 р. керував обороною Бахмута, який входив до зони відповідальності оперативно-стратегічного угруповання військ «Хортиця» під командуванням Олександра Сирського.
Андрій Гнатов був одним із офіцерів, які формували підрозділи оновленої морської піхоти з частин, що залишили окупований Крим. Як і кожен морпіх, має право носити берет кольору морської хвилі, склавши для цього відповідний іспит.
1 thought on “СОДОЛЯ ЗВІЛЬНЕНО, ПИТАННЯ ЗАЛИШИЛИСЬ”