СИЛИ СПЕЦОПЕРАЦІЙ ЗСУ ОЧОЛИВ ВІННИЧАНИН ОЛЕКСАНДР «РЕДУТ» ТРЕПАК

Війна Вінниця ЗСУ

Президент Володимир Зеленський звільнив Сергія Лупанчука з посади командувача Сил спеціальних операцій Збройних Сил України і призначив на цю посаду Олександра Трепака.

Про це йдеться в президентських указах №313/2024 і №314/2024.

Новий командувач спецпризначенців ЗСУ – Олександр Трепак (позивний «Редут») народився у Вінниці 15 вересня 1976 р. в родині військовослужбовця. Обрав військову професію ще в дитинстві – мріяв стати десантником, та оскільки аеромобільного факультету на той час в Україні не було, після закінчення школи у 1993 р. вступив до піхотного військового навчального закладу. Потім були роки офіцерської служби на різних посадах у всіх видах розвідки розвідувальних підрозділів Збройних Сил України: військовій, радіо- та інформаційній. Ще один її вид, спеціальну, він опанував, проходячи службу в полку спецпризначення з 2008 р.

Рід Трепаків міг би сформувати свій, фамільний, військовий «підрозділ». Військову династію заснував прадід Олександра – Матвій, який пішов на фронт у 1944 р. разом зі своїм сином Стахом. Після тяжкого поранення старшого Трепака комісували. А молодшому, 16-річному хлопцеві, довелося продовжувати воювати. Спочатку він бив фашистів як звичайний піхотинець, форсував Одер, брав Берлін. Батько Олександра, Сергій Стахович, теж був кадровим військовим — проходив строкову службу розвідником-радистом у 12-й окремій бригаді спеціального призначення ГРУ ГШ. Потім була надстрокова служба та школа прапорщиків. Закінчив службу начальником радіостанції військ зв’язку Одеського військового округу.

Обрали військову службу і дружина Олександра та рідний брат Олексій. Олександр Сергійович – батько двох синів-військових, теж захисників Вітчизни.

Вже понад 15 років служить в ССО, став відомим під час участі в антитерористичній операції. Зокрема, «Редут» не допустив захоплення міста Бахмут на Донеччині в червні 2014 р., а потім командував обороною Донецького аеропорту. Під час боїв отримав поранення, але повернувся на службу.

За цими подіями режисер Ахтем Сеїтаблаєв зняв фільм «Кіборги», де прототипом головного героя був саме Олександр Трепак.

На початку 2015 р. «Редут» – тоді ще полковник – отримав звання Героя України, а через рік очолив 3-й полк ССО в місті Кропивницький.

В листопаді 2020 р. Трепак пішов на підвищення і став заступником командувача – начальником штаба ССО.

В грудні 2021 р. отримав звання бригадного генерала. Повний кавалер ордену Богдана Хмельницького.

Історія питання

3 листопада президент Володимир Зеленський звільнив Віктора Хоренка з посади командувача Сил спеціальних операцій ЗСУ. Хоренко служив на чолі ССО з 25 липня 2022 р. після Григорія Галагана.

У відеозверненні глава держави поінформував, що Хоренко продовжить виконувати спеціальні завдання у складі Головного управління розвідки Міноборони.

Того ж дня Зеленський призначив Сергія Лупанчука новим очільником ССО і сказав, що той може додати підрозділу більшої потужності. Це кадрове рішення викликало скандал, оскільки Віктор Хоренко публічно заявив, що Зеленський порушив процедуру.

Хоренко наголосив, що дізнався про новину зі ЗМІ, й що звільнення відбулося в обхід тодішнього головнокомандувача ЗСУ Залужного – його безпосереднього начальника.

«Главком мав робити відповідне подання, але мені він відповів, що такого не робив. Не розумію, що сталося», – заявив він в ефірі ток-шоу «Української правди».

У Офісі президента запевняли, що зробили все згідно з процедурою, отримавши подання від міністра оборони Рустема Умєрова.

Новий командувач ССО Сергій Лупанчук, на відміну від Хоренка, не виходив до ЗМІ з публічними заявами і не давав інтерв’ю. Результати його діяльності за пів року на посаді невідомі.

15 листопада міністр оборони Рустем Умєров представив Лупанчука особовому складу командувача Сил спеціальних операцій Збройних Сил України

Сили спецоперацій є окремим підрозділом у складі ЗСУ. До нього входять частини спеціального призначення і підрозділи інформаційно-психологічних спеціальних операцій. ССО комплектуються спеціально навченими фахівцями, які проходять навчання у сферах розвідки. Вони виконують складні, небезпечні, а інколи й політично чутливі операції.

~~~~~~~~    ~~~~~~~~

Нагадаємо, що редакція «Ми Вінничани» запустила YouTube студію. Ми висвітлюємо актуальні теми та піднімаємо «гострі» питання. Кожен вінничанин може стати нашим гостем. Запрошуємо Вас переглядати відео за посиланням:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *