Вчені виявили скам’янілість геологічно найдавнішої морської рептилії Південної півкулі — нотозавтра, який існував близько 246 мільйонів років тому. Ця знахідка під сумнів ставляє попередні уявлення про еволюцію рептилій.
Висновки науковці зробили після вивчення скам’янілості, яку в 1987 році знайшли біля підніжжя гори Харпер у Новій Зеландії, повідомляє CNN та StufyFinds.
Нотозаври – це стародавні водні рептилії з групи завроптеригіїв, які існували близько 180 мільйонів років тому під час мезозойської ери. До цього часу вважалося, що ці істоти мешкали виключно на Північній півкулі, оскільки їхні скам’янілості зазвичай знаходять у Європі, Китаї, країнах близького сходу, США та Канаді.
“Знайти нотозавра на протилежному кінці земної кулі було абсолютно несподівано”, – поділився провідний автор дослідження, палеонтолог з Музею еволюції Уппсальського університету (Швеція) Бенджамін Кір.
У часи існування нотозавтрів майже вся земна суша була об’єднана в єдиний суперконтинент, відомий як Пангея, що мав форму підкови. В середині цього суперконтиненту розташовувався океан Палеотетіс, де, як вважали дослідники, існували ці морські рептилії.
За словами дослідника, велика загадка полягає в тому, як нотозаври потрапили від океану Палеотетіс на інші частини планети. Мандрівки через глобальний океан, що оточував Пангею від полюса до полюса, мали бути надзвичайно складними.
“Ми не розуміємо, як це сталося. Все раптом ми знаходимо нотозавра на Південному полюсі в Новій Зеландії, і це змінює все”, – додав Кір.
Автори дослідження припускають, що після того, як нотозаври адаптувалися до морського середовища, вони розповсюдились географічно. Ймовірно, ці рептилії плавали біля полюсів Землі, оскільки вони мали довгі тіла до трьох метрів у довжину, довгі шиї, кінцівки та хвости, що їм дозволяло мігрувати.
Кір також зауважив, що тепер дослідникам потрібно продовжити пошуки скам’янілостей по всьому світу, щоб краще зрозуміти, яким чином ці тварини переміщувалися навколо суперконтиненту.
Нагадаємо, що редакція «Ми Вінничани» запустила YouTube студію. Ми висвітлюємо актуальні теми та піднімаємо «гострі» питання. Кожен вінничанин може стати нашим гостем. Запрошуємо Вас переглядати відео за посиланням: