МАЙСТЕР-КЛАС ВІД СУДДІ ГАЙДУ: ЯК ПРАВИЛЬНО «РОЗВАЛЮВАТИ» СПРАВИ «ВЕРТОЛЬОТЧИКІВ»

Боротьба з корупцією Вінниця Кримінал Суд

У Вінницькому міськсуді не без гордості відзвітували про участь голови суду Ганни Гайду у круглому столі, який пройшов 20 лютого 2024 р. за ініціативи керівника Вінницької обласної прокуратури Олексія Химченка і був присвячений взаємодії суду та учасників судового провадження щодо вирішення проблемних питань та забезпечення дотримання розумних строків розгляду кримінальних проваджень.

Судячи по світлинам, опублікованим судовою прес-службою, захід пройшов у дружній та невимушеній атмосфері, було весело. Але тема, заради якої збиралась «правова вечірка» у обласній прокуратурі, зосталась нерозкритою. Залишається тільки сподіватись, що суддя Ганна Гайду не вдарила обличчям у багнюку і донесла до учасників посиденьок власне розуміння пресловутих «розумних строків розгляду» справ у суді. Бо розповісти їй було про що.

6 лютого 2024 р. суддя Гайду показово закрила кримінальну справу та звільнила від кримінальної відповідальності двох вундеркіндів, яких звинувачували у самоправстві та порушенні порядку здійснення міжнародних передач товарів, що підлягають державному експортному контролю (ч. 1 ст. 333, ст. 356 КК України). Розгляд справи тривав з липня 2019 р.

Можливо, судова проволока розтяглась ще б на декілька років, але у зв`язку із закінченням строків давності притягнення звинувачуваних до відповідальності необхідність в цьому відпала.

І суддя Гайду з чистим сумлінням закрила справу, в якій, як у дзеркалі, відображені масштаби тотальної корупції в Україні, завдячуючи чому держава не тільки не готувались до великої війни, а, навпаки, сприяла військовому оснащенню іноземних терористичних угрупувань.

Історія почалась з того, що чотири авіаційні двигуни ТВ3-117 ВМА виробництва запорізького ПАТ «Мотор Січ» були поставлені у Ємен і використовувалися на військових вертольотах. Ємен – це країна, де на протязі останніх 50-60 років періодично спалахують війни між бандитсько-мафіозними угрупуваннями, які тільки себе вважають «законним урядом». В підсумку, воєнізоване угрупування шиїтів-зейдитів «Ансар Аллах» (хусити), яке зараз захопило більшу частину Ємену, вже створює загрозу життю не тільки жителям власної країни, а і фактично заблокувало світове судноплавство у Червоному морі, періодично обстрілюючи ракетами торгівельні суда в Аденській затоці та у Баб-ель-Мандебській протоці.

Але власника ПАТ «Мотор Січ», екс-депутата Верховної Ради від Партії регіонів В’ячеслава Богуслаєва такі торгові партнери влаштовували. Більш того, запорізьке підприємство здійснювало сервісне обслуговування двигунів. Після проходження строків міжремонтної експлуатації, чотири авіаційні двигуни ТВ3-117 ВМА в 2013 р. в митному режимі «тимчасового ввозу» повернулися в Україну для проходження ремонту на ПАТ «Мотор Січ», за що одне з єменських угрупувань сплатило 50% вартості ремонту. Незабаром це угрупування припинило існування і друга половина вартості ремонту так і залишилася несплаченою.

По закінченню митних строків «тимчасового ввозу» двигуни ТВ3-117 ВМА були передані для зберігання на митний склад Запорізької митниці ДФС України. Після перевищення оціночної вартості двигунів над сумою боргу за час їх зберігання на території митного складу згідно з вимогами митного законодавства двигуни повинні були передати у власність держави. Але почалась нова корупційна історія.

Керівництво Запорізької митниці уклало з ТОВ «Авіазапчастина» цивільно-правовий договір про тимчасове зберігання двигунів загальною вартістю 640000 доларів США на складі цієї нікому невідомої фірми, яку контролювали мешканці Запоріжжя Анатолій Капля та Сергій Смолін. Останній достойник, крім участі у низці структур, пов’язаних з авабізнесом, ще й віце-президент обласної федерації шахів на Запоріжжі.

Контррозвідка СБУ зацікавилася діяльністю Каплі і Смоліна, коли останні у грудні 2018 р. через громадянина Іраку вже домовлялись про продаж чотирьох вертолітних двигунів фірмі «Hast FZE» з Об`єднаних Арабських Еміратів. Причому перемовини з арабами проходили у Вінниці. (Треба мати на увазі, що на той час фактичним власником ТОВ «Вінницький авіаційний завод» був той самий власник ПАТ «Мотор Січ» В’ячеслав Богуслаєв).

Де в кінці кінців «спливли» б авіадвигуни, якби оборудка відбулася, – можна тільки здогадуватись. Такі двигуни використовуються на радянсько-російських гелікоптерах Ми-28, Ми-35М, Ка-27, Ка-32А, Ка-50 та Ка-52.

Як відомо, головний український «вертольотчик» В’ячеслав Богуслаєв з 24 жовтня 2022 р. перебуває під арештом у СІЗО, його звинувачують за цілою низкою статей з Кримінального кодексу, в тому числі – у державній зраді, колабораційній діяльності та пособництву державі агресору. А ось дрібні «вертольотчики» Капля і Смолін відбулися легким переляком. Завдяки дотриманню суддею Гайду «розумних строків розгляду кримінальних проваджень».

Єдиний позитив по «розваленій» справі: чотири недовкрадених двигуни ТВ3-117 ВМА в підсумку дісталися одній з військових частин ЗСУ.

~~~~~~~~    ~~~~~~~~

Нагадаємо, що редакція «Ми Вінничани» запустила YouTube студію. Ми висвітлюємо актуальні теми та піднімаємо «гострі» питання. Кожен вінничанин може стати нашим гостем. Запрошуємо Вас переглядати відео за посиланням:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *