Фірма ТОВ «Буд-технолоджі» із пропозицією 307,4 млн. грн. перемогла у конкурсі на ремонт корпусу київської дитячої лікарні «Охматдит», яка зазнала пошкоджень від російського ракетного удару у липні 2024 р. Це одразу спричинило, скандал. На відновлення лікарні будуть використовуватися кошти, які були зібрані на рахунку благодійної організації «Благодійний фонд «Охматдит – здорове дитинство», саме ці благодійники і обрали переможця тендеру на ремонт корпусу лікарні, маловідому компанію, а ціни на ремонт одними з найдорожчих.
Хронологія:
- БО «Благодійний фонд «Охматдит – здорове дитинство» зібрав на своєму рахунку 378 665 380 грн. і обрав ТОВ «Буд-технолоджі», яке зареєстроване в Запоріжжі, переможцем конкурсу на відбудову корпусу лікарні «Охматдит». Вартість пропозиції без ПДВ – 307 447 003 грн.
- Директор БО «Благодійний фонд «Охматдит – здорове дитинство» Євген Вембер є мажоритарним власником київської компанії ТОВ «КВН СЕРВІС». Нічого не відомо, чи якось пов’язана вона з російським «КВН» Маслякова або з «КВН» Зеленського-Шефірів в Україні, але сам факт цікавий.
- Із 14 учасників конкурсу не ремонт конкурсу лікарні пропозиція ТОВ «Буд-технолоджі» була третя за дорожнечею. Десяток інших учасників запропонували виконати роботи значно дешевше – від 42 млн. до 286 млн. грн. Однак із жодним із них замовник переговорів не вів, ніяк не пояснюючи своє рішення, – зазначають журналісти-розслідувачі видання «Наші гроші».
- Зокрема, пропозиція фірми ТОВ «Ріола модуль лтд», яка свого часу будувала зруйнований росіянами корпус лікарні, становила 179,2 млн. грн.
- У Національній дитячій спеціалізованій лікарні «Охматдит» наголошують, що «проведений конкурсний відбір не є тендером у розумінні Закону «Про публічні закупівлі», а є «приватним конкурсом, організованим з метою відкритого та добросовісного використання коштів, пожертвуваних громадянами». Однак ніякого пояснення щодо ігнорування дешевших пропозицій не надають.
- Журналісти «Наших грошей» зазначають: замовник ремонту лікарні довірив фірмі «Столична правова фундація» провести юридичний аналіз переможця конкурсу щодо доброчесності і зрештою ТОВ «Буд-технолоджі» було обрано підрядником. При цьому замовник з невідомих причин проігнорував деякі проблеми у пропозиції переможця. Наприклад, ТОВ «Буд-технолоджі» із будівельної техніки має в оренді лише автокран «Камаз», MAN із маніпулятором та екскаватор JCB. Жоден із цих механізмів не може бути використаний для монтажу фасадів вище другого поверху. Також фірма не надала жодних даних про обладнання для монтажу плитки.
- Міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко заявив, що МОЗ звернулося до правоохоронних органів для проведення додаткових перевірок. «Зі свого боку хочу ще раз підкреслити, що я особисто і моя команда робимо все, аби процес був абсолютно прозорий», – зазначив міністр.
- Аналіз «Наших грошей» показав, що з десяти дешевших пропозицій щонайменше сім містили повністю заповнені комерційні пропозиції з вказанням цін за різні види робіт. Найбільші статті видатків переможця припали на ремонт фасадних композитних панелей «Reynaers» (великі темного кольору на фото корпусу) та оздоблення внутрішніх стін НР-панелями. Кожна з цих позицій у ТОВ «Буд-технолоджі» коштує понад 100 млн. грн. При цьому ціна цих робіт порівняно з дешевшими учасниками конкурсу завищена вдвічі.
- ТОВ «Буд-технолоджі» зі статутним капіталом 5 тис. грн. зареєстровано у Запоріжжі. У державних тендерах участі не брало. У якості досвіду виконання аналогічних робіт фірма завантажила договір підряду з ТОВ «Крам-інвест» на будівельні роботи по клініці в Запоріжжі. З публічного повідомлення про будівництво запорізької клініки «UniClinic» відомо, що воно було реалізовано запорізькою компанією-забудовником «Sensar» Марка Марченка.
- Власником та керівником ТОВ «Буд-Технолоджі» є Василь Кобизь, який прописаний в селі Братське Запорізької області. За даними «NGL.media», раніше керівником фірми була Ольга Шаленна. Вона є мамою Євгена Шаленного, давнього партнера Марка Марченка. Запорізький центр розслідувань» називає Євгена Шаленного «менеджером Марченка». Марк Марченко і Євген Шаленний з 2015 р. розвивали у Запоріжжі місцевий осередок партії «Самопоміч», яку очолював мер Львова Андрій Садовий. При цьому бізнес-партнером Марченка був брат заступника мера Запоріжжя.
- У 2017 р. Марченка затримували за фіктивні акти виконаних робіт по будівництву в Запоріжжі та Мелітополі на суму 87 млн. грн. «Самопоміч» публічно захищала бізнесмена, називаючи ту справу «тиском на політичну силу». У 2022 р. виявилось, що ТОВ «Буд-Технолоджі» і «Sensar» мають землю у зеленому передмісті Львова нібито для будівництва реабілітаційного центру для воїнів АТО. Однак виявилось, що 99% площі забудови мав зайняти торгово-розважальний центр.
- На останніх місцевих виборах перед російським повномасштабним вторгненням в Україну Євген Шаленний разом з директоркою Sensar Development Оленою Бартуль балотувався до Запорізької міськради вже від партії «Слуга народу».
Тендер на відбудову «Охматдиту» проведуть заново впродовж наступних двох тижнів, жоден договір ще не був підписаний. Про це повідомив під час брифінгу у розпал скандалу міністр охорони здоровʼя Ляшко. Він додав, що гроші, які вдалося зібрати на потреби дитячої лікарні, перерахують на її казначейський рахунок. За словами, міністра, він просив Нацполіцію перевірити компанію, яка претендувала бути переможцем тендеру… А точно треба перевіряти компанію, а не членів тендерного комітету та керівництво «благодійного фонду»?
Важливі деталі
У редакцію «Ми Вінничани» звернувся директор будівельної групи Sensar Марк Марченко.
«Як батько двох дітей я максимально розумію обуреність громадськості! Скажу більше, я повністю підтримую думку, що такі резонансні події повинні бути повністю прозорими і відбуватися під пильним наглядом відповідних державних органів, ЗМІ та громадян, адже мова йде про благодійні кошти великої кількості українців, про дитячу лікарню державного значення, про жахливі наслідки війни з росією. Добре, що громадськість об’єдналася навколо цього питання, ініціювала комунікацію з державними органами, і, сподіваюсь, у подальшому це приведе до вибору саме того підрядника, який швидко відновить дитячу лікарню!», – зазначив Марк Марченко.
В той же час, як керівник Sensar Development, Марк Марченко наголосив наступне:
- «Протягом 6 років діяльності компанії ми працювали виключно з комерційними проектами та не долучалися і не планували долучатися до проектів з державним фінансуванням чи фінансуванням від благодійних організацій».
- «Як приватна девелоперська компанія ми маємо власний чіткий вектор розвитку і співпрацюємо лише з інвесторами, які обрали нас, бо довіряють нашому великому досвіду і гарній репутації серед забудовників».
- «ТОВ «Буд-технолоджі», що взяло участь у тендері від БО «Благодійний фонд «Охматдит», наразі дійсно є генеральним підрядником в окремих проєктах Sensar Development. Так, Василь Кобизь знаходиться в структурі компанії, оскільки є керівником зазначеного вище ТОВ, але він не виступає його кінцевим бенефіціарним власником. Випереджаючи якісь здогадки, скажу, що цим власником не виступаю і я! Девелоперський бізнес сам по собі має складні механізми організації, що апріорі включають в себе велику кількість партнерів, співпартнерів та афілійованих компаній».
- «Але попри ці фактичні взаємовідносини наших двох компаній, я стверджую, що керівництво Sensar заздалегідь не володіло інформацією про участь ТОВ «Буд-технолоджі» у тендері. Як і інші будівельні компанії, з якими ми співпрацюємо, ТОВ «Буд-технолоджі», не зобов’язане ставити нас до відома про плани у своїй подальшій діяльності».
- «Однак після цієї ситуації ми будемо більш прискіпливими у виборі підрядників та при взаємодії наголошувати на тому, що Sensar не співпрацює з компаніями, які брали або беруть участь у будь-яких тендерах».
- «Зараз це стосуватиметься і ТОВ «Буд-технолоджі»: вони мають обрати для себе – або продовжують вести проекти Sensar далі, або виходять з них, бо продовжують брати участь у новому тендері. Позиція Sensar у цьому максимально чітка та однозначна».