Чи розділять вінницькі «сімейні дипломати» відповідальність за погіршення стосунків між Україною та США?

Політика Вінничина Світ Україна

«Охолодження» відносин між керівництвом США та України аналізують через призму особистих взаємин двох президентів — Володимира Зеленського та Дональда Трампа. Однак у нас є ще цілий вагон і маленькій візок «народних дипломатів», для яких поїздки до США перетворилися на туристичні подорожі, а іноді й на сімейний відпочинок.

Склад чисельної депутатської делегації з Вінниччини, яка у лютому відвідала США нібито для «зміцнення відносин», викликав неабиякий резонанс. Три сімейні пари серед учасників візиту — це вже було занадто, навіть за мірками вінницького «кумівства».

Поки українські захисники та захисниці четвертий рік поспіль ціною власного життя та здоров’я протистоять російській агресії, виборюючи не лише території, а й країну без корупції та політичного мародерства, так звані «еліти» безсоромно перетворюють закордонні поїздки на сімейний туризм. Людям говорили, що вони їздили у Вашингтон «для просування українських інтересів у США, зміцнення міжнародних партнерств, впливу на світову підтримку України та продовження культурної дипломатії як інструменту боротьби за Україну».

А що тепер? Чи готові ці «народні дипломати» взяти на себе відповідальність за погіршення відносин між двома країнами?

З Вінниці до Хмельницького через Вашингтон

«Ми Вінничани» вже розповідали про вояж 15 вінницьких посадовців до Вашингтона, де з 3 по 8 лютого 2025 року проходив уже четвертий «Український тиждень» — ініціатива громадськості та євангельських церков США і України, спрямована на зміцнення гуманітарних, економічних і політичних зв’язків між країнами. Офіційно склад вінницької делегації та критерії відбору учасників не були оприлюднені, але чисельність делегації, включаючи три депутатські подружжя, багатьох вінничан вразила.

У свою чергу, американців, ймовірно, вразив в цілому персональний склад української делегації, яка прибула у США зокрема і для того, щоб переконати союзників не відмовлятися від підтримки України.

Наприклад, голови обласних рад сусідніх Хмельниччини та Вінниччини, Віолетта Лабазюк і В’ячеслав Соколовий, мали чимало спільних тем для обговорення під час візиту до Вашингтона. Обоє представляють політичні проєкти, створені перед виборами: Лабазюк очолює партію «За майбутнє», яка має групу у Верховній Раді та регіональні фракції, а Соколовий — «Українську стратегію Гройсмана», що обмежується лише Вінниччиною, хоч і виступає як партія влади. Різниця між ними лише в тому, що «духовний» лідер партії «За майбутнє», Ігор Коломойський, вже перебуває в СІЗО, тоді як екс-прем’єр Володимир Гройсман, лідер «стратегів», поки що на свободі.

Незважаючи на офіційно нижчі зарплати, ніж у власних заступників, Соколовий та Лабазюк значно примножили свої сімейні статки під час повномасштабної війни. У голови Вінницької облради кількість земельних ділянок збільшилася в рази: його дружина володіє 41 об’єктом нерухомості, серед яких два будинки та майже 697 тис. кв. метрів землі — це площа, що дорівнює сотні футбольних полів. Статки Віолети Лабазюк ще більші. Як і Соколовий, вона очолює облраду з кінця 2020 року, але є дружиною Сергія Лабазюка — депутата трьох скликань Верховної Ради, представника партії «За майбутнє», який фігурує в численних антикорупційних розслідуваннях.

У 2023 році НАБУ викрило Лабазюка на спробі підкупу віце-прем’єра Олександра Кубракова та голови Держагентства відновлення Мустафи Найєма. Він намагався отримати підряди на 1 млрд. грн., пропонуючи «відкат» у розмірі 3-5%. Вищий антикорупційний суд відправив його до СІЗО, але пізніше він вийшов під заставу в 40 млн. грн.

У розпал війни, у 2022 році, Лабазюки придбали Mercedes-Benz G63 AMG (вартість від 7,5 до 15 млн. грн.), яким користується Віолетта Лабазюк. Того ж року їхній автопарк поповнився Porsche Cayenne, Land Rover, Mercedes-Benz S класу, а також квартирою в елітному районі Києва — на Печерську. Одночасно Сергій Лабазюк, будучи народним депутатом, отримував компенсацію за проживання в київському готелі за державний кошт.

Крім того, ТОВ «Аграрна компанія 2004», пов’язана із Сергієм Лабазюком, орендувало землю у Тетяни Крупи — керівниці Хмельницького обласного центру МСЕК та депутатки облради від «Слуги народу». Як відомо, у жовтні 2024 року Крупу та її сина Олександра (який очолював управління Пенсійного фонду Хмельниччини) звинуватили в незаконному збагаченні, а під час обшуку в їхньому помешканні правоохоронці вилучили готівку та коштовності на суму 6 млн. доларів США.

Московські «зозулі» Тимошенко і Герман ТЕЖ пили шампанське у США

Але, як кажуть, не лише Соколовим і Лабазюк все закінчується. Українці активно обговорювали фото Юлії Тимошенко та Ганни Герман, зроблене у Вашингтоні під час Національного молитовного сніданку в Капітолії. Лідерка «Батьківщини» та голови однойменної парламентської фракції і колишня головна речниця Віктора Януковича, а також екс-нардепка від нині забороненої Партії регіонів, знову опинилися в одному політичному просторі. Обидві колись відіграли ключові ролі в процесах, які зробили Україну вразливою перед російською агресією — і саме цим, ймовірно, керувався путін, розпочинаючи повномасштабне вторгнення, сподіваючись захопити Україну за тиждень. Противники обох політикинь називають їх московськими «зозулями»: одну — за проросійську позицію, іншу — за близькі стосунки з російським диктатором путіним.

Українців здивувало не лише саме фото, а й те, що Герман, колишня соратниця Януковича, спокійно спілкується з Тимошенко, яка за його президентства в 2011 році опинилася за ґратами і вийшла лише після втечі «проФФесора» до росії у 2014 році. У соцмережах ця зустріч, як і самі її учасниці, викликала хвилю обурення: «Мумії повертаються?», «Яке примирення? Ви не бачили, як політики лаються на ток-шоу, а в перерві мило спілкуються?», «Вибори наближаються…».

Це був не перший подібний випадок. У 2016 році під час аналогічної зустрічі у Вашингтоні Тимошенко та Герман також поводилися як давні подруги.

Але питання залишається: чи готовий увесь цей строкатий український політичний зоопарк, що здіймається на Капітолійський пагорб у Вашингтоні, наче ходить на роботу, розділити відповідальність за погіршення відносин між Україною та США?

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *