Екс-депутатка Верховної Ради від партії «Свобода» Ірина Фаріон 19 липня 2024 р. близько 19:30 на одній із вулиць Львова була тяжко поранена. У неї стріляли з вогнепальної зброї. Її у важкому стані доправили у реанімацію. Але ввечері Ірина Фаріон померла в лікарні. У поліції розслідують навмисне вбивство громадської діячки. Президент Володимир Зеленський засудив напад на Фаріон.
У Фаріон стріляли біля її будинку. ЗМІ опублікували фото з калюжами крові на місці нападу. Стріляли у голову. Глава МВС Ігор Клименко зазначив, що поліція та інші необхідні служби працюють на місці стрільби. Мають покази свідків, опрацьовують дані з камер відеоспостереження.

«Стан важкий. Лікарі борються за життя», – було перше повідомлення про стан Фаріон, яке зробила речниця партії «Свобода» Христина Равлюк.
У лікарні Святого Пантелеймона Першого медичного бʼєднання Львова, куди привезли Фаріон, також повідомляли, що жінка у реанімації у важкому стані.
Прес-служба Першого медичного обʼєднання Львова перша повідомила про смерть Ірини Фаріон. Згодом це підтвердив і міський голова Львова Андрій Садовий.

ЗМІ повідомляли зі слів очевидців, що стріляв чоловік приблизно 20-25 років.
«Коли Фаріон вийшла з будівлі, він підбіг і вистрелив їй в голову», – йшлося у повідомленнях.
Депутат Львівської міськради Ігор Зінкевич написав у соцмережах, що стрільця бачили сусіди, «він був у рукавичках і зброя була без глушника».
«Будь-яке насильство заслуговує лише на засудження і кожен, хто винен у цьому нападі, повинен понести повну відповідальність», – зазначив президент України Зеленський, який також запевнив, що всі сили задіяні, щоб знайти нападника.

Від філолога до політика
Ірина Фаріон – відома філологиня, захисниця української мови та активна політична діячка.
- Філологічна кар’єра:
- Ірина Фаріон народилася та виросла у Львові.
- Здобула філологічну освіту та працює в сфері української філології.
- Мала наукове звання доктора філологічних наук.
- Викладала на кафедрі української мови Львівської політехніки.
- Політична активність:
- З 2006 р. була депутаткою Львівської облради та регулярно балотувалася до Верховної Ради, але до парламенту зуміла пройти лише один раз – у 2012 р.
- Виступала проти обмежень використання української мови.
- Засуджувала імена дітей, які не відповідали її уявленням про українськість.
- Закликала не давати роботу і освіту тим, хто не говорить українською, а згодом після сварки з телеведучим Дмитром Гордоном на камеру пройшла детектор брехні, щоб спростувати, що вона – агент ФСБ.
- У 2018 р. радила «бити ногою в щелепу кожному москворотому», щоб перемогти у війні, а у 2023 р. заявила, що окупація Маріуполя і загибель тисяч його мешканців під час російського вторгнення – «кармічність» та «детермінізм».
- Під час повномасштабної війни ображала українських військових, які продовжували спілкуватися російською мовою.
- Опублікувала слова підтримки на свою адресу одного зі своїх підписників з Криму, зазначивши його персональні дані. Після цього у Криму хлопця затримали російські спецслужби.
- Контроверзії та гострі висловлювання:
- Заяви Ірини Фаріон щодо мови та відношення до росії завжди були на межі політкоректності.
- Вона у часи СРСР була в комсомолі та членкою Комуністичної партії, але згодом заявила, що це було задля «руйнування їх зсередини» цих структур.
- Скандали та судові процеси:
- СБУ відкрила кримінальне провадження щодо Фаріон через її висловлювання щодо українських військових.
- Студенти вийшли на протест у Львові і вимагали звільнення професорки Фаріон.
- Її звільнили з Львівської політехніки, але пізніше суд відновив її на посаді, присудивши компенсацію. Фаріон купила 11 дронів для військових за гроші, які відсудила у Львівської політехніки.
- Подальші розслідування:
- Досудове розслідування у кримінальній справі проти Ірини Фаріон триває. Зокрема, щодо її статті, розціненої як образа честі й гідності військовослужбовця, СБУ проводить психолого-лінгвістичну експертизу.
1 thought on “ХТО ТАКА ІРИНА ФАРІОН, ЯКУ БУЛО СМЕРТЕЛЬНО ПОРАНЕНО У ЛЬВОВІ”