Класична схема земельного дерибану у Вінниці: «фільчина грамота» та багаторазовий перепродаж

Оборудки Боротьба з корупцією Вінниця Кримінал

Як повідомили у Вінницькій обласній прокуратурі, окружна прокуратура домоглася повернення у власність громади двох земельних ділянок промислового призначення загальною площею 1,09 га. Вінницький міський суд задовольнив позов прокуратури, визнавши незаконне привласнення землі та передавши ділянки вартістю 9,4 млн. грн. у комунальну власність.

Було встановлено, що у 2019 році не названа прокуратурою жінка оформила ділянки на себе, використовуючи підроблені документи, зокрема неіснуючі рішення Вінницької міської ради. Суд визнав приватизацію незаконною та підтримав позицію прокуратури щодо захисту інтересів громади.

Після набрання судовим рішенням чинності прокуратура обіцяє вжити заходи щодо його реального виконання. Також у прокуратурі повідомили про направлення до суду обвинувального акту щодо особи, причетної до цих земельних махінацій за ознаками кримінальних правопорушень за ч. 4 ст. 190 (шахрайство), ч. 1 ст. 209 (відмивання майна, одержаного злочинним шляхом) та ч. 4 ст. 358 (підробка документів) КК України.

У прокуратурі традиційно не назвали жодних прізвищ, але за даними «Ми Вінничани», йдеться про земельні ділянки у промисловій зоні Вінниці на вул. Айвазовського. Ця земля раніше знаходилась в постійному користуванні ПМП «Проксен» (ТОВ «Проксен»).

У минулому році земля ледь не пішла з молотка на електронних торгах, але Вінницький міський суд 11 вересня 2024 року за вчасним позовом прокуратури заборонив їх продаж.

Відповідачем у суді була вінничанка Олена Пахолюк – остання власниця ділянок, керівниця та співвласниця житлово-будівельних кооперативів «Кельце-1», «Кельце-3» та «Кельце-4».

Схема земельного дерибану «засвітилась» у 2019 році, коли такий собі Олександр Чумаченко незаконно зареєстрував на себе земельну ділянку площею 1,095 га на вул. Айвазовського. Для цього він використав підроблений державний акт на право власності, нібито виданий Вінницьким районним відділом земельних ресурсів, та сфальсифіковану довідку Головного відділу Держгеокадастру у Вінницькій області. Слідство встановило, що обидва документи є підробленими.

Схема ускладнилася ще одним фальшивим документом – нотаріально посвідченим договором купівлі-продажу від 30 травня 2003 року, який нібито підтверджував перехід права власності на землю до Чумаченка. Однак нотаріус, зазначена у документі, спростувала свою причетність: такий договір вона не посвідчувала, а під вказаним номером було зареєстровано іншу угоду.

У грудні 2019 року Чумаченко зареєстрував ділянку на себе, а потім через ТОВ «Юридично-земельний союз «Альянс» поділив її на дві частини по 0,5475 га. У січні 2020 року він оформив ці ділянки у власність, а вже у лютому продав їх Олені Пахолюк. Прокуратура стверджує, що це було частиною плану щодо виведення землі з комунальної власності.

10 березня 2025 рокуВінницький міський суд визнав набуття Оленою Пахолюк права власності незаконним та передав дві земельні ділянки у власність міської ради.

За даними «Ми Вінничани», кримінальна справа щодо Олександра Чумаченка за земельні махінації на вулиці Айвазовського – не єдина. Він також фігурує в інших розслідуваннях, пов’язаних із аналогічними схемами.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *