МАСОВИЙ ПІДРИВ ПЕЙДЖЕРІВ БОЙОВИКІВ «ХЕЗБОЛЛИ» У ЛІВАНІ ТА СИРІЇ: ЯК ЦЕ МОГЛО СТАТИСЯ?

Війна Світ

На території Лівану та Сирії масово вибухали пейджери в кишенях або руках бойовиків підтримуваного Іраном ліванського терористичного угруповання «Хезболла». З недавніх пір ці пристрої члени угруповання почали використовувати для зв’язку за наказом керівництва «Хезболли» після масового злому смартфонів бойовиків і встановлення їх геолокації.

Що сталося?

За інформацією видання The Wall Street Journal, приблизно о 15:30 за місцевим часом 17 вересня 2024 р. пейджери почали нагріватися, а потім вибухати в кишенях і руках тих, хто їх носив, зокрема в південному передмісті Бейрута та регіоні Бекаа на сході Лівану, де «Хезболла» має сильну присутність, і в Дамаску, де члени «Хезболли» були поранені.

The Wall Street Journal зазначає, що пейджери вибухнули майже одночасно по всьому Лівану. Пристрої були із нової партії, яку бойовики «Хезболли» отримали на днях. У лютому цього року лідер «Хезболли» наказав членам угруповання припинити використання мобільних телефонів та смартфонів, попереджаючи, що їх може відстежувати ізраїльська розвідка.

Зазначається, що пейджерами із нової партії користувалися сотні, а може і тисячи членів «Хезболли». Дехто викинув пристрої перед вибухом, відчувши нагрівання. 

Видання The Associated Press з посиланням на міністра охорони здоровʼя Лівану Фіраса Абіада повідомило, що в результаті вибухів загинуло щонайменше 9 осіб, понад 2,5 тисячі поранених, 200 з них у критичному стані. Також іранські державні ЗМІ зазгачають, що поранення дістав посол Ірану в Бейруті Моджтаба Амані.

У підриві пейджерів «Хезболла» звинувачує Ізраїль, точніше зовнішню розвідувальну службу Моссад, яка, начебто, діяла під керівництвом ЦРУ.

У своєю чергу, Ізраїль традіційно не коментує цей інцидент. 

Напередодні міністр оборони Ізраїлю Йоав Галлант заявив, що військові дії в Лівані – це нібито єдиний спосіб відновити спокій на півночі Ізраїлю.

Водночас Сполучені Штати Америки застерегли Ізраїль від ескалації з Хезболлою. США висловлюють побоювання, що на кордоні Ізраїлю та Лівану розпочнеться повномасштабна війна.

До чого тут Україна?

Як повідомили у Центрі протидії дезінформації при Раді національної безпеки та оборони України, російські Telegram-канали одразу почали поширювати інформацію про нібито поранення першого секретаря посольства України в Лівані Миколи Хоменка внаслідок вибуху у Бейруті на території Лівану. Але це фейк.

Верифікувавши інформацію в МЗС та посольстві України в Лівані, у Центрі протидії дезінформації дійшли до висновку, що серед загиблих і поранених немає ні українських дипломатів, ні загалом громадян України.

«Такі фейки російська пропаганда поширює для того, щоб звинуватити Україну у співпраці з терористичними угрупованнями та посіяти недовіру з боку міжнародної спільноти», – зазначили у Центрі протидії дезінформації.

Як сотні пейджерів могли вибухнути одночасно?

Пейджери, що вибухнули, були останніми моделями пристроїв, які «Хезболла» імпортувала в країну протягом останнього місяця. Офіційний представник «Хезболли» сказав Associated Press, що пейджери є новою маркою, якою група раніше не користувалася.

Що саме спровокувало масовий вибух пейджерів — достеменно невідомо. Експерти схиляються, що модифікувати пейджери могли ще до того, як їх відправили в Ліван. Інша версія — це електронний імпульс, який був надісланий на пристрої, через що вони почали нагріватися й вибухнули. Ймовірно, пейджери також заздалегідь були заражені шкідливим програмним забезпеченням, яке могло спровокувати нагрівання і вибух. Проте ця версія є дуже сумнівною. Колишній аналітик розвідки Агентства національної безпеки США Девід Кеннеді розповів, що нібито вибухи, які видно на поширених відеозаписах, здаються занадто великими, щоб це було дистанційним і прямим зломом, який перевантажить пейджер і спричинить вибух літієвої батареї.

Девід Кеннеді вважає першу версію більш правдоподібною.

«Більш імовірно, що у пейджери було закладено вибухівку. Швидше за все, вони здетонували лише після отримання певного повідомлення. Складність неймовірна. Для цього знадобилося б багато різних компонентів розвідки. Людський інтелект був би основним методом, який використовувався для цього, разом з перехопленням ланцюжка поставок, щоб внести зміни в пейджери», – зазначив експерт.

Що таке пейджер і навіщо він потрібен?

Пейджер – це приймач персонального виклику. Він може отримувати повідомлення, які посилаються пейджинговою мережею. Користувач може записувати прийняті повідомлення та переглядати у будь-який зручний час.

Саме пейджер є зручним, коли не потрібен двосторонній зв’язок. Наприклад, у разі виклику аварійних бригад, відсутності зв’язку та телефону, а також для сповіщення про можливу загрозу.

Порівняно зі стільниковим, пейджинговий зв’язок має низку переваг. Серед них:

  • дешевизна зв’язку та економія частотного ресурсу;
  • безпека – у пейджері є лише приймач та відсутній передавач, що ускладнює можливість виявити місцеперебування пристрою;
  • автономність – однієї батарейки вистачає приблизно на місяць роботи пейджера.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *