ВІТАЛІЙ ДУЖАК: ЛЮДИ ПРИЄДНУЮТЬСЯ ДО БОРОТЬБИ З КОРУПЦІЄЮ У ВІННИЦЬКІЙ ГРОМАДІ

Аналітика Боротьба з корупцією Вінниця Суспільство

В інтерв’ю з лідером антикорупційної громадської організації «Ліга Справедливості України», співзасновником Громадської Спілки «Конвент міста Вінниці» Віталієм Дужаком обговорили резонансні події у Вінниці та методи вирішення проблем вінничан.

— Віталій, Вам погрожують за те, що Ви постійно стаєте на захист громади Вінниці? Зізнайтесь, Вам не страшно?

— Страх буває різний — той, що зупиняє нас від згубних наслідків і той, що зв’язує нашу волю та можливості. Всім буває страшно. Тут без виключення. Але я буду говорити конкретно за себе. Вже багато чого довелось мені побачити і багато чого пережити. Я втрачав рідних та близьких людей, отримував погрози та навіть «репресії» в свою сторону. Та це мене не зупинило. Я дозволю собі процитувати вислів Наполеона-Бонапарта: «Існують два важелі, якими можна рухати людей, – страх і особистий інтерес». Так от, якщо говорити про тиск, який на мене намагалась здійснити певна група осіб, то це не викликало в мене ні страху, ні особистого інтересу. В мене та моїх однодумців викликає інтерес тільки розвиток громади та демократичного суспільства у Вінниці. Тому команда ГО «Ліга Справедливості України» продовжує допомагати вінничанам боротись із корупцією, захищати свої права та висвітлювати суспільно-значущі проблеми. Я — лише керівник великої команди однодумців, яка проводить розслідування, досліджує проблеми містян та допомагає відновити законність і справедливість у Вінниці.

— Віталій, «Ліга Справедливості України» долучилась до вирішення проблем підприємців Вінниці. На ділянці перед Центральним ринком, яка була в незаконний спосіб відібрана у вінничан, спробували «вліпити» черговий торговий центр. Прокуратура підтвердила незаконність дій влади. Громада знає про Вашу результативну участь у цих процесах. Скажіть, як вдалось домогтись справедливості?

— У даному випадку спрацювала командна робота однодумців. Ми не перший рік зіштовхуємося із наслідками протиправної діяльності місцевої влади. Підприємці Центрального ринку звернулись до «Ліги Справедливості України». Наша команда оперативно опрацювала юридичну сторону проблеми. Спрогнозувала можливі подальші дії влади щодо продовження реалізації незаконної схеми, яка б позбавила понад 3000 людей робочих місць, а земля вінничан стала б черговою годівничкою наближених до Гройсмана-Моргунова. Були навіть силові спроби почати незаконне будівництво. Але громада повстала проти беззаконня. Прокуратура побачила, що містяни не готові змиритись із рейдерським захопленням їх земель. Тому правоохоронці «згадали» про свої функції. Наразі продовжуються судові процеси. Варто відмітити, що в день місцевого самоврядування новопризначений прокурор Вінницької області Олексій Химчеко нагадав, що Верховний Суд підтримав позицію прокуратури щодо повернення у комунальну власність земельних ділянок біля Центрального ринку. Цікаво те, що прокуратура була вимушена звернутися у Верховний Суд, адже дві попередні інстанції, а це господарський суд Вінницької області та Північно-західний апеляційний господарський суд в задоволені позову прокуратурі відмовили. Не побачили очевидних порушень. Тепер Верховний Суд повернув справу на повторний розгляд у Вінницький господарський суд. «Ліга справедливості України» та громада Вінниці тримають проблему на контролі. Про всі новини цієї резонансної справи повідомляємо на інформаційному ресурсі «Ми Вінничани».

Віталій Дужак: «Задля справедливості та подолання корупції працює команда інтелектуалів-однодумців. У Вінниці проводиться потужна робота для того, щоб зламати систему «кумівства та родинних зв’язків». Подолати корупцію та повернути вкрадене у громади майно – основна ідея громадської організації «Ліга Справедливості України». У демократичному суспільстві єдиним джерелом влади має бути народ, а не «провладна зграя Моргунова-Гройсмана». Інтереси вінничан мають бути враховані під час реалізації процесів місцевої політики. А що ми бачимо? Бруківки та асфальти за мільйони гривень та знедолених поранених військових, які отримують позаштатні виплати у розмірі 600 гривень. Люди, які працюють і ті, хто наживається на їхніх податках. Це дві паралельні реальності, які сьогодні існують у Вінниці».

— Ви ініціювали розслідування незаконного будівництва, яке люди вже назвали екоцидом. Мова про злочин щодо річки П’ятничанка. Черговий забудовник змінив та «упакував» русло річки у трубу, а багаторічні насадження просто знищив. Які результати розслідування цієї справи?

— Екоцид — це вчинення дій, які можуть призвести до екологічної катастрофи. Але, окрім злочинів проти довкілля, мова йде про передачу землі у корупційний спосіб. Було здійснено незаконну порубку дерев на самовільно зайнятій земельній ділянці. Незаконно змінено русло річки П’ятничанка, що відповідно до ст. 110 Водного кодексу України тягне за собою кримінальну відповідальність. За нашою заявою відомості про ці злочини внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань. Всі моменти цієї справи зафіксовані правоохоронними органами. І наразі триває розслідування. Ось що повідомляє прес-секретар Національної поліції Вінниччини Заріна Маєвська: зареєстровано кримінальне провадження за ч. 3 ст. 197-1 КК України. Тобто за самовільне будівництво на самовільно зайнятій земельній ділянці. В рамках провадження вже проведено огляд земельної ділянки, проведено тимчасовий доступ до документів. Також на даний час на розгляді суду знаходяться інші клопотання щодо отримання дозволів на тимчасові доступи до інших документів. Особливо турбує громаду Вінниці те, що військовим, які сьогодні ціною власного життя захищають Україну на фронті, землі у Вінницькій громаді немає. І за каденції Моргунова-Гройсмана ніколи не буде. А для депутата міської ради від забороненої в Україні партії «ОПЗЖ» земельна ділянка знайшлась. Навіть дозволили річку знищувати, бо «свій».

— Віталій, бачимо, що Ви активно підтримуєте вінничан, які щотижня мітингують під міською радою з вимогами перенаправити кошти «з бруківок» на ЗСУ. Розкажіть детальніше.

— Так, «Ліга Справедливості України» підтримує дану ініціативу. Скажу більше, проблема набагато глибша, бо стосується ефективності та раціональності використання бюджетних коштів, особливо під час війни. Всі розуміємо, що бруківки, асфальти, лавочки-квіточки та різні проекти благоустрою викликають у містян обґрунтовані сумніви щодо адекватності місцевої влади. Коли сім’ї самостійно збирають кошти для українських воїнів, у міської влади вистачає розуму показово розбазарювати бюджет громади. Я вважаю, що багатомільйонні ремонти могли б і почекати до Перемоги. А от допомога ЗСУ вкрай потрібна зараз. Тим більше, що бюджет Вінниці виріс більше аніж на 1 мільярд гривень за рахунок військових ПДФО. На мою думку, сьогодні ресурси громади мають бути максимально спрямовані на Перемогу та допомогу військовим. Решта — виключно у випадку крайньої необхідності. Як можна перекладати бруківку, якщо вінницькі лікарні та шпиталі переповнені пораненими, які потребують особливої уваги та допомоги? Наголошую, що воїнів вивели поза штат і тепер вони отримують всього лише 600 гривень виплати від держави. А от заступники мера отримують премії у розмірі 100-150% від посадового окладу. Таке взагалі недопустимо, коли у країні триває війна. Як на мене – це відверте мародерство.

— Багато питань стосовно системних злочинів: дерибанщина земель, підвалів та коштів містян. Тобто людей грабують, а вони мовчать? Як таке взагалі можливо?

— Що ж, давайте розбиратись. Для грабунку людей вибудована ціла система, яка пов’язана із управлінням будинків. Це і колишні ЖЕКи, які сьогодні змінили назву, але суть яких залишилась. Це новостворені управлінські фірми, деякі управлінці, ОСББ та старші по будинках.

Почнемо із землі, тобто прибудинкових територій. Це спільне майно власників багатоквартирного будинку. Так звані управлінці часто сприяють у відчуженні прибудинкової території, тобто землі. У дворах, де були дитячі майданчики чи автостоянки, з’явились незаконні комерційні будови. Це відверте викрадення землі вінничан. І ці злочини скоєні за співучасті осіб, що здійснюють управління цими будинками.

Також за 20 років псевдо-демократичного правління «групи Моргунова-Гройсмана» була викрадена значна кількість нерухомого майна вінничан. А саме — підвалів, «колясочних», кімнат прибиральниць та інших допоміжних приміщень. Незважаючи на пряму вказівку рішення Конституційного Суду від 2004 р., що всі ці приміщення автоматично є спільною сумісною власністю всіх співвласників багатоквартирного будинку. І підтвердження права власності на ці допоміжні приміщення не потребує здійснення ніяких додаткових дій. Зокрема створення ОСББ, вступу до нього та інше.

Окрема стаття — це видурювання грошей у вінничан. Управлінські фірми та управлінці часто збирають кошти за роботу, яка не виконується. Деякі ОСББ також нараховують зарплати головам ОСББ та їх заступникам просто за звання, тобто за існування цих посад. При цьому самі роботи окремо оплачуються. Це бухгалтер, юрист і всі інші. Зачасту, це просто «кримінал в законі». Щоправда вінничани пробують змінити ситуацію, але отримують потужне протистояння та тиск з боку органів місцевого самоврядування, що свідчить про відверте спотворення державної політики. Адже Закони «Про об’єднання співвласників багатоквартирних будинків» та «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» вимагають дотримання демократичних процедур у прийнятті рішень за участю більшості співвласників. Натомість рішення приймаються закритими групами та, на жаль, поширеною практикою є підробка підписів протоколів зборів.

Самим показовим прикладом зловживань у цій сфері є діяльність приватної фірми наближених до міської ради ТОВ «ЖЕО», через яку обдурюють вінничан щомісячно на мільйонні суми.

— Ви постійно апелюєте до інструментів демократії. Які із них справді ефективні? У Вас є реальні приклади?

— Останнім часом все більше вінничан усвідомлює важливість особистої участі у процесах життєдіяльності міста. Я все частіше чую від людей, що сьогоднішнім депутатам довіри немає ні в міськраді, ні в облраді. Чого тільки вартий інцидент зі звільненням одного з кращих лікарів області Ігоря Матковського. Сотні вінничан мітингували під облрадою. Вимагали повернути керівника та лікаря, який врятував тисячі життів. Але їх не почули. Його принципова позиція стала на заваді дерибану десятків гектарів землі лікарні. От побачите, «прибрали» Матковського, — чекайте махінації із землею від чергових наближених до «групи Моргунова-Гройсмана». Стосовно міської ради, ситуація аналогічна. Вінничани щотижня вимагають, щоб міськрада передала кошти платників податків на ЗСУ. Жодної звітності та відповіді мітингувальникам ні депутати, ні міська влада не надали.

Всі інструменти демократії можуть бути ефективними виключно за умови чіткого дотримання чиновниками вимог законодавства. І оперативного покарання за їх порушення. На жаль, ситуація, яка склалась у Вінниці, говорить про вибудовану систему блокування участі громадян у вирішенні місцевих питань. Вибори перетворились на роздачу гречки та олії. А тепер ще й закордонної гуманітарки.

Ще є один інструмент демократії — громадські експертизи. Ми провели громадську експертизу діяльності одного департаменту, який очолювала одіозна корумпована чиновниця, котра роками роздавала так звані «гранти» наближеним до себе особам. Після нашої експертизи чиновницю звільнили. Це тривала, системна робота юридичного та медійного сектору нашої організації.

Ефективність інструментів демократії напряму залежить  від фаховості та якості роботи правоохоронних органів. Але, в той же час, наголошую, що громадська активність є запорукою позитивних результатів. Тільки об’єднання вінничан та системна робота дають результати.

Ситуація у Вінниці потребує змін. Запрошуємо вінничан, громадські організації та антикорупційний сектор міста долучатись до ГО «Ліга Справедливості України».

Спілкувався Олег Карпов

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *