ЗАСЕКРЕЧЕНІ ФАЙЛИ ГОТЕЛЮ «ПІВДЕННИЙ БУГ»

Оборудки Вінниця Кримінал

Останнім часом інформаційні ресурси, які пов’язують власників і девелоперів торгових центрів, замайоріли повідомленнями про «довгоочікуваний» початок робіт зі спорудження у Вінниці багатофункціонального комплексу Bogun City, в структурі якого буде великий торгово-розважальний центр, бізнес-центр, готель та житлові апартаменти. За кадром бравурних публікацій залишаються «маленькі дрібнички»: будівництво Bogun City на місті знесеного «по наглому» готелю «Південний Буг» навіть для Вінниці є квінтесенцією корупційного «рішалова», тотального порушення законодавства та будівельно-регуляторних норм. У кримінальній справі, відкритій ще у лютому 2022 р. за ч. 2 ст. 364 КК України (зловживання владою або службовим становищем) і яка ще досі розслідується, слідчі напряму наголошують на змові посадовців Вінницької міськради із забудовниками.

«Богун в законі»

Мультифункціональний комплекс Bogun City на набережній «Рошен» мав запрацювати у 2025 р. Так стверджували кольорові проспекти, які у 2021 р. активно просувались у Вінниці, рекламуючи об’єкт, який постане на місці старого готелю у вигляді чотирьох висоток з апартаментами бізнес-класу, офісними приміщеннями, готелем, торговими площами, а також підземним паркінгом та розважальними закладами.

Анонсована висота будинків: 10, 14, 17 та 22 поверхи. Запланована загальна площа Bogun City – майже 57,5 тис. кв. метрів. Окрім чотирирівневого торгово-розважального центру загальною площею майже 25 тис. кв. метрів, у складі комплексу запланований 22-поверховий бізнес-центр, чотиризірковий готель на 150 номерів та житлові апартаменти.

Як проект найвищої у Вінниці будівлі «на березі річки Південний Буг з ідеальним видом на найбільший у Європі світломузичний фонтан» стикується з будівельними нормами, екологічними, природоохоронними обмеженнями та обмеженнями по висотності, – наразі нікому достеменно не відомо. Опоненти вінницької міськвлади стверджують, що на всі норми поклали великий болт. Головна мета – заробити грошей.

Вартість квадратного метра елітної нерухомості в Bogun City стартувала з 1,5 тис. доларів США. За неофіційною інформацією, встигли розпродати апартаментів на 5 млн. доларів США. Активна фаза будівництва мала розпочатися навесні 2022 р., але цього не сталося начебто через початок повномасштабної війни. Втім, повномасштабна війна продовжується, але це вже не заважає здійснювати «роботу над формуванням якісного tenant-mix торгово-розважального центру, який завдяки своїй локації та сучасним архітектурним рішенням стане одним з найбільш популярних об’єктів торгової нерухомості у Вінниці». І у київській консалтинговій компанії Retail & Development Advisor, яка виступає брокером комерційний приміщень Bogun City, кажуть, що здача об’єкту в експлуатацію запланована на 2027 р.

Насправді, зведення Bogun City у 2022-2023 рр. було призупинене через відкриту кримінальну справу і арешт землі під будівельним майданчиком.

Афера з реконструкцією

Цілісний майновий комплекс готелю «Південний Буг» загальною площею 10920,40 кв. метрів у Вінниця на площі Героїв Чорнобиля,1 виставили на аукціон зі стартовою ціною 33 млн. 792 тис. грн. 28 січня 2019 р. Департаментом комунального майна Вінницької міськради з фірмою-переможцем аукціону ТОВ «Агро Дельта Плюс» (за лот вони запропонували 34 млн. 130 тис. грн., а викупили за 40 млн. 956 тис. грн.) був укладений договір на підготування проектної документації на реконструкцію готельного комплексу зі збереженням номерного фонду та виду діяльності об’єкта і саму реконструкцію. Згідно з договором ТОВ «Агро Дельта Плюс» повинно було:

  • в тримісячний строк з моменту реєстрації права користування земельною ділянкою надати в на розгляд уповноваженого виконавчого органу містобудування та архітектури мостобудівний розрахунок реконструкції готелю (з номерною ємністю не меншою від існуючої на той момент – 156 номерів);
  • в шестимісячний термін з моменту отримання мостобудівних умов та обмежень розпочати роботи з реконструкції готелю;
  • протягом двох років з моменту отримання дозвільних документів на виконання будівельних робот, завершити реконструкцію готелю та ввести його в експлуатацію.

Замість усього цього восени 2021 р. готель «Південний Буг» був знесений. ТОВ «Агро Дельта Плюс» аргументувало знос тим, що замовили експертизу будівництва готелю, маючи намір зберегти його як основу під майбутній багатофункціональний комплекс, але, виявилося, що технічний стан будівельних конструкцій непридатний для нормальної експлуатації та підлягає демонтажу.

Під час зносу готелю вінничани звернулися з петицією до Вінницької міськради. Петиція мала красномовну назву: «Зупинити незаконний демонтаж готелю «Південний Буг», який мали реконструювати, а не руйнувати!» і дуже швидко набрала замість 350 необхідних 393 підписи. Владі довелося відповідати. І заступник міського голови Сергій Матусяк відповів, але «увімкнувши» дурника.

«ТОВ «Агро Дельта Плюс» виконує умови договору та здійснює реконструкцію готелю «Південний Буг» під багатофункціональний центр на підставі отриманих документів, з дотриманням державних будівельних норм, стандартів і правил», – стверджував Матусяк в той час, як готель вже повним ходом розбирали. Ще у травні 2021 р. почався демонтаж двоповерхової будівлі ресторану та холу, що з’єднувався з готелем. Після цього у жовтні 2022 р. почали розбирати багатоповерхівку самого готелю, а в середині листопада «Південний Буг» вже зносили важкою спецтехнікою. Одночасно заступник міського голови Матусяк підтвердив, що демонтаж готелю здійснювався явочним порядком та без дозволу: ТОВ «Агро Дельта Плюс» зверталось до міськвлади з пропозицією доповнити договір купівлі-продажу готелю пунктом про повний демонтаж будівлі з послідуючим будівництвом нового об’єкту, але через відсутність техніко-економічного обґрунтування і ще низки необхідних документів фірмі було відмовлено.

Як відомо, готель «Південний Буг» був введений в експлуатацію у 1971 р., його цілісний майновий комплекс складався з двох частин (готель і ресторан), які були з’єднані між собою холом.

Цинізм вищої проби: як дурили людей

Зобов’язання ТОВ «Агро Дельта Плюс» згідно з договором купівлі-продажу готелю «Південний Буг», які ніхто із самого початку не збирався виконувати:

  • Забезпечити на період здійснення проектування та реконструкції Об‘єкту збереження існуючої на момент укладання договору купівлі – продажу кількості робочих місць, створених для обслуговування Об‘єкту – 36 одиниць, та збільшення їх кількості до 72 одиниць протягом шести місяців функціонування реконструйованого Об‘єкту.
  • Укласти колективний договір з трудовим колективом та працевлаштувати осіб (за бажанням останніх), вивільнених попереднім користувачем Об‘єкту.
  • Не допустити звільнення працівників приватизованого Об‘єкту з ініціативи нового власника (Покупця) чи уповноваженої ним особи.
  • Забезпечити на період здійснення проектування та реконструкції Об‘єкту виплату особам, що перебувають у трудових відносинах з новим власником (Покупцем) чи уповноваженою ним особою, заробітної плати на рівні, не нижчому від мінімальної.
  • Встановити після введення Об‘єкту в експлуатацію рівень середньої заробітної плати для осіб, що перебуватимуть в трудових відносинах з Покупцем або уповноваженою ним особою, не нижче середньої заробітної плати по м. Вінниці за відповідний період.

Афера із землею

31 травня 2019 р. рішенням Вінницької міськради ТОВ «Агро Дельта Плюс» було надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення в оренду земельної ділянки площею 0,8956 га під приводом того, що на цій землі розташований готель «Південний Буг» і його допоміжні будівлі. Насправді, готельна інфраструктура розміщалась на ділянці площею 0,6562 га, до неї додали дві сусідні ділянки площею 0,2073 га та площею 0,0312 га, на яких ніякої готельної нерухомості не було. Таким чином і була сформована ділянка загальною площею 0,8956 га, тобто дві облюбовані земельні ділянки були фактично передані в оренду ТОВ «Агро Дельта Плюс» не на конкурентних засадах або просто подаровані.

Далі більше, ці 0,8956 га продали ТОВ «Агро Дельта Плюс», про що 15 липня 2021 р. між Вінницькою міськрадою та фірмою було укладено нотаріально посвідчений договір купівлі-продажу. Згідно договору, ділянку продали за 8 508 200 грн., – саме у стільки її оцінило вінницьке ТОВ «Фірма «Медінтеграція» ЛТД», яке підрядили виконати експертну грошову оцінку землі.

В той же час, згідно з висновком експертів Вінницького відділення Київського науково-дослідного інституту судових експертиз Мінюсту України, ринкова вартість земельної ділянки станом на 15 липня 2021 р. могла становити 27 115 275 грн. А згідно з нормативно-грошовою оцінкою спеціалістів Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області, її вартість взагалі складала 37 511 296,17 грн.

Власником ТОВ «Фірма «Медінтеграція» ЛТД» є вінничанин Михайло Янченко, який у 2006 р. був депутатом Вінницької міськради від БЮТ, у 2015 р. від нині забороненої партії «Наш край» безуспішно балотувався «дуплетом» до міської і обласної ради, а у 2020 р. отримав мандат депутата Вінницької райради під прапором партії «Європейська солідарність». Але широкої слави у вузьких колах Янченко набув не як політичний пристосуванець, а як співзасновник та керівник низки фірм, які роками заробляють на держзакупівлях і мають підряди від департаментів Вінницької міськради та комунальних підприємств, зокрема – «Вінницяоблводоканалу». Тому і не дивно, що Янченко став бізнес-партнером екс-директора «Вінницяоблводоканалу» Олександра Чернятинського (через приватне підприємство «В.Д.М. Компані») та діючого директора цього комунального підприємства Дмитра Кістіона (через приватне підприємство «Подільський каменяр»).

Як відомо, «Вінницяоблводоканал» фактично є сімейним підприємством Володимира Кістіона, який зараз займає посаду першого заступника голови Вінницької облради і представляє партію «Українська стратегія Гройсмана». Кістіон сам колись очолював КП «Вінницяоблводоканал», потім пішов в зами до мера Вінниці Володимира Гройсмана. Коли останній став прем’єр-міністром, переїхав до Києва і Кістіон, зайнявши посаду віце-прем’єр-міністра. Свою ж «золоту жилу» під назвою «Вінницяоблводоканал» Кістіон передав в надійні руки – директором підприємства став його кум Олександр Чернятинський, а першим заступником керівника – рідний син Дмитро Кістіон. Чернятинський з Кістіоном-молодшим одразу створили ряд підконтрольних фіктивних фірм, які вигравали тендери: роботи виконували робітники «Вінницяоблводоканалу», а доходи отримували підконтрольні фірми. Гучну кримінальну справу з цього приводу в кінці кінців «спустили на гальмах», обвинувачення висунули лише Чернятинському та «стрілочнику» – начальнику відділу капбудівництва «Вінницяоблводоканалу» Сергію Григоруку. Коли на Чернятинського завели кримінал, Кістіон-молодший зайняв директорську посаду комунального підприємства.

А «Фірма «Медінтеграція» ЛТД» бізнес-партнера Кістіона-Чернятинського є фігуранткою не тільки кримінальної справи стосовно заниження в рази ціни на землю на місці колишнього готелю «Південний Буг». Офісом Генерального прокурора розслідується велика кримінальна справа щодо фінансових махінацій у банку «Земельний Капітал», який належав екс-міністру вугільної промисловості України Віктору Тополову (у часи президентства Ющенка) і у якого у вересні 2021 р. відкликали банківську ліцензію та почали ліквідації самого банку. ТОВ «Фірма «Медінтеграція» ЛТД», за версією слідства, здійснювало оцінку неіснуючого заставного майна, що потім дозволяло «виводити» (красти) гроші з банку.

Усі будівельні скандали починаються у міськраді?

Скандал з будівництвом торгового центру на Центральному ринку у Вінниці розпочався у 1996 р., коли співзасновником на той час новоствореного ТОВ «Вітеком» став викладач історії та суспільствознавства у Вінницькому технікумі м’ясної та молочної промисловості Сергій Моргунов. У 2000 р. Моргунова у переліку засновників ТОВ «Вітеком» замінила його дружина Наталія, а сам Моргунов подався у депутати Вінницької міськради. І у 2005 р. саме міськрада надала «Вітекому» дозвіл на складання проекту відведення земельної ділянки на Центральному ринку (парковка перед м’ясним павільйоном) для розміщення та експлуатації торгово-сервісного комплексу. Крім того був укладений договір оренди на цю ділянку терміном на 25 років. Пізніше, коли Моргунов став не тільки депутатом, а «довгограючим» секретарем міськради, до співзасновників фірми приєдналась його рідна сестра, а дві ділянки перед м’ясним павільйоном «Вітекомом» були викуплені.

У 2021 р. тільки но утворившись, таке собі ТОВ «АВМ Агроінвест» викупає у ТОВ «Вітеком» ділянки на Центральному ринку і вже через три дні після купівлі виконком Вінницької міськради надає новому хазяїну дозвіл на будівлю на цій землі торгового центру. Початок повномасштабної війни не надовго пригальмував бажання будувати об’єкт торгівлі. У вересні 2022 р. на Центральному ринку з’явилась будівельна техніка. Роботи по спорудженню торгового центру зупинили лише торговці ринку, які вийшли на протесаний мітинг і заблокували техніку.

У жовтні 2022 р. Вінницька окружна прокуратура та власники Центрального ринку подали судові позови проти будівництва торгівельного центру, вважаючи незаконним і саме будівництво, і продаж землі під будівництво. Тим не менш, у 2023 р. будівельні роботи спробували відновити, але люди знову вийшли на мітинг і знову заблокували будівництво.

Водночас, керівництво Вінницької обласної прокуратури вчергове заявило свою позицію, яка відстоюється у судах: рішення Вінницької міськради про продаж земельних ділянок біля Центрального ринку під будівництво торговельного центру – незаконне, земля повинна бити повернена у комунальну власність громади.

Скандальне ТОВ «АВМ Агроінвест» за багатьма ознаками схоже на банальну «прокладку» і багато хто впевнений, що фірма знаходиться під контролем сім’ї мера Вінниці Моргунова. Одначе, очевидним є інше. Одним з бенефіціарів ТОВ «АВМ Агроінвест» є Людмила Варганова. Чоловік Людмили Варанової – Віктор Варганов – є керівником ТОВ «Агро Дельта Плюс», яке і будує Bogun City. А кінцевим бенефіціарним власником і ТОВ «АВМ Агроінвест», і ТОВ «Агро Дельта Плюс» є Ольга Мельник, яка нині прописана в Тернополі. Совпаденіє?

Історія арештів

7 липня 2022 р. суддя Вінницького міськсуду Ігор Вишар за клопотанням слідчих главку Нацполіції Вінниччини у рамках кримінальної справи, пов’язаної з продажом Вінницькою міськрадою ТОВ «Агро Дельта Плюс» землі за заниженою ціною, наклав арешт на земельну ділянку площею 0,8956 га, на якій був розташований готель «Південний Буг».

29 липня 2022 р. Вінницький апеляційний суд (колегія суддів: Ірина Ковальська, Анатолій Кривошея, Антон Рупак) ухвалу міськсуду про арешт землі залишив без змін.

Примітно, що інтереси ТОВ «Агро Дельта Плюс» у суді представляв адвокат Валерій Сувалов, він же – керівник і співзасновник зареєстрованої у Вінниці «Незалежної релігійної громади євангельських християн-баптистів «Дванадцять апостолів», яка «прославилась» гучним скандалом навколо незаконного відчуження земель біля популярного джерела на березі Вишенського озера у власність родичів вінницьких суддів і прокурорів. До того ж, на початку квітня 2018 р. детективи Національного антикорупційного бюро (НАБУ) затримали Валерія Сувалова разом з вінничанином Вадимом Кабішевим, які виступали посередниками при передачі хабаря заступнику (на той час) прокурора Вінницької області Олександру Попеску. За 6000 доларів США Попеску обіцяв керівнику фермерського господарства «Корделівка» Віктору Чуйку закрити кримінальне провадження щодо самовільного зайняття земельної ділянки.

23 жовтня 2023 р. суддя Вінницького міськсуду Сергій Клапоущак скасував арешт на земельну ділянку на якій був розташований готель «Південний Буг».

2 листопада 2023 р. суддя Вінницького міськсуду Володимир Гриневич за клопотанням слідчих главку Нацполіції Вінниччини знову наклав арешт на земельну ділянку.

29 лютого 2024 р. той же суддя Вінницького міськсуду Володимир Гриневич «передумав» та зняв арешт на землю колишнього готеля. При цьому прокурор та слідчий Нацполіції в суді категорично заперечували проти скасування арешту, посилаючись на те, що досудове розслідування кримінального провадження триває, земельна ділянка визнана речовим доказом, а тому скасування арешту є передчасним.

Мабуть ніхто з притомних містян не проти, аби Вінниця трансформувалась у сучасне місто, з модерними забудовами, новітнім житлом та новочасною обслуговуючою інфраструктурою. Але у випадку з Bogun City, здається, мова про інше. Про бажання декого по-крупному «нагріти руки». Наплювавши при цьому на закони і на все інше. На жаль, правоохоронна система впоратись з «ларьочниками», що обкопалися навколо міської влади, не може. Поки що на лівому березі Південного Бугу «беспредєл» перемагає закон. Правда, і на правому березі ситуація не краща…

4 thoughts on “ЗАСЕКРЕЧЕНІ ФАЙЛИ ГОТЕЛЮ «ПІВДЕННИЙ БУГ»

  1. На сьогоднішній день, максимально правильне рішення- розвалити старе і побудувати нове по сучасним технологіям !!! Навіщо цей “хлам” реконструювати ??? А те, що законодавство і норми застаріла, як і та будівля – винна влада, тому і є “змова на вищому рівні”, бо закони і норми не змінили !!!

  2. Це давно потрібно було вже зробити – розвалити той отель , він був більше “соромом” центра міста, ніж “родзинкою”… А той факт, що його неможливо було реконструювати, мені ще викладач в університеті на лекції розповідав :)))

  3. Усі ці суди і тяганина – більше корупційна складова , яка відобразиььчя в майбутньому на вартості квадратних метрів для покупця… Ось вам і вся правда :)))

  4. Так ми вже в Європі чи ще ні ? Чи це підготовчий етап ,, достойно ,, ввійти в цивілізоване суспільство ? От ми їм і розвалимо те ,, цивілізоване,, .

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *