ВОДОКАНАЛЬНИЙ ДЕРИБАН: СПРАВУ ГРОЙСМАНА-КІСТІОНА СПУСТИЛИ «НА ГАЛЬМАХ»

Аналітика Боротьба з корупцією Вінниця

19 жовтня 2023 р. Вищий антикорупційний суд (ВАКС) обрав запобіжні заходи начальнику відділу капбудівництва КП «Вінницяоблводоканал» Сергію Григоруку та колишньому керівнику цього підприємства Олександру Чернятинському у вигляді застав у розмірі, відповідно, 214 720 та 6 000 000 грн. Крім того на обох наділи електронні браслети.

16 жовтня 2023 р. двом означеним достойникам повідомили про підозру у розтраті 10,3 млн. грн. бюджетних коштів, виділених на проведення реконструкції об’єктів механічного очищення очисних споруд каналізації Вінниці (ч. 5 ст. 191 КК України).

Схоже, в гучній справі, яка розслідувалась 5 років, знайшли «цапа-відбувайла» та «стрілочника», іншим учасникам корупційних схем та їх бенефіціарам можна розслабитись…

«Золота» водоканальна жила

У серпні 2018 р. співробітників СБУ зацікавила діяльність Володимира Кістіона на посаді віце-прем’єр-міністра України, причому настільки, що була відкрита карна справа за цілим «букетом» статей КК: ч. 5 ст. 191 (привласнення чужого майна в великих розмірах організованою групою), ч. 2 ст. 205 (фіктивне підприємництво), ч. 2 ст. 364 (зловживання владою) та ч. 2 ст. 366 (службове підроблення).

На початку липня 2019 р. на офіційному сайті СБУ з’явилось повідомлення про задокументований «механізм привласнення коштів державного та місцевих бюджетів у Вінницькій області, за схемою розкрадань стоїть один із віце прем’єр-міністрів України». Але ця новина за кілька годин зникла.

Скрін повідомлення СБУ 5 липня 2019 р. , яке через кілька годин “зникло”

Хоча ім’я високопосадовця названо не було, але всі розуміли, що мова йшла про Володимира Кістіона. В матеріалах слідства та у текстах судових постанов він теж був присутній алегорично: «під час досудового розслідування встановлено, що невстановлені члени Кабінету міністрів України за попередньою змовою із службовими особами МКУП «Міськсвітло, КП «Вінницяоблводоканал» та службовими особами підконтрольних юросіб здійснили привласнення коштів державного та місцевих бюджетів…».

Зокрема, колишній віце-прем’єр Кістіон не дарма вважається «правою рукою» колишнього прем’єра Володимира Гройсмана. Власне, саме Гройсман за часів свого мерства у Вінниці директора міського водоканалу зробив своїм заступником, а потім перевіз і до Києва.

Досвідчений майстер водопровідних справ Кістіон усе життя провів виключно на комунальній або на державній службі. Попри невеликі офіційні зарплати, це дозволило йому самому, його синові (який зараз очолює перетворившийся на сімейний КП «Вінницяоблводоканал») збудувати на комунальних землях Вінниці «скромні хатинки».

У чому ж полягала геніальність схеми, яка вразила СБУ та дозволила «випиляти» з бюджету десятки мільйонів гривень? Вся її суть в зухвалості: роботи виконувалися працівниками комунальних підприємств на комунальній техніці за свою офіційну зарплату, а липовий підрядник отримував кошти за те, чого не робив. Бюджетні кошти перекидалися черговій фірмі-прокладці, причому вартість робіт та матеріалів суттєво завищувались.

Пішовши спочатку в зами до мера Вінниці Гройсмана, а потім, переїхавши слідом за тим же Гройсманом до Київа, свою «золоту жилу» під назвою КП «Вінницяоблводоканал» Володимир Кістіон передав в надійні руки – директором підприємства став його кум Олександр Чернятинський, а першим заступником керівника – рідний син Дмитро Кістіон.

Міський водоканал активно брав участь в процесах «прихватизації» на рубіжі 2000-их, зокрема, його використовували як інструмент банкрутства найбільш «смачних» підприємств. А сім’я Чернятинських пройшла перевірку на відданість під час т. з. «реформи ЖКГ», коли за допомогою маріонеткової «Асоціації старших по будинках м. Вінниці», очолюваною колишнім однокласником Гройсмана Олександром Гаврилюком, спочатку створили керовані ОСББ по всьому місту, а потім передали житловий фонд на обслуговування приватному «Житлово-експлуатаційному об’єднанню». Ноу-хау полягало в тому, що приватне аутсорсингове «Житлово-експлуатаційне об’єднання» не надає ніяких послуг, а закуповує їх у комунальних підприємств, тому власниками «прокладки» для «осідання» коштів стали люди не випадкові, серед них Валентина Чернятинська, яка в КП «Вінницяоблводоканал» займалась інспекцією водних ресурсів під керівництвом свого чоловіка.

А потім Олександр Чернятинський із своїм заступником Дмитром Кістіоном разом з директором ще одного комунального підприємства МКУП «Міськсвітло» Вадимом Кондрацьким (ще одним кумом Кістіона-старшого) створили ряд фіктивних фірм, які вигравали тендери. Роботи по тендеру виконували комунальники, а доходи отримували ліві фірми. Саме «Вінницяоблводоканал» був надійним партнером і підрядником такого собі ТОВ «Мікс Лайт», власником якого до 2 серпня 2018 р. значився… Дмитро Кістіон.

До речі, Чернятинський і Кістіон живуть поряд. Екс-директор водоканалу побудував приватний будинок по сусідству зі своїм колишнім заступником, зайнявшим його крісло, на вулиці Тракторній, на землі, яка належала тому ж водоканалу і мала б використовуватись для потреб підприємства.

ТОВ «Мікс Лайт» в 2017-2019 рр. на державних закупівлях отримала підрядів на 93 млн. грн., з них 65 – тільки від одного Департаменту міського господарства Вінницької міськради. Упродовж 2017-2018 рр. у ряді закупівель КП «Вінницяоблводоканал» єдиним учасником та переможцем визнавалось ТОВ «Мікс Лайт».

Коли СБУ почала копирсатись у тендерах, пов’язаних з «Мікс Лайт», у складі власників фірми відбулись заміни – замість Кістіона-молодшого засновниками ТОВ стали мешканець Одеської області Валерій Чобану та землячка Кістіона-старшого Галина Маланчук, сама ж фірма змінила назву на «Спецбудстроймонтаж», керує нею екс-очільник вінницьких ЖЕКів Віталій Загика.

Формальний ТОВ «Мікс Лайт» (або по нинішньому ТОВ «Спецбудстроймонтаж») Загика і бухгалтерка цієї ж фірми Валентина Ладанюк значились офіційними спонсорами Кістіона-старшого на дострокових виборах у Верховну Раду в 2019 р. Кістіон балотувався як самовисуванець на окрузі № 11 (частина Вінниці та частина Вінницького району на західному березі Південного Бугу) і незважаючи на тотальну підтримку міським головою Вінниці, депутатським корпусом та всією командою Гройсмана, зазнав приголомшливої поразки – він став лише п’ятим.

Що далі?

Справу вінницького водоканалу почали «розвалювати» наприкінці 2019 р. Спочатку фігурантам кримінального провадження повернули значну частину вилучених під час обшуків речдоків. Потім змінили  підслідність, відправивши матеріали справи із СБУ в Національне антикорупційне бюро (НАБУ).  В підсумку, від справи «відвалились» три кримінальні статті, залишилась тільки одна. Начальник відділу капбудівництва КП «Вінницяоблводоканал» Сергій Григорук, котрому оголошена підозра, в справі великого вінницького комунального дерібану – відставної кози барабанщик, в гройсманівсько-кістіонівському схематозі він не тягне навіть на пішака. Олександр Чернятинський, другий і останній підозрюваний, – цей дійсно був коліщатком та гвинтиком схем, але далеко не основним. Чернятинського зштовхнули «з труби» наприкінці березня 2022 р., його місце біля штурвалу КП «Вінницяоблводоканал» зайняв Кістіон-молодший, котрий, звісно ж, поза підозрою, як дружина Цезаря. Залишилися поза підозрою, на посадах та при доброму гуморі і власники-співвласники фірм-прокладок.

Сергій Григорук став «стрілочником», а Олександр Чернятинський – «цапом-відбувайлом» у кримінальній справі №42018000000001896

Кістіон-старший після звільнення з Кабміну у 2019 р. очолив Науково-дослідний інститут проблем архітектурно-будівельної екології Київського національного університету будівництва i архітектури. Схоже, цей НДІ 30 серпня 2019 р і створили саме під Кістіона. В листопаді 2020 р. Кістіон став першим заступником голови Вінницької облради, отримавши депутатський мандат завдяки «Української стратегії Гройсмана».

Ще напередодні повернення на Вінниччину татуся-водопровідника, у майстрів великих бюджетних розпилів життя знову стало налагоджуватись. Поки пінкертони з НАБУ щось там розслідували, вже в березні 2020 р. Служба автомобільних доріг у Вінницькій області уклала договір на 31 млн. грн. з ТОВ «Спецбудстроймонтаж» (тобто, ТОВ «Мікс Лайт») на обслуговування об’єктів зовнішнього освітлення. А єдиним конкурентом «Спецбудстроймонтажу» на тендері була ще одна фірма-фігурант кримінальної справи – МКУП «Міськсвітло»…

2 thoughts on “ВОДОКАНАЛЬНИЙ ДЕРИБАН: СПРАВУ ГРОЙСМАНА-КІСТІОНА СПУСТИЛИ «НА ГАЛЬМАХ»

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *