Українські ЗМІ повідомляють, що старший син Петра Порошенка, Олексій, який з початку повномасштабного вторгнення переїхав до Лондона, нібито був оголошений у розшук через неявку до територіального центру комплектування (ТЦК) за повісткою. Цю інформацію розшарило агентство УНІАН, яке входить до медіагрупи «1+1 медіа», підконтрольної олігарху Ігорю Коломойському, що наразі перебуває у слідчому ізоляторі за обвинуваченнями у кримінальних справах. Джерелом новини стала публікація видання «Закон і Бізнес», яке пов’язують із колишнім заступником голови адміністрації президента часів Януковича, Андрієм Портновим, пособником російських військових злочинців та окупантів, котрий втік з України після початку повномасштабної війни. Ця інформація активно поширюється іншими українськими медіа, що свідчить, якщо не про смерть якісної журналістики в Україні, то про її коматозний стан.
Анонімний розшук
За інформацією, яку поширюють видання Коломойського і Портнова, старший син Петра Порошенка, Олексій, нібито був оголошений у розшук через неявку до ТЦК після отримання повістки.
Як відомо, Олексій Порошенко виїхав із сім’єю до Лондона перед початком повномасштабної війни і відтоді не повертався до України. Видання Коломойського і Портнова, посилаючись на анонімні джерела, зазначають, що він уже двічі проігнорував виклики до ТЦК.
«Військовозобов’язаний Олексій Петрович Порошенко, 6 березня 1985 року народження, отримав дві повістки – 4 вересня і 21 жовтня, але обидва рази не з’явився за викликом. Після цього його було оголошено в розшук», – йдеться в публікаціях під гучними заголовками.
І тут справа не в сині Порошенка, до якого може бути безліч питань, як у моральному, так і юридичному сенсі. Справа про конкретний факт і про елементарне небажання або невміння медійників перевіряти інформацію. Тим більше таку, яку можна перевірити за декілька хвилин у відкритих реєстрах. В судовому реєстрі, так само як і на розшуковому сервісі МВС, немає жодних згадок про розшук Олексія Порошенка.
Що означає «розшук ТЦК»?
Розшук ТЦК стосується військовозобов’язаних, які ухиляються від мобілізації, порушують правила військового обліку чи ігнорують виклики до територіальних центрів комплектування. Процедура передбачає такі кроки: неявка за повісткою, передача ТЦК інформації до поліції, оголошення в розшук лише після відкриття кримінального провадження.
Важливо зазначити, що оголошення в розшук можливе лише після вручення особі повідомлення про підозру, яке може бути надіслане за адресою проживання.
Порушення правил військового обліку є адміністративним правопорушенням (ст. 210 КУпАП), а ухилення від мобілізації – кримінальним (ст. 335 та 337 КК України). Для розшуку необхідне відкриття кримінального провадження, а також виконання певних процедур.
Висновок
Інформація про розшук сина Порошенка виглядає сумнівною, враховуючи відсутність відповідних записів у відкритих базах даних. Скоріше мова про традиційний для України політичний «жабогадюкінг», якому свідомо чи несвідомо підіграли ЗМІ.
Нагадаємо
Протягом 2013–2014 років Олексій Порошенко був депутатом Вінницької обласної ради, мандат отримав на довиборах 24 лютого 2013 року в окрузі № 3 (Бершадь, Бершадський район). За його кандидатуру, висунуту партією «Батьківщина», проголосувало майже 80% виборців.
Протягом 2014=2019 років Олексій Порошенко був народним депутатом України, представляючи партію батька «Блок Петра Порошенка» в одномандатному виборчому окрузі № 12 у Вінницькій області. Він отримав підтримку 64,04% виборців, що становило 62 359 голосів.