Національний банк України ініціює зміну назви розмінної монети «копійка» на «шаг» для відновлення історичної справедливості та посилення національних традицій у грошовому обігу України. Про це також заявив голова Національного банку Андрій Пишний під час прес-заходу.
«Сьогодні Національний банк ініціює заміну обігу назви «копійка» на питомо історичну назву «шаг», – наголосив Андрій Пишний.
За його словами, ініціатива спрямована на відновлення історичної справедливості, сприяння дерусифікації та підкреслення національних традицій у грошовому обігу України.
Для реалізації ініціативи Нацбанк пропонує внести відповідні зміни до законодавства, зокрема до закону України «Про Національний банк України» та інших нормативних актів.
Нацбанк запевняє, що поступове введення в обіг монет, номінованих у шагах, не вплине на інфляцію, оскільки не передбачається збільшення обсягів готівкових грошей в економіці.
Пишний сподівається: якщо суспільство підтримає ініціативу, а Верховна Рада ухвалить необхідне законодавство, карбувати шаги почнуть вже наступного року.
Зокрема, у 2025 р., за словами Пишного, згідно з попередніми планами, в Україні мають викарбувати 20 млн. монет номіналом 50 копійок. Голова НБУ хоче, щоб це були вже монети у 50 шагів.
На підтримку таких змін, зокрема, виступив провідний науковий співробітник Інституту історії України НАН України Андрій Бойко-Гагарін, який зазначив, що «шаг» для позначення дрібної монети є суто українською назвою для дрібних монет, тому її повернення до сучасного грошового обігу – логічне та науково обґрунтоване. Мабуть, Андрію Бойко-Гагаріну варто довіритись, бо він ще у 2017 р. опублікував фундаментальну монографію на тему «Фальшивомонетництво у Центральній та Східній Європі в добу Середньовіччя та раннього Нового часу».