Російські пропагандисти намагаються посіяти паніку серед населення України в зв’язку із спалахом гепатиту А на Вінниччині.
Для цього, як завжди, використовуються фейки та маніпуляції різного рівня дебільності. Російська вірусологиня та завідувачка кафедри вірусологи біологічного факультету МДУ Ольга Карпова, наприклад, розповідає на російському телебаченні, що «розривати відносини з Росією було помилкою» і тепер населення України не може щепитися без російської вакцини. Мовляв, «причинами важкої епідеміологічної ситуації в Україні» є політичне рішення відмовитись від вакцин російського виробництва після 2014 р.
«Колективного імунітету у населення України немає, оскільки не прищеплювалися, не займалися, і плюс, звичайно, епідемічний стан з урахуванням падіння рівня життя. І це лише перші показники – далі буде гіршим», – обіцяє Карпова.
Але пальма першості в змаганнях на шизофренію вкотре за російською Держдумою. Віце-спікерка Держдуми Ганна Кузнєцова причинами складної епідеміологічної ситуації в Україні називає випробування Пентагоном різних штамів вірусів на українцях.
«У розпорядженні міноборони росії є 20 тисяч документів, що підтверджують випробування біокомпонентів. У результаті в Україні в п’яти областях виникли спалахи гепатиту А – це Вінницька, Дніпропетровська, Закарпатська, Тернопільська та Івано-Франківська, – продовжила віце-спікер. – На сьогоднішній день заражено близько однієї тисячі, з них 20% – діти. На Вінниччині оголошено надзвичайний епідеміологічний стан», – розповідає Кузнєцова.

«Біологічні лабораторії в Україні» – вже заїжджена платівка російської пропаганди із серії казок про хлопчика, розп’ятого на дошці оголошень у Слов’янську на Донеччині. І чиєю лівою ногою намальовані «20 тисяч документів», які нібито є у розпорядженні міноборони росії, теж давно всім відомо. Та й взагалі, в занепокоєнні росіян гепатитом в Україні присутня якась єзуїтська логіка людожерів, мовляв, вбивати українців і їх дітей – це наші споконвічні духовні скріпи, а тут якийсь вірус намалювався…
В той же час, головний державний санітарний лікар України Ігор Кузін зазначає, що вірус відносно швидко поширюється тому, що кількість людей з імунітетом невелика. Однак ні про яку «катастрофічну ситуацію» не йшлося і не йдеться. Кузін пояснює: гепатит А постійно реєструється на території України. Наприклад, у селах часто спостерігаються менші спалахи через вихід річок з русла. Річкова вода підтоплює вигрібні ями, що провокує поширення вірусу. До того ж, максимальна інтенсивність припадає саме на осінньо-зимовий період.
«Надмірного зростання рівня захворюваності на гепатит А, що свідчило б про початок епідемії, немає. Для того, щоб оголосити це епідемією або спалахом національного масштабу, мають бути певні критерії: ці випадки мають бути пов’язані між собою і вони мають статися майже одночасно, тоді ми можемо говорити про надзвичайну ситуацію загальнонаціонального характеру», – пояснює Ігор Кузін.
Міністр охорони здоров’я України Віктор Ляшко наголошує, що спалах гепатиту А на Вінниччині вдалося локалізувати. Поодинокі випадки реєструються в інших областях, але Міністерство охорони здоров’я не поєднує їх в один спалах і не оголошує епідемію. Тобто люди інфікувалися з різних причин у різний час. Про спалах йдеться тоді, коли випадки захворювання пов’язані загальним джерелом чи чинником передачі інфекції.
За даними Міністерства охорони здоров’я, станом на 16 листопада 2023 р. у Вінниці госпіталізовано 30 осіб із підтвердженим діагнозом, а 216 пацієнтів уже виписали з лікарень. Поодинокі випадки зафіксовано в Івано-Франківській (12) Тернопільській (1), Закарпатській (11), Дніпропетровській (3) та Волинській (1) областях.
Вакцинація проти гепатиту А в Україні є добровільною і не входить до Національного календаря щеплень. Вакцинацію рекомендують безпосередньо на територіях, де є випадки захворювань. За законодавством підлягають щепленню:
- працівники сфери комунального харчування;
- військовослужбовці, працівники Міністерства внутрішніх справ, пожежники, персонал оперативних служб;
- персонал з обслуговування водоочисних споруд, водоочисних мереж, обслуговування каналізаційних систем та очисних споруд;
- особи, які беруть участь у миротворчих заходах, надання гуманітарної допомоги;
- особи, які вживають наркотичні речовини внутрішньовенно, ВІЛ-інфіковані;
- особи, що подорожують до регіонів з високою ендемічності за гепатитом А.
Як повідомлялось, у Вінницькій області в рамках протидії спалаху гепатиту А вакцинували медиків, які працюють із хворими, працівників екстреної медичної допомоги та фахівців громадського здоров’я, задіяних у ліквідації спалаху. Щеплення також призначені для близького оточення пацієнтів із підтвердженим діагнозом.
Загалом 648 медиків та 51 особа з категорії контактних осіб (рідних та близьких пацієнтів з підтвердженим діагнозом) отримали щеплення проти гепатиту А. На рівні області доставлено понад 2 тисячі вакцин для безоплатних щеплень у рамках співпраці Міністерства охорони здоров’я України зі Всесвітньою організацією охорони здоров’я та Дитячим фондом ООН (ЮНІСЕФ).
Україна закуповує лише схвалені ВООЗ вакцини. Вакцини, які забезпечуються на національному рівні, закуповує для України ЮНІСЕФ. Загалом у 2022-2023 рр. для підтримки імунізації в Україні ЮНІСЕФ закупив понад 2,89 мільйонів доз вакцин. Зокрема, вакцини для профілактики поліомієліту, гепатиту B, дифтерії, правця, кору, паротиту, краснухи та інших хвороб. Тож дефіциту вакцин в Україні немає. Наявність вакцин у регіонах можна перевірити на сайті Центру громадського здоров’я.
Оскільки вакцинація від гепатиту A є добровільною, статистики щодо вакцинації населення саме проти цього вірусу немає. Проте загальна динаміка щеплень проти інфекційних хвороб показує, що рівень вакцинації у 2014 р. був нижчим. Наприклад, якщо у 2014 р. відсоток виконання плану щеплень проти кору, краснухи та паротиту становив 57% для дітей до 1 року та 39% для дітей 6 років, то у 2017 р. показники зросли до 93% та 91% відповідно. Станом на 1 січня 2023 р. план щеплень виконано на 74% та 69%.
Нагадаємо, що редакція «Ми Вінничани» запустила YouTube студію. Ми висвітлюємо актуальні теми та піднімаємо «гострі» питання. Кожен вінничанин може стати нашим гостем. Запрошуємо Вас переглядати відео за посиланням: