БУХГАЛТЕРКА, ЯКА П’ЯНОЮ ЗА КЕРМОМ ПОКАЛІЧИЛА НА ТРОТУАРІ ВІННИЦЬКОГО ШКОЛЯРА, ЧЕРЕЗ ДВА РОКИ «ПРОТВЕРЕЗІЛА». ХТО ЇЇ «ВІДМАЗУЄ» В СУДІ?

Аналітика Кримінал

Два роки назад у Вінниці сталася аварія, від якої здригнулось усе місто, і не тільки місто. Автотроща і її наслідки в топ-листах новин місцевих і всеукраїнських ЗМІ не сходили з перших позицій декілька тижнів. З роками суспільний інтерес поглинули більш масштабні криваві події, перш за все війна. Це, власне, і потрібно було тим, чиїми стараннями винуватиця резонансної ДТП перетворюється на білого та пухнастого зайчика.

Роковий травневий день

24 травня 2021 р. на П’ятничанах водійка китайського кросовера Хавал H2 43-річна Наталя Дзісь збила прямо на тротуарі 13-річного Андрія Тарасюка. Двотонний позашляховик викинув школяра на металевий паркан, де йому арматурою пробило череп та покалічило тіло. Хлопець отримав численні забої, рвані рани, переломи і дуже серйозну черепно-мозкову травму, його в тяжкому стані госпіталізували в реанімацію Вінницької обласної дитячої клінічної лікарні.

Моторошна автотроща сталась о 9:20, але за результатами експертизи в крові Дзісь було виявлено 3,3 проміле алкоголю, що перевищувало норму в 16 разів. Це важке алкогольне сп’яніння, для декого стільки випитого могло б стати смертельною дозою.

Андрій Тарасюк навчався у сьомому класі вінницької ЗОШ №14 (КЗ «Вінницький ліцей №14»). Був відмінником, захоплено займався баскетболом. До школи зазвичай ішов разом із друзями, але в роковий день однокласниця щось забула і повернулася додому, інший однокласник проспав, і Андрій на заняття поспішав сам.

Раптом на вулиці Івана Богуна біля будинку 198 із зустрічної смуги руху на тротуар вилітає автомобіль, врізається у ворота приватного будинку, збиває хлопця, після чого в’їздить в огорожу двох домоволодінь та перевертається.

Останнє Андрій вже не бачив, його, непритомного, з арматурної сітки знімали лікарі «швидкої», інші боялись до закривавленого тіла навіть підійти.

Хлопець був у вкрай важкому стані, від удару кістка залізла у мозок та пошкодила його. Перша операція тривала 5 годин, лікарі з голови витягнули уламки і залишки арматури. Життя хлопчини висіло на волосині, рідні, друзі та однокласники Андрійка, а потім геть усією Вінницею збирали кошти на його порятунок.

Потім була друга операція, третя… Завдяки неймовірній силі духу та лікарям хлопчина вижив і вже не перший рік проходить важкий шлях відновлення. Він закінчив школу та вступив до коледжу. Але залишились невиліковні рани в душі і назавжди змінене життя. Андрійко мріє відновити здоров’я і реалізувати свої колишні спортивні амбіції, але через численні травми його шлях у світ спорту закритий назавжди. Він дивиться відео про баскетбол та замовляє кросівки. Каже, що не може грати, але буде ходити в баскетбольній формі…

Три дні в СІЗО

За фактом аварії правоохоронці відразу відкрили кримінальне провадження за ч. 2 ст.286-1 КК України (Порушення правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспорту особами, які керують транспортними засобами в стані сп’яніння, якщо вони спричинили потерпілому тяжке тілесне ушкодження), і вже через добу Наталії Дзісь пред’явили підозру.

На той час ст. 286-1 в Кримінальному кодексі була серед нещодавно з’явившихся, вона повинна була посилити відповідальність за «п’яні» ДТП, винуватицям яких загрожувало від трьох до восьми років позбавлення волі та заборона на водіння на строк від п’яти до восьми років.

26 травня 2021 р. Вінницький міськсуд (суддя Володимир Гриневич) обрав запобіжний захід підозрюваній Дзісь: 60 діб у слідчому ізоляторі (до 22 липня 2021 р.) з правом внесення застави в 181 тис. грн.

В той час, коли на спасіння перебуваючого в тяжкому стані Андрія Тарасюка кошти збирали всім світом, на заставу Дзісь гроші знайшлись швидко – через день вона вийшла на волю. Всього Наталя Дзісь провела в камері СІЗО, враховуючи затримання, з 24 по 27 травня 2021 р.

«Знаю, що мені немає виправдання, – говорила Дзісь вже під час суду, звертаючись до хлопчини, чиє життя вона скалічила. – Але я дуже прошу тебе, щоб ти мене вибачив, як тільки можеш, своєю дитячою душею. Я тобі бажаю найскорішого одужання. Вірю, що ти повернешся до повноцінного життя, до спорту. Для мене буде найкраще прощення у цьому житті. І щоб ти знав: наша родина завжди тобі підставить наше плече допомоги…».

Але, було б сказано, на лікування 13-річного Андрія, який одразу після аварії знаходився в медикаментозній комі, Дзісь перерахувала 10 тис. грн., – цього, як розповідали батьки школяра, не вистачило навіть на один день терапії. Вже в травні 2023 р. Вінницька обласна прокуратура в інтересах Національної служби здоров`я та Вінницької обласної дитячої клінічної лікарні направила до суду позов про стягнення з Дзісь 35874,72 грн., – стільки, як підрахували медики, склали витрати на інтенсивне лікування Андрія Тарасюка з 24 по 31 травня та з 1 по 14 червня 2021 р. Рішенням Вінницького міськсуду 28 липня 2023 р. (суддя Людмила Романюк) позов прокуратури було задоволено в повному обсязі.

Аби не потрапити за грати, Дзісь в кінці кінців виплатила постраждалому хлопцю чималі гроші, але це вже було потім…

Була не п’яна, а «перебувала в шоковому стані»

Наталя Дзісь і до трагічної аварії ставала винуватицею ДТП у Вінниці. 16 березня 2020 р. близько 19:00 по вулиці Келецькій, 49 вона, керуючи «китайцем» Грейт Вол Хавал М4, протаранила німецько-японський хетчбек Інфініті Q30. Чи була Дзісь за кермом напідпитку, – невідомо, бо водійка вдарила по газам і втекла.

10 квітня 2020 р. за порушення двох статей КУпАП (створення ДТП і втеча з місця аварії) у Вінницькому міськсуді (суддя Володимир Гриневич) Дзісь відбулася легким переляком, на неї був накладений адмінштраф в розмірі 340,0 грн. (стягнутий з Дзісь судовий збір вийшов більшим – 420,4 грн.).

Вже новий китайський кросовер В-класу, на якому п’яна жінка збила семикласника, вона купила пізніше, в кінці 2020 р., його вартість складала в середньому близько 0,5 млн. грн.

1 грудня 2022 р. вироком Вінницького міськсуду (суддя Геннадій Кашпрук) Наталя Дзісь була засуджена на 5 років позбавлення волі, додатково її було покарано позбавленням на 8 років права керувати транспортними засобами.

Щодо відшкодування матеріальної шкоди постраждалому хлопцю в розмірі 37850 грн., ці гроші, поки йшов суд, Дзісь компенсувала. В якості відшкодування моральної шкоди сім’я Андрія Тарасюка просила стягнути з винуватиці ДТП 2638000 грн., але суд вирішив, що буде достатньо 330000 грн., з урахуванням добровільно сплачених Дзісь 170000 грн.

По закінченню суду Наталя Дзісь коротати найближчі 5 років за шиттям рукавичок ні до якої буцегарні не вирушила. Власне, законної сили її вирок набрав лише 4 березня 2023 р., причому у вигляді, що виключав знайомство з місцями, де Макар телят не пас. Саме в день, коли в світі відзначають міжнародний день очкарика, Вінницький апеляційний суд (колегія суддів: судді Ванда Дедик, Володимир Медяний та Світлана Мішеніна), як то кажуть, надівши окуляри, перекваліфікував злочин Дзісь з ч. 2 ст. 286-1 на ч. 2 ст. 286 КК України. Різниця між статтями в тому, що перша передбачає покарання для водіїв, які у стані алкогольного чи іншого сп’яніння порушили правила безпеки дорожнього руху та комусь спричинили смерть або заподіяли тяжкі ушкодження, друга стаття передбачає покарання за ті ж самі діяння, але у випадках, коли водій не був напідпитку.

Апеляційний суд дійшов висновку, що алкогольне сп’яніння Наталі Дзісь під час рокової ДТП не доведене. Покази свідків та відеозаписи з портативних нагрудних камер працівників поліції судом визнані не були, бо водійка «перебувала в шоковому стані і від отриманих травм в результаті ДТП погано себе почувала, тому в неї була погана координація». Записане зі слів Дзісь зізнання про вживання напередодні алкоголю суд відкинув, як недопустимий і недостатній доказ. Аналізи зразків крові Дзісь, що засвідчили кінську дозу випитого спиртного, судом були визнані отриманими незаконним шляхом, бо в протоколі проведення токсикологічної експертизи та в інших слідчих документах виявились невідповідності кількості відібраної крові, часу її відбору, кількості шприців, що для цього використовувались, і т. д.

Більш того, по відношенню до Дзісь суд застосував ст. 69 КК України, яка при наявності пом’якшувальних обставин дозволяє призначати менш суворе покарання, ніж передбачено інкримінованою статтею. Пом’якшувальними обставинами для суду, зокрема, стало те, що у Дзісь «також погіршилося здоров`я, вона перенесла інсульт і має 3 групу інвалідності загального захворювання, що підтверджено довідкою МСЕК від 25 січня 2023 р., а тому також потребує відповідного лікування», ще й «продовжує працювати, на її утриманні перебуває неповнолітня донька, якій виповнилось 14 років».

Таким чином підсумкове покарання Наталі Дзісь перетворилось в 3 роки обмеження волі з позбавленням на стільки ж права керувати транспортними засобами.

Формально обмеження волі полягає у перебуванні особи у виправних центрах в межах адміністративно-територіальної одиниці її постійного проживання, без ізоляції від суспільства, але під наглядом з обов’язковим залученням до праці. Фактично є чимало можливостей продовжувати звичний спосіб життя за виключенням невеликих незручностей у вигляді регулярного спілкування з представниками органів виконання покарань.

Ухвала Апеляційного суду збурила не тільки сім’ю Андрія Тарасюка, але, схоже, і прокуратуру, тому скарги про її відміну до Касаційної кримінальної палати Верховного Суду мали двох відправників. Думається, багатьох вінничан судовий вердикт також розгнівав би не на жарт, але звістка про авторку «п’яного» ДТП, яка по волі судів через два роки «протверезіла», у Вінниці широкого розголосу не набула.

Касаційний розгляд справи Наталі Дзісь у Верховному Суді розпочався 20 вересня 2023 р. До скарг прокуратури та сім’ї Тарасюків була долучена і скарга адвоката винуватиці аварії з вимогою переглянути вирок, звісно ж, з прицілом на подальше ще більше його пом’якшення. Також адвокат заявив клопотання про зупинення виконання ухвали Вінницького апеляційного суду «у зв`язку з наявністю у Дзісь окремих захворювань», але воно було відхилене.

Звідки дме вітер?

Свого часу про влаштовану Наталією Дзісь автотрощу, про затримання та арешт водійки та про початок суду над нею хто тільки не повідомляв. Дзісь називали підприємницею, ФОП, а іноді ще й «бухгалтером в науково-виробничій фірмі, діяльність якої пов’язана з геологією і геодезією». Причому, назва фірми жодного разу в публічному просторі не спливала, ніби на неї була накладена обітниця мовчання. Та даремно, бо назва підприємства, де Дзісь значилась бухгалтером, якраз і може пролити світло на можливості «парєшать вапроси в судє» любительки їздити п’яною за кермом та її фінансовий потенціал.

Обійдена мовчанням фірма – вінницьке ТОВ «НВФ «Трік ЛТД», чиїм власником є вінничанка Ірина Іванова. Підприємство – давній партнер відомому усім вінничанам АТ «Вінницяобленерго», з котрим за останні роки фірма уклала 90 контрактів по виконанню робіт, пов’язаних з електропостачанням житлових та нежитлових приміщень. Крім того, «Трік ЛТД» постійно фігурує в резонансних карних справах, що їх раз за разом відкривають правоохоронці по фактам розкрадання і привласнення коштів, ухиляння від сплати податків посадовцями «Вінницяобленерго».

Так, наприклад, 17 січня 2020 р. було відкрите кримінальне провадження за ч.5 ст.191 КК України (Привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем в особливо великих розмірах або організованою групою): керівництво «Вінницяобленерго» підозрюють у розкраданні та привласненні коштів складової тарифу на електроенергію, причому, розкрадання здійснювалось у змові із посадовими особами низки приватних фірм, зокрема «Трік ЛТД».

10 березня 2023 р. правоохоронці відкрили ще одне кримінальне провадження, на цей раз за ч. 3 ст. 212 КК України (Ухилення від сплати податків в особливо великих розмірах): керівництво «Вінницяобленерго» підозрюють в створенні злочинної «схеми» ухилення від оподаткування на багатомільйонні суми, – вже традиційно у змові із посадовими особами приватних фірм, серед яких і «Трік ЛТД».

АТ «Вінницяобленерго» майже 10 років керував депутат Вінницької облради від партії «Українська стратегія Гройсмана» Андрій Поліщук, який після відкриття гучних кримінальних справ пішов з посади гендиректора та полишив депутатський мандат.

Правоохоронці підозрюють, що крім ТОВ «НВФ «Трік ЛТД» в «схемах» по ухиленню від оподаткування було задіяне і ТОВ «Магігранд», яке є власником відомого у Вінниці однойменного торгово-розважального центру і належить близьким родичам Володимира Гройсмана.

Що ж до «НВФ «Трік ЛТД», то фірма, крім іншого, має ще й історію власних стосунків з Державною судовою адміністрацією в Вінницькій області, бо в 2019 р. виконала декілька контрактів з розробки проектної документації по реконструкції будівлі суду по вул. 600-річчя, 17.

Відразу після «п’яного» ДТП Наталя Дзісь в слідчих документах значилась, як бухгалтер «Трік ЛТД». Поки справа дійшла до суду, Дзісь стала виключно ФОП.

Дзісь в 2017 та 2021 рр. відкривала, а потім закривала ФОПи, основним видом комерційної діяльності яких була роздрібна торгівля хлібобулочними виробами, борошняними та цукровими кондитерськими виробами в спеціалізованих магазинах. Аж поки в травні 2022 р. основною діяльністю її нового ФОПа не стала діяльність у сфері бухгалтерського обліку й аудиту. Так що, і з бухгалтерством у неї, схоже, знову усе добре. Майже так само, як і в Апеляційному суді…

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *