Верховна Рада 18 жовтня 2023 р. перейшла до розгляду пропозицій депутатів до проекту держбюджету на 2024 р. відповідно до процедури підготовки його до розгляду в першому читанні.
Про це, зокрема, повідомляв перший заступник керівника комітету Верховної Ради з питань податкової та митної політики, депутат від фракції «Голос» Ярослав Железняк.
«Панове присяжні засідателі, лід рушив!»
«Це умовно перше читання бюджету, де буде потрібно і розглядати правки та голосування 226+ голосів депутатів за основу та в цілому по висновкам комітету. Далі їх доопрацьовують у Кабміні і до 20 листопада буде останнє голосування», – зазначив Железняк.
Зокрема, парламент уже 254-ма голосами схвалив висновки та пропозиції нардепів до майбутнього бюджету.
Пізніше Железняк додав, що на пленарному засіданні 18 жовтня депутати розглянули всі понад 1600 поправок та пропозицій до проекту держбюджету, які не були враховані профільним комітетом Ради. Під час розгляду жодна з них не набрала необхідних 226 голосів.
«Це зайняло лише 4 години 4 хвилини… Завтра (18 жовтня 2023 р. – прим. «Ми-Вінничани) голосування у першому читанні», – додав депутат.
Вінницький зріз
Депутати Верховної Ради від Вінниччини теж долучались до коригування проекту держбюджету на наступний рік, але далеко не всі.
Наприклад, члени фракції «Слуга народу» Юлія Овчинникова (обрана по партійному списку) та Максим Пашковський (11 ОВО) не запропонували жодної правки до проекту. Як і самовисуванці Петро Юрчишин (13 ОВО), Лариса Білозір (15 ОВО), Микола Кучер (17 ОВО) разом з обраною по списку партії «Голос» Олександрою Устіновою.
А ось Анатолій Драбовський із «Слуги народу» (12 ОВО) став співавтором однієї правки, яка була врахована. Правка стосується фінансового забезпечення бюро судово-медичної експертизи, як вийняток, з обласних бюджетів та бюджету міста Києва до завершення передачі їх цілісних майнових комплексів з комунальної у державну власність або до завершення процедури реорганізації здійснювати.
Дві правки до проекту держбюджету внесла Ірина Борзова, яка теж із «Слуги народу» (14 ОВО). Обидві правки стосуються перерозподілу бюджетних коштів з програми «Надання фінансової підтримки молодіжним та дитячим громадським організаціям для виконання загальнодержавних програм і заходів щодо дітей, молоді жінок та сім’ї» на оплату праці залучених експертів, які проводять відбір молодіжних проектів державної установи «Український молодіжний фонд» на напрям використання бюджетних коштів «Забезпечення діяльності Українського молодіжного фонду». Одна з поправок Борзової була частково врахована.
Самовисуванець Геннадій Вацак (16 ОВО) – співавтор 19 правок до проекту держбюджету, левова частина яких передбачає збільшення видатків на впровадження автоматизованих систем централізованого оповіщення в захисних спорудах цивільного захисту у виробничих та структурних підрозділах, підпорядкованих різним міністерствам та відомствам (на суми від 150 до 840 тис. грн.). Також Вацак пропонує збільшити майже на 1 млрд. грн. держпідтримку сільгосптоваровиробників, направити на підтримку книговидання – 466 млн. грн., виділити на підтримку розвитку переробної промисловості – 2 млрд. грн. і. т. д. Всі його правки були відхилені.
Рекордсменом серед депутатів-вінничан по кількості запропонованих правок до проекту держбюджету став Олег Мейдич з фракції «Батьківщини» (18 ОВО). В його активі їх 95. Від радикальної про повернення на доопрацювання проекту держбюджету «з метою недопущення порушень норм Конституції України та законів України для врахування у проекті державного бюджету достатнього рівня соціального захисту незахищених верств населення» до встановлення у 2024 р. прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць у розмірі з 1 січня – 7586 грн., з 1 квітня – 7782 грн., з 1 липня – 7868 грн., з 1 жовтня – 8174 грн.
Активність Мейдича пояснюється дуже просто, в нинішньому скликанні Верховної Ради лідерка «Батьківщини» Юлія Тимошенко поставила «на конвеєр» реєстрацію законопроектів про підвищення всім і вся зарплат, пенсій, допомоги і підтримки. Співавторами всього цього масиву виступає або вся фракція «Батьківщини», або її більшість. Опоненти Тимошенко називають таку діяльність «піар-компанією», «популізмом» та «генерацією законодавчого спаму». Як би там не було, подавляюча більшість законодавчих ініціатив тимошенковців до розгляду в сесійній залі не доходить. З цієї ж серії були і 95 правок до проекту держбюджету-2024 авторства Мейдича і інших членів фракції «Батьківщини». Всі ці правки були відхилені, окрім двох.
Частково враховані пропозиції «Батьківщини» співавторства Мейдича щодо збільшення на 18 млн. грн. фінансування галузевої програми лікування військовослужбовців, отримавших травму поранення, контузію та каліцтво під час ведення бойових дій, та щодо збільшення на 1.825 млн. грн. субвенції з держбюджету місцевим бюджетам на забезпечення посиленого п’ятиразового харчування військовослужбовців під час їх реабілітації в лікувальних і реабілітаційних закладах.