СБУ і ДБР затримали в Київській області бізнесмена, який перерахував бойовикам так званої «ДНР» понад 15 млн. грн. Він «працював» не сам, його ого спільників знайшли у Вінниці, Житомирі, Києві, Дніпрі та Запоріжжі. Про це повідомили в СБУ.
«Служба безпеки і ДБР затримали на Київщині гендиректора ливарного заводу з тимчасово окупованої Макіївки на Донеччині, який причетний до фінансування терористичної організації «ДНР»», – йдеться в повідомленні.
Як працювала схема?
За даними слідства, після захоплення частини Донбасу у 2014 р. підприємець продовжив займатися бізнесом в окупованій частині регіону.
«Завод продавав обладнання в Україну через підставні фірми, зареєстровані в нашій державі. За документами, товар йшов із Таганрога, але фактично завозився з Макіївки через Ростовську область», – розповіли в СБУ.
Таким чином до початку повномасштабного вторгнення РФ ділки обходили обмеження, запроваджені на торгівлю із захопленими підприємствами на сході України.
«Щоб реалізувати оборудку, її учасники створили мережу підконтрольних комерційних структур у Вінницькій, Житомирській, Київській, Дніпропетровській та Запорізькій областях, а також в Росії», – пояснили у відомстві.
Фінансування бойовиків на Донбасі
Велику частину одержаних «прибутків» ділки перераховували до «бюджету ДНР» як сплати «податків і зборів». «Транзакції» здійснювали через підсанкційні банки в рф і у тимчасово окупованому Донбасі. Напередодні повномасштабної війни зловмисник перерахував до «бюджету» бойовиків десятки мільйонів у гривневому еквіваленті.
У подальшому ці гроші ватажки бойовиків направляли на фінансування окупаційних угруповань країни-агресора, які воюють на східному фронті.
«Сховався» під Києвом
Сам організатор «схеми» ще до 24 лютого 2022 р. виїхав на Київщину, де намагався «залягти на дно» і тим самим уникнути правосуддя. Однак, правоохоронці викрили його злочинну діяльність і затримали. Крім нього викрито його спільників у Вінниці, Житомирі, Києві, Дніпрі та Запоріжжі.
Хто є ху?
За інформацією ресурсу «Ми-Вінничани», мова йде про 65-річного уродженця Горлівки Донецької області Андрія Бобруся, щодо якого кримінальне провадження за ч. 2 ст. 258-5 КК України (Фінансування тероризму) було відкрите ще 8 лютого 2022 р. Але затриманий Бобрусь був лише 5 жовтня 2023 р., в цей же день йому повідомили про підозру.
Досудове розслідування карної справи ведуть детективи четвертого слідчого відділу (з дислокацією у місті Вінниці) теруправління ДБР (Хмельницький), за їх клопотанням 6 жовтня 2023 р. Вінницький міськсуд обрав для Бобруся запобіжний захід у вигляді тримання під вартою протягом 60 днів і він зараз перебуває в СІЗО ДУ «Вінницька установа Виконання покарань №1».
Макіївка-Таганрог- Демидівка
Ливарна продукція макіївського заводу «Ремкомунлектротранс», який до російської окупації діяв, як ТОВ «Завод «РКЕТ», а потім був перереєстрований за російським законодавством, реалізовувалась в Україні через російські та українські фіктивні фірми. Як перевалочна база використовувався також перереєстрований за російським законодавством непрацюючий дебальцевський завод металургійного машинобудівництва, або ТОВ «ДЗММ».
В 2023 р. матеріали слідства відносно ряду українських суб`єктів господарювання та їх посадових осіб, які здійснювали придбання ливарної продукції фактично виготовленої на території т. з. «ДНР», були виділені у окремі кримінальні провадження. Серед подільників Бобруся в різних регіонах країни, звісно ж, цікавлять його спільники з Вінниччини.
За інформацією ресурсу «Ми-Вінничани», розслідування «ливарної справи» супроводжувалось обшуками та вилученнями документів на таких вінницьких підприємствах: ТОВ «Грабовецький гранкар`єр» (село Грабовець Тульчинського району), ТОВ «Гніванський гранітний кар`єр» (місто Гнівань Вінницького району), ТОВ «Будматеріали І» (село Маньківка Гайсинського району) та ТОВ «Демидівський граніт» (село Демидівка Вінницького району).
Тінь Авакова?
Серед всіх обшуканих ТОВ, саме примітне – «Демидівський граніт», бенефіціаром якого виступає киянин Михайло Логінов, а засновниками – ТОВ «Компанія з управління активами Кепітал менеджмент» і ТОВ «Вінкар», в свою чергу, серед засновників або співзасновників котрих фігурує все той же Михайло Логінов.
Справа в тому, що цей Михайло Логінов останніми роками фактично керує активами родини екс-міністра МВС Арсена Авакова. ТОВ «Компанія з управління активами Кепітал менеджмент» обслуговує щонайменше три фонди, пов’язані з родиною Авакова. Перший — фонд «Кепітал Нерухомість», де бенефіціаром є Максим Косарьков, бізнес-партнер сина Авакова Олександра. Другий — «Форсайт Інвест», яким володіє Інна Авакова — дружина екс-міністра внутрішніх справ. Третій фонд «Верона» — контролює безпосередньо Аваков-молодший.