Президент України Володимир Зеленський ввів нові санкції проти низки фізичних та юридичних осіб, причетних до контрабанди та ухилення від сплати податків. Серед підсанкційних – одеський бізнесмен вінницького походження Владислав Студенець. Він же – фігурант гучних скандалів, пов’язаних з незаконним експортом зерна, або один з найвідоміших контрабандистів.
«Преміум-пакет» для контрабандистів: хто потрапив під санкції?
Указ Президента, підписаний 5 жовтня 2024 року, передбачає замороження активів, обмеження торговельних операцій та інші санкції протягом трьох років проти 18 українських компаній та кількох громадян, серед яких:
- Олександр Акст, громадянин Німеччини, який контролював компанію «Преміум-пакет», причетну до контрабанди одягу.
- Валерій Фальковський, колишній начальник відділу митного оформлення в Одесі, який після звільнення не здав службове посвідчення.
- Владислав Студенець, колишній вінницький бізнесмен, пов’язаний з кількома компаніями, частина з яких зареєстрована в Одесі.
«Дунайська логістична компанія»: зерно «протікає» повз бюджет?
Студенець розпочинав у 2007-2009 роках у Вінниці на Немирівському шосе, 76, де були зареєстровані його приватне підприємство «Автоімперія» та ТОВ «Прем’єр Ресурс Поділля». Пізніше він став бенефіціаром компанії «Дунайська логістична компанія» («ДЛГ»), яка спеціалізувался на експорті зерна. У червні 2024 року Бюро економічної безпеки (БЕБ) провело обшуки в офісах та за місцем проживання Студенця, підозрюючи «ДЛГ» у незаконному експорті зерна та ухиленні від сплати податків на суму близько 12 мільйонів гривень.
«Сімейний підряд» і політичне прикриття
Щоб уникнути санкцій, Студенець переписав свої компанії на дружину Ганну Губанкову – доньку власника зернового терміналу «Бруклін Київ» Юрія Губанкова. Крім того, за дякою інформацією, Студенець користувався політичним прикриттям ще одного скандального уродженця Вінниччини, депутата Верховної Ради від партії «Слуга народу» Артема Дмитрука, який публічно критикував роботу БЕБ в Одесі та відверто захищав інтереси «ДЛГ», аж поки не втік за кордон.
Від зятя прокурора до зернового магната
Студенець потрапив до українського санкційного списку ще у 2021 році як контрабандист. За чутками, він розпочав свою «кар’єру» ще будучи зятем колишнього прокурора Одеської області Олександра Галкіна. Після розлучення він переключився на зерновий бізнес, скориставшись зв’язками нового тестя – Юрія Губанкова.
Боротьба з корупцією чи показова акція?
Виникає питання: чи справді влада налаштована серйозно боротися з корупцією та контрабандою в зерновій сфері? Від потрапляння Владислава Студенця в санкційні списки до замороження активів його фірм пройшло більше трьох років. І справа «ДЛГ» більш схожа на показову акцію, спрямовану на створення ілюзії боротьби зі злочинністю. Сама фірма вже припинала діяльність.