Перший в Україні онлайн-аукціон із суборенди державних земель сільськогосподарського призначення на платформі «Prozorro.Продажі» завершився справжнім фурором. Першим лотом стала ділянка на понад 115 гектарів у Вінницькій області, за яку розгорнулася запекла боротьба. Переможна ставка на її оренду сягнула понад 3 млн. грн.
14 претендентів і шестикратне збільшення ціни
На торги було виставлено ділянку площею 115,18 гектарів у Вінницькій області, призначену для ведення підсобного сільського господарства. Стартова ціна оренди складала 495 588 грн. на рік. Однак зацікавленість у цій землі виявилася настільки високою, що у аукціоні взяли участь аж 14 претендентів.
В результаті запеклої конкуренції ціна зросла у понад шість разів, і переможцем стало фермерське господарство «Гичак Я.К.», яке запропонувало рекордні 3 млн. грн. річної орендної плати. Крім того, переможець сплатить до бюджету ще 604 тис. грн. ПДВ.
Чому така висока ціна?
Експерти пояснюють такий ажіотаж кількома факторами:
- Висока родючість вінницьких земель: Вінницька область вважається одним з найбільш сприятливих регіонів для сільського господарства в Україні.
- Зручне розташування: Ділянка може бути привабливою для ведення різних видів сільськогосподарської діяльності, маючи зручний доступ до транспортної інфраструктури.
Переможець
Фермерське господарство «Гичак Я.К.» зареєстроване у 2007 р. у Крижополі Тульчинського району. Власником господарства є місцевий фермер Яків Гичак, який також має відношення до крижопільської громадської організації «Добробут-рідному селу», котру очолює Андріїшен.
Олександр, екс-депутат колишньої Крикливецької сільської ради від партії Петра Порошенка.
Старт «Земельного банку»
Перший аукціон на оренду земель сільськогосподарського призначення в Міністерстві аграрної політики і продовольства України вважають дуже вдалим.
Загалом Фонд держмайна України на платформі «Prozorro.Продажі» має намір провести 16 земельних аукціонів. Кошти від онлайн торгів підуть в державний та місцевий бюджети.
До кінця року Фонд держмайна планує виставити на електронні торги майже 100 тис. гектарів державних сільськогосподарських земель у 20 областях України. Для реалізації проекту Фонд держмайна створив ТОВ «Державний земельний банк» – перший державний оператор земель сільськогосподарського призначення, що на 100% належить державі.
Площа земельних ділянок, які можна орендувати, варіюється від 1 гектарів до 4 тис. гектарів. Кожна земельна ділянка виставляється на онлайн-аукціон окремим лотом, що дозволяє орендувати як великі площі, так і малі. Стартова вартість на аукціоні становить 12% від нормативно-грошової оцінки землі.
Контекст
Фонд держмайна почав реалізацію проекту «Земельний банк» у 2023 р. Зазначається, що «Земельний банк» має відкрити аграріям доступ до ринку державних сільськогосподарських через онлайн-аукціони.
Фонд держмайна вже провів інвентаризацію державних земельних активів, виділив частку, яка належить фонду, та визначив перелік підприємств, землі яких буде виставлено на аукціони оренди в першу чергу.
До цього, на початку травня 2024 р. Верховна Рада прийняла зміни до Бюджетного кодексу, які врегулювали розподіл надходжень від оренди державних земель сільгосппризначення. Згідно з новими правилами, 90% стартової ціни оренди (12% від нормативної грошової оцінки землі) спрямовуватимуться до державного бюджету, а 10% – до місцевих бюджетів.
Загальна кількість державних сільськогосподарських земель наразі оцінена майже у 806 000 гектарів, з яких 386 000 гектарів перебувають в управлінні Фонду держмайна, 277 000 гектарів – Національної академії аграрних наук, 99 200 гектарів – Мінюсту, понад 40 000 гектарів – інших міністерств.