Тбіліський міський суд засудив колишнього президента Грузії Міхеїла Саакашвілі до 9 років позбавлення волі за розтрату бюджетних коштів у резонансній «справі про піджаки». Вирок, як повідомило «Ехо Кавказу». оголосив суддя Бадрі Кочламазашвілі. Водночас екс-начальника Спеціальної служби охорони Теймураза Джанашію визнали винним у зловживанні повноваженнями та оштрафували на 300 тисяч ларі.
Саакашвілі та Джанашія відкидають звинувачення, називаючи справу політичним переслідуванням опозиції. Натомість прокуратура стверджує, що з травня 2009-го по лютий 2013 року за вказівкою Саакашвілі з держбюджету витратили близько 9 мільйонів ларі (приблизно 5,4 мільйона доларів на той час) на його особисті потреби, зокрема відпочинок у фешенебельних готелях, косметологічні процедури та купівлю одягу. Саме придбання семи піджаків і кашемірового пальта вартістю 28,6 тисячі доларів дало справі її назву.
Хронологія ув’язнення та судових справ
Наразі Саакашвілі вже відбуває шестирічний термін за попередніми вироками: за незаконне помилування вбивць Сандро Гіргвліані та організацію побиття депутата Валерія Гелашвілі. Новий термін відраховуватимуть від дати затримання — 1 жовтня 2021 року, тож він зможе вийти на волю не раніше жовтня 2030-го. Проти нього також тривають розгляди у справах про події 7 листопада 2007 року та незаконний перетин кордону.
Саакашвілі повернувся до Грузії з України у 2021 році, щоб «захистити волевиявлення громадян» на місцевих виборах. Того ж дня його затримали в Руставі, після чого він оголосив голодування, назвавши себе політичним в’язнем. Згодом Служба держбезпеки звинуватила його в координації дій із в’язниці для повалення влади. У листопаді 2021-го, після 50-денного голодування, його перевели до військового шпиталю в Горі, де він погодився припинити протест.
Стан здоров’я: від голодувань до підозр на отруєння
Стан здоров’я Саакашвілі викликає серйозне занепокоєння. У 2022 році центр «Емпатія» оприлюднив висновки експертизи, виявивши у нього понад 20 діагнозів, 10 з яких «несумісні з ув’язненням». До арешту він був практично здоровим. Адвокати, родина та прихильники неодноразово вимагали його лікування за кордоном, посилаючись на катастрофічне погіршення стану через голодування та неналежні умови.
У травні 2022-го Саакашвілі перевели до клініки «Вівамед». Лікарі підозрюють у нього туберкульоз і деменцію, перевіряючи на 34 захворювання. Мати політика заявила про наявність у його організмі важких металів (ртуть, барій, талій), але пенітенціарна служба це спростувала. У липні 2023-го польські медики розпочали обстеження, а в Офісі омбудсмена Грузії визнали погіршення його стану.
Міжнародна реакція та політичний контекст
У лютому 2023 року Європарламент ухвалив резолюцію із закликом помилувати Саакашвілі, яку підтримали 577 депутатів. Президент України Володимир Зеленський назвав дії грузинської влади «вбивством» і вимагав відпустити його на лікування. МЗС України висловило протест Грузії через погіршення стану ув’язненого.
Сам Саакашвілі у Facebook назвав вирок політичною розправою, ініційованою олігархом Бідзіною Іванішвілі. Він стверджує, що витрати, за які його судять, стосувалися офіційних поїздок, прийому світових лідерів (зокрема Джо Байдена та Гілларі Клінтон) і представницьких потреб. Політик наголосив, що за його президентства економіка Грузії зросла вчетверо, а країна була регіональним лідером, тоді як нині вона, на його думку, скочується до «корумпованої диктатури».
Що далі?
Адвокати Саакашвілі безуспішно намагалися домогтися його звільнення чи відстрочки покарання через стан здоров’я — суд відхилив клопотання у лютому 2023-го. Політик назвав це «смертним вироком». Його доля залишається у центрі уваги як у Грузії, так і за її межами, а суперечки навколо справи лише загострюють політичну напругу в країні.
Саакашвілі і Україна
Екс-президент Грузії Міхеїл Саакашвілі у травні 2015 року розпочав новий етап своєї політичної кар’єри, але в Україні. 26 травня того ж року президент Петро Порошенко підписав указ про надання йому українського громадянства, а згодом призначив головою Одеської обласної державної адміністрації та своїм радником.
Однак союз із Порошенком виявився недовговічним. Уже в 2017 році Саакашвілі очолив протести проти політики тодішнього президента, звинувачуючи його в корупції та неефективному управлінні. Конфлікт дійшов кульмінації 26 липня 2017 року, коли указом Порошенка Саакашвілі позбавили українського громадянства. Офіційна причина — «надання недостовірних даних» під час його оформлення. Втім, за іншими джерелами, рішення було продиктовано особистими розбіжностями між політиками. У лютому 2018 року Саакашвілі вислали з України, після чого він оселився в Нідерландах — на батьківщині своєї дружини.
Після перемоги Володимира Зеленського на президентських виборах в Україні 28 травня 2019 року новообраний глава держави повернув Міхеїлу Саакашвілі українське громадянство, скасувавши рішення свого попередника. У 2020–2021 роках Саакашвілі очолював Виконавчий комітет Націонльної ради реформ — орган, створений для координації реформаторських ініціатив, хоч його повноваження та ефективність часто залишалися предметом дискусій. У вересні 2021 року Саакашвілі вирішив повернутися до Грузії, де невдовзі був заарештований.