Андрій Слюсарчук, більш відомий як «Доктор Пі», повністю виправданий Шевченківським районним судом Львова. Справа, що тягнулася довгих 13 років, завершилася тим, що суд не знайшов доказів вини Слюсарчука у шахрайстві, незаконній лікарській діяльності та використанні підроблених документів.
Від генія до шахрая: дві версії біографії
Історія Андрія Слюсарчука обросла численними міфами та легендами. Сам він стверджував, що народився в сім’ї медиків, закінчив школу в 9 років та медичний інститут в Москві в 17. Проте журналістські розслідування викрили іншу версію: Слюсарчук – вихованець Бердичівського інтернату для дітей-сиріт, який здобув професію штукатура-плиточника.
Феноменальна пам’ять чи технологічна хитрість?
Слюсарчук добився популярності завдяки своєму феномену пам’яті, встановлюючи рекорди із запам’ятовування чисел та текстів. Кульмінацією стала демонстрація запам’ятовування мільйонів цифр числа «пі», що принесло йому прізвисько «Доктор Пі». Однак багато хто стверджував, що це була містифікація, а Слюсарчук використовував приховані технічні пристрої. Сумніви викликала і його перемога над шаховою програмою Rybka 4.
Зліт і падіння «генія»: від улюбленця Ющенка та Януковича до арешту
Після зустрічі з президентом Віктором Ющенком Слюсарчук отримав державну премію та місце радника при адміністрації президента. Обговорювалося навіть створення Інституту мозку під його керівництвом. А потім інший президент Віктор Янукович видав указ, яким «професор кафедри «Iнформацiйнi системи та мережi», доктор медичних наук Андрiй Слюсарчук» був удостоєний премiї у розмiрi 150 тисяч гривень. Проте викривальні публікації в ЗМІ призвели до арешту Слюсарчука у 2011 році.
Вирок і скасування: вісім років очікування
У 2014 році Сихівський райсуд Львова засудив Слюсарчука до 8 років ув’язнення за незаконну лікарську діяльність, вбивство з необережності, підробку документів та шахрайство. Проте у 2016 році вирок було скасовано, і справа пішла на повторний розгляд.
Виправдання та «російський слід»
14 листопада 2024 року Шевченківський районний суд Львова виправдав Андрія Слюсарчука за всіма пунктами обвинувачення. Суд визнав докази обвинувачення непереконливими та вказував на численні процесуальні порушення під час слідства. Адвокат Слюсарчука Ярослав Зенкан заявив, що справа мала «замовний» характер і була ініційована російськими спецслужбами, які намагалися перешкодити створенню Інституту мозку в Україні.
«13 років жаху»
Сам Слюсарчук назвав рішення суду «порожніми словами», які не можуть повернути йому втрачені роки. Він звинуватив ЗМІ у наклепі та порушенні його прав.
Чи справді «Доктор Пі» родом з Вінниччини?
Чимало ЗМІ називають Андрія Слюсарчука уродженцем Козятина на Вінниччині. Чи відповідає це дійсності?
Відомо, що Бердичівський інтернат для дітей-сиріт, де виховувався майбутній «Доктор Пі», після досягнення ним повноліття направив його до Козятина, в місцеве ПТУ (нині — Міжрегіональне вище професійно-технічне училище залізничного транспорту). Там Слюсарчук здобув спеціальність маляра-штукатура. Після закінчення училища він більше до Козятина не повертався.
У виправдувальному судовому вироку зазначено, що, згідно з даними його ID-картки, Слюсарчук є уродженцем Житомира. Водночас у тому ж вироку наводяться його власні слова, що він народився в селі Туг Ходжавендського району Азербайджану (на території так званого Нагірного Карабаху).
Сумнівна репутація судді
Виправдальний вирок у справі Слюсарчука винесла суддя Галина Білінська, яка сама фігурує в низці скандалів, пов’язаних з допомогою синові уникнути покарання за п’яне водіння та приховуванням майна в деклараціях. Крім того, вона роками не могла скласти кваліфікаційний іспит і була рекомендована до звільнення Громадською радою доброчесності.
Що далі?
Вирок Шевченківського райсуду може бути оскаржений в апеляційній інстанції. Проте справа «Доктора Пі» вже стала одним з найрезонансніших судових процесів в історії України та залишила багато відкритих питань щодо роботи правоохоронних органів та ЗМІ.