Увечері 29 березня 2024 р. Володимир Зеленський звільнив Андрія Смирнова та Олексія Дніпрова з посад заступників голови Офісу президента. На їхні місця були призначені Ірина Мудра та Олена Ковальська.
Вранці 30 березня 2024 р., згідно з указами Зеленського, свої посади втратили перший помічник президента Сергій Шефір, радники Михайло Радуцький, Сергій Трофімов та Олег Устенко, а також позаштатні уповноважені з питань волонтерської діяльності Наталія Пушкарьова та з питань забезпечення прав захисників Альона Вербицька.
За кілька днів до цього був звільнений секретар РНБО Олексій Данілов, засвідчило про велике перезавантаження запущене на Банковійю. Його Зеленський анонсував ще під час звільнення Валерія Залужного з посади головнокомандувача ЗСУ.
За данними ЗМІ, заступники керівника Офісу президента Андрій Смирнов і Олексій Дніпров були готові до появи відповідних указів. Очевидно, що їхнє звільнення було лише питанням часу, бо ні Смирнов, ні Дніпров не були в Офісі президента людьми Андрія Єрмака. Тому не дивно, що їхні посади одразу обійняли люди, яких співрозмовники пов’язують з очільником Офісу президента.
Смирнов працював у Офісі президента з вересня 2019 р. У президентську команду його привів колишній керівник Офісу президента Андрій Богдан. Заступник голови Офісу президента весь цей час був неформальним куратором судової системи. Також він був залучений до створення Спеціального міжнародного трибуналу проти Росії.
З нинішнім головою Офісу президента у Смирнова одразу склалися напружені взаємини. Ситуація загострилася, коли в серпні 2020 р. заступником керівника Офісу президента став одіозний Олег Татаров.
Смирнова по коментар щодо звільнення та подальшого майбутнього, однак він проігнорував запитання.
Місце Смирнова в Офісі президента зайняла колишня заступниця міністра юстиції Ірина Мудра, яка працювала в Міністерстві юстиції з травня 2022 р. Вона відповідала за співпрацю з міжнародними судами і конфіскацію російських активів. До політичної кар’єри Мудра працювала на керівних посадах у кількох банках, зокрема державному «Ощадбанку».
Інший звільнений заступник ОП Олексій Дніпров був призначений на посаду ще за каденції Петра Порошенка – в 2015 р. Впродовж 2016- 2021 рр. обіймав посаду керівника Апарату Адміністрації президента (пізніше – Офісу президента). У 2021 р. Дніпрова призначили заступником керівника Офісу президента. На цій посаді він опікувався питаннями освіти, культури та спорту.
Про призначену замість нього Олену Ковальську відомо небагато. Вона працює в Офісі президента з 2021 р. Ковальська була керівницею Головного управління стратегічних комунікацій Директорату з питань інформаційної політики. А з 2022 р. стала керівницею кабінету голови Офісу президента. Також Ковальська входить до складу робочої групи зі створення спеціального міжнародного трибуналу щодо злочину агресії проти України, якою керує Андрій Єрмак. До початку кар’єри в Офісі президента вона, як і Ірина Мудра, тривалий час працювала в банках.
Звільнення Сергія Шефіра, Михайла Радуцького, Сергія Трофімова, Олега Устенка, Наталії Пушкарьової та Альони Вербицької, очевидно, так само пов’язане з «великим перезавантаженням».
Окремо варто зупинитись на Сергії Шефірі. Не кожного дня можна побачити звільнення з команди давнього друга й бізнес-партнера президента.
На початку строку Зеленського Шефір виконував роль такого собі комунікатора з олігархами. У вересні 2021 р. на нього здійснили дивний замах. Тоді Шефір заявляв, що метою замаху був не так він, як морально-психологічний стан президента, якого таким чином намагались залякати. Виконавців обстрілу автівки так і не знайшли. Після призначення на посаду голови Офісу президента Андрія Єрмака Шефір почав втрачати свій вплив на президента й останнім часом практично не з’являвся в стрічках новин.
Кадрові зміни, ініційовані керівництвом Офісу президента, вочевидь, не закінчаться звільненням радників та зміною заступників. Ймовірно очікувати кадрових перестановок і у Кабміні.
Довідка.
Що відомо про друга дитинства Зеленського та колишнього директора «Студії Квартал-95» Сергія Шефіра:
- Разом з братом Борисом Шефіром писав тексти для команд КВН: «Мінськ», «Махачкалинские бродяги», «Запоріжжя-Кривий Ріг-Транзит» (чемпіон СНД), «95-й квартал». Грав у командах «Криворізька шпана» і «Запоріжжя-Кривий Ріг-Транзит».
- З 1995 р. брати Шефіри жили і працювали в Москві. Працювали редакторами в компанії президента КВН Олександра Маслякова. Спочатку вони жили разом із Зеленським в однокімнатній квартирі в передмісті Москви Митіщах.
- У 2003 р. Сергій Шефір повернувся в Україну. У Києві вони разом з молодшим братом та Зеленським заснували «Студію Квартал-95». У 2005 р. вперше побачило світ шоу «Вечірній квартал», де Сергій був співавтором. Незважаючи на своє повернення до України, Шефір все одно працював перш за все на російський кіноринок.
- Брати Шефіри створили майже три десятки фільмів та серіалів. У 2015 р. «Студія 95» запустила власний супутниковий телеканал – «Квартал ТВ». Як сценарист Сергій Шефір брав участь у створенні таких фільмів як «Новорічні свати» (Україна, 2010 р.) «Легенда. Людмила Гурченко» (Україна, 2011 р.). Як продюсер він має стосунок до п’яти сезонів серіалу «Свати» (2008-2011 рр.), фільмів «Новорічні свати» (2010 р.), «8 перших побачень» (2012 р.), «Ржевський проти Наполеона» (2012 р.). Брати Шефіри продюсували також 3 частини серіалу «Слуга народу» з Зеленським у головній ролі. У цьому серіалі Зеленський зіграв президента України Голобородька.
- Восени 2018 р. українські ЗМІ стали частіше згадувати Зеленського як кандидата на посаду президента. Журналістів цікавило, хто працює у штабі кандидата, який виступав як «темна конячка» виборчої кампанії. Стало відомо, що у штабі Зеленського працювали переважно сценаристи, режисери, маркетологи зі «Студії Квартал 95». Серед них на перших ролях були співзасновники студії Борис і Сергій Шефіри, а також генеральний директор «Кварталу 95» Іван Баканов.
- 21 травня 2019 р. Сергій Шефір був призначений першим помічником шостого президента України Володимира Зеленського. ЗМІ до цього писали про Шефіра як про можливого очільника Адміністрації президента. Але цього не сталося. Водночас у своїх інтерв’ю Шефір говорив про Зеленського не як про керівника, а просто як про близьку людину, про яку …треба піклуватися. «Моя задача, крім основної роботи, у тому, щоб Володимир Зеленський у політиці залишався людиною. Корона в нього вже і так ніколи не виросте, тому що він був достатньо популярною людиною», – сказав Шефір в одному з інтерв’ю.
- Борис Шефір так само як і його брат Сергій є давнім та близьким партнером президента Зеленського. Перед великою війною було оприлюднине інтерв’ю, в якому Борис Шефір зробив кілька гучних заяв. Він назвав путіна «розумною людиною», з якою можна домовитися, а також критично висловився щодо схвалення мовного закону та квот для української мови. Такі заяви Шефіра викликали бурхливу, негативну реакцію у соціальних мережах.
- Згідно з першими деклараціями Володимира Зеленського на посаді президента України, він разом із Сергієм Шефіром та його братом володів квартирою в Києві площею 254 кв. метра. Нерухомість була придбана в 2007 р. У 2009 р. Зеленський і Сергій Шефір купили ще одну квартиру в Києві. Її площа майже двісті «квадратів». Дружина і невістка Сергія Шефіра володіли спільно з Оленою Зеленською нежитловим приміщенням в Києві площею 337 кв. метрів. Разом із Оленою Зеленською Сергій Шефір з 2017 р. володів ще одним нежитловим приміщенням в Києві площею в 305 кв. метрів.
До речі.
Проти звільненого екс-заступника голови Офісу президента Андрія Смирнова НАБУ розслідує справу за кількома статтями кримінального кодексу.
Крім незаконного збагачення (ст. 368-5 КК), детективи розслідують справу за ст. 366-2 КК (декларування недостовірної інформації) та ст. 368 КК (прийняття пропозиції чи отримання неправомірної вигоди).
Щодо незаконного збагачення, то розслідує факт придбання Смирновим та його братом рухомого та нерухомого майна у 2020-2023 рр. на суму майже 14 млн грн.
~~~~~~~~ ~~~~~~~~
Нагадаємо, що редакція «Ми Вінничани» запустила YouTube студію. Ми висвітлюємо актуальні теми та піднімаємо «гострі» питання. Кожен вінничанин може стати нашим гостем. Запрошуємо Вас переглядати відео за посиланням: