Державна політика в сфері управління будинками спрямована на створення умов для активної участі громадян в управлінні своїм житлом, підвищення якості утримання будинків та покращення умов проживання. Прийняття закону «Про ОСББ» в Україні було продиктоване потребою в зміні системи управління багатоквартирними будинками. Перед цим, управління житловими будинками здійснювались в основному через житлово-комунальні підприємства, що часто не забезпечували ефективне та прозоре управління. Створення ОСББ планувалось як можливість співвласників будинків самостійно вирішувати питання утримання та ремонту своїх будинків, забезпечуючи більшу ефективність та контроль над коштами будинку та управлінням своєю нерухомістю.
І дійсно, досвід показує, що є чимало позитивних прикладів самоуправління будинками самими співвласниками. Метою співвласників будинку є отримання більш ефективних послуг при витрачанні мінімуму коштів будинку. І це логічно.
В той же час метою суб’єктів господарювання, найнятих на управління будинком є отримання максимального прибутку з будинку при витрачанні його коштів на утримання. І це теж логічно. І задля досягнення своєї мети — якнайбільшого отримання прибутку від діяльності з управління будинками, управлінці зачасту вдаються до незаконних дій, щоб відібрати у співвласників управління будинком чим спотворюють державну політику в цій сфері та в шахрайський спосіб усунути співвласників від розпорядження своїми коштами та майном.
Висновок — умови для самообслуговування та контролю за управлінням багатоквартирними будинками законодавчо передбачені, однак норми законів не охороняються посадовцями та правоохоронцями, які навпаки часто сприяють шахраям заволодіти майном та коштами будинків, користуючись необізнаністю більшості громадян щодо законодавства в цій сфері.
В той же час, відсутність контролю з боку влади та правоохоронних органів, їх низька компетенція та корупція, призвело до того, що зловживання в цій сфері вже набули масового характеру. Приміщення, земля та кошти регулярно потрапляють в руки шахраїв-управлінців, які в подальшому їх привласнюють та відчужують без відома співвласників. Якщо раніше зловживаннями займались поодинокі особи, то згодом ці особи почали об’єднуватись в організації. Піком зловживань в цій сфері стало створене вінницькими чиновниками приватне товариство ТОВ «ЖЕО».
В житловому секторі важливим є питання ролі старших по будинку та голів правлінь ОСББ. Їхня робота часто є неоплачуваною, як і членів правління будинку і тому вони спільно з іншими активними мешканцями готові витрачати певний час, свої знання та навички на управління своїм будинком у вільний від своєї основної роботи час, оплачуючи з грошей будинку виключно реальні, необхідні роботи по будинку найнятих для цього фахівців. Такі дії співвласників обумовлені їх зацікавленістю в максимально ефективному витрачанні коштів будинку на його утримання та поліпшення. Така система забезпечує гнучкість управління та врахування інтересів мешканців.
Проте, спритним шахраям не до вподоби таке управління будинками від якого вони недоотримують омріяні бариши. Часто ці особи зі сфери бувших ЖЕКів та пов’язаних з ними осіб, які чудово розуміються в схемах по виведенню з будинків їх майна, земель та коштів.
За таких умов, робота старших по будинку та голів правлінь ОСББ стикається з організованими і цілеспрямованими діями груп осіб, направлених на незаконне втручання в управління чужою власністю з метою наживи. На сьогодні у Вінниці створені і діють низка організацій, які в маніпулятивний спосіб захоплюють управління будинків з метою привласнення коштів, землі та майна співвласників. Крім оплати неіснуючих послуг зловмисники нараховують собі необгрунтовані зарплати лише за звання голови чи навіть заступника голови правління. Часто більшості співвласникам навіть невідомо звідки взялися особи в управлінні їх будинком, наївно вважаючи, що за законністю слідкують спеціально навчені люди в міськраді та поліції.
Зважаючи на це, новостворена громадська організація «ЛІГА ПІДТРИМКИ ОСББ» у партнерстві з громадською організацією «ЛІГА СПРАВЕДЛИВОСТІ УКРАЇНИ» запроваджують механізми захисту прав співвласників, а також забезпечать адекватну допомогу тим, хто на волонтерських засадах веде справи та відповідає за благоустрій багатоквартирних будинків, а це координація дій, вирішення конфліктних ситуацій, планування та організація заходів, а також представництво інтересів співвласників перед різними організаціями. Ці обов’язки вимагають значного часу, зусиль та відповідальності. Водночас, забезпечуємо чіткі та прозорі механізми контролю за використанням коштів та управлінням власністю, щоб мінімізувати ризики рейдерських захоплень і зловживань.
Пишіть нам на електронну адресу: liga.osbb@gmail.com та info@ligaspravedluvosti.com
~~~~~~~~ ~~~~~~~~
Нагадаємо, що редакція «Ми Вінничани» запустила YouTube студію. Ми висвітлюємо актуальні теми та піднімаємо «гострі» питання. Кожен вінничанин може стати нашим гостем. Запрошуємо Вас переглядати відео за посиланням: