У Вінниці що за живого, що за мертвого поліцейського винуватцю ДТП призначають однакове покарання?

Вінниця Вінничина Кримінал Поліція Суд

Спочатку слідство а потім і Вінницький міський суд демонструють однакові підходи до покарання винуватців у справах, пов’язаних із наїздом на поліцейських. Незалежно від обставин та наслідків, покарання для винуватців залишається майже незмінним — три роки ув’язнення. Це стосується як випадків, коли поліцейський отримав тілесні ушкодження, так і тих, де правоохоронець загинув на місці. Така практика ставить під сумнів критерії визначення покарання та справедливість судових рішень.

Перший випадок

24 грудня 2024 року Вінницький міський суд виніс вирок 32-річному уродженцю Чечельника Олександру Монастирському. Його визнано винним у заподіянні тілесних ушкоджень середньої тяжкості працівнику правоохоронного органу під час виконання ним службових обов’язків (ч. 2 ст. 345 КК України).

Інцидент трапився ввечері 19 серпня 2024 року на вулиці Пирогова у Вінниці. Патрульний екіпаж поліції звернув увагу на автомобіль з непрацюючим заднім правим габаритом і подав сигнал зупинки. Водій зупинився лише на мить, після чого різко продовжив рух, проїхавши на червоне світло. Поліцейським вдалося заблокувати автомобіль після короткого переслідування.

Сержант другої роти Управління патрульної поліції в Вінницькій області Вадим Данилюк підійшов до водія з вимогою вийти з транспортного засобу. Проте Олександр Монастирський, який перебував у стані алкогольного сп’яніння, натомість різко здав назад, збивши поліцейського з ніг. Напарник сержанта змушений був відкрити вогонь по колесах автомобіля, щоб зупинити втікача. Унаслідок події сержант Данилюк отримав розрив зв’язок колінного суглоба, садна та численні синці.

На суді Монастирський повністю визнав свою провину. Він пояснив, що святкував день народження, перебував у стані алкогольного сп’яніння та намагався уникнути зустрічі з поліцією. Обвинувачений щиро розкаявся, відшкодував потерпілому завдану матеріальну та моральну шкоду й просив про пом’якшення покарання.

Потерпілий сержант Данилюк не був присутній на судовому засіданні, але надіслав письмову заяву, в якій підтвердив відшкодування збитків та просив суд проявити поблажливість до обвинуваченого.

Суд, враховуючи воєнний стан і той факт, що злочин було скоєно проти працівника правоохоронних органів, чия діяльність є особливо важливою в цей час, постановив ізолювати обвинуваченого від суспільства. Олександра Монастирського засуджено до трьох років позбавлення волі.

Другий випадок

5 квітня 2023 року Вінницький міський суд ухвалив вирок у справі про наїзд на поліцейського, який загинув на місці, призначивши винуватцю майже аналогічне покарання, але за ч. 2 ст. 286 КК України (порушенні правил безпеки дорожнього руху, що спричинило смерть потерпілого).

27 березня 2022 року на блокпосту в селищі Літин 36-річний киянин, уродженець села Маньківка Черкаської області, Андрій Дудник, керуючи автомобілем Honda CR-V, на великій швидкості збив поліцейського Олега Безпалька. Старший сержант поліції, інспектор патрульного сектору відділу поліції №3 Вінницького районного управління, загинув на місці через отримані травми.

Було встановлено, що водій перевищив швидкість і проігнорував сигнал поліцейського про зупинку. За рішенням суду, Андрій Дудник отримав покарання у вигляді трьох років позбавлення волі та трьох років позбавлення права керувати транспортними засобами. Він також зобов’язаний сплатити понад 429 тисяч гривень матеріальної й моральної шкоди дружині загиблого, витрати на правову допомогу, а також покрити витрати на експертизи.

Загиблий Олег Безпалько виконував свої службові обов’язки на блокпосту. У нього залишилися дружина і двоє неповнолітніх дітей.

В обох випадках суд брав до уваги воєнний стан та важливість роботи правоохоронців. Проте однакове покарання за злочини з такими різними наслідками викликає здивування. У першому випадку поліцейський, хоч і отримав серйозні травми, залишився живим. У другому ж випадку ДТП призвела до смерті правоохоронця, який залишив дружину та двох малолітніх дітей. Чи можна вважати три роки ув’язнення адекватним покаранням за смерть людини, тим паче за смерть поліцейського, який загинув, виконуючи свій обов’язок в умовах воєнного стану?

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *