На офіційній сторінці у Facebook 59-ї окремої мотопіхотної бригади імені Якова Гандзюка (59 ОМПБр, в/ч А1619) опублікували історію про військовослужбовця з Крижополя, який є двоюрідним правнуком легендарного генерал-майора, командувача першої дивізії у складі 1-го Українського корпусу, отаман бригади армії УНР (Центральна Рада). Нині він бореться у складі бригади, названої на честь свого знаменитого прадіда – Якова Гандзюка. Побратими дали йому псевдонім «Йомайо» за те, що він ніколи не матюкається.
«Син пропонував їхати за кордон. Відмовився – комусь треба бути тут. 24 лютого через Крижопіль, де живу, пролетіли ракети. Того ж дня зателефонували з ТЦК: “Підеш?” – Піду, відповів», – згадує військовий.
Боєць має за плечима строкову службу. «Спочатку автомобільна «учебка» в Чернівцях. Весна 1987-го. Потім півтора роки в Чехословаччині. Не приховую – був «совком», хотів залишитися в армії. Реальної історії сім’ї не знав. Вона мені відкрилася тільки в 1989-го, коли з армії повернувся. Через дорогу жив брат мого діда. Він і сказав, що в нашій родині був генерал. Мені відкрилися очі», – розповідає «Йомайо»
24 лютого 2022 року його призначили до роти охорони, з якої потім сформували другий стрілецький батальйон. Спочатку вони служили в Подільську на Одещині, потім – у Миколаєві та на Донеччині. Там він втратив свого найближчого друга – «Свата» і сам зазнав поранень. Зараз, через складності зі здоров’ям, тимчасово знаходиться далеко від фронту.
Прес-служба 59 ОМПБр зробила коротеньке інтерв’ю з правнуком Якова Гандзюка:
- Чи часто думаєте про генерала Гандзюка?
- Дуже. Коли йшов 24 лютого, обіцяв собі бути гідним його пам’яті. Шкодую, що ще не був на його могилі, але діти відвідували.
- Що найбільше вражає в історії вашого славетного предка?
- Його відвага: будучи полковником, дід Яків сам йшов в атаку, навіть попри високу вразливість через зріст.
- Що дає вам надію в цей час?
- Діти України. Найбільше болить за них. Але я вірю, що вони виростають, розуміючи, хто наш ворог. Вони не повторять наших помилок.
Про 59-у окрему мотопіхотну бригаду імені Якова Гандзюка
Бригаду сформували у 2014 році після початку російської агресії, базується вона у м. Гайсин Вінницької області. У вересні 2015 року бригада вперше увійшла в зону АТО, де без ротацій рік захищала Донецьку та Луганську області. У травні 2020 року бригаді присвоєно почесне ім’я Якова Гандзюка – військового діяча часів Першої Визвольної боротьби. У листопаді 2022 року підрозділ брав участь у звільненні правобережжя Херсонщини. Нині бригада продовжує оборону Покровського напрямку, який залишається одним із найгарячіших на фронті. Тут справжня війна піхоти та надгероїчних вчинків наших воїнів. Кількість штурмів та атак – зашкалюють. Ворог кинув туди всі свої сили.