У Вінниці – чергове гучне затримання групи терористів, які працювали на російську військову розвідку (ГРУ). За інформацією правоохоронців, завдяки своєчасному знешкодженню зловмисників вдалося запобігти серії вибухів, які планувалися у місті. Внаслідок спецоперації були заарештовані троє громадян України. Усім затриманим висунуто звинувачення у державній зраді, вчиненій в умовах воєнного стану — злочині, що карається довічним ув’язненням.
Як повідомили у Офісі Генерального прокурора, у Вінницькій обласній прокуратурі та речники Управління СБУ у Вінницькій області, розслідування викрило план, що мав на меті дестабілізацію ситуації в регіоні шляхом підривів. За даними слідства, у березні 2025 року троє українців – 33-річний вінничанин та дві безробітні мешканки Київської області – шукали швидкого заробітку в Телеграм-каналах, де й були завербовані представниками російських спецслужб.
Згідно з офіційною версією, ролі в групі були чітко розподілені. Вінничанин, дотримуючись інструкцій кураторів з рф, виготовив два саморобні вибухові пристрої (СВП). Для маскування він використав звичайні побутові термоси, які, однак, для збільшення сили ураження начинив металевими деталями – шурупами. Мешканки Київщини мали безпосередньо підготувати СВП до застосування та закласти їх у визначених місцях.
За інформацією «Ми Вінничани», для виконання завдання дві жінки 30 березня 2025 року прибули з Київщини до Вінниці, де, на кошти, отримані від російського ГРУ, орендували номер у готелі «Harvest». Наступного дня, 31 березня, орієнтовно об 11:30, отримавши від куратора геолокацію схованки, вони прибули до гаража в кооперативі «Зірка» на вулиці Батозькій та забрали звідти два саморобних вибухових пристрої (СВП). Близько 12:15 на тому ж місці вони перевірили та активували вибухові пристрої, виготовлені на основі термосів, до яких були додані металеві вражаючі елементи — зокрема, шурупи.
СВП було обладнано механізмом дистанційного підриву: вибух мав відбутися у разі телефонного дзвінка на мобільний пристрій, підключений до вибухівки. Близько 12:25 жінки залишили пристрій спостереження під лавкою зупинки громадського транспорту біля ГБК «Зірка» та вирушили громадським транспортом до залізничного вокзалу. О 13:55 того ж дня їх затримали співробітники Управління СБУ у Вінницькій області на платформі залізничної станції «Вінниця» (площа Привокзальна, 1).
Першою ціллю групи, за даними СБУ, мав стати автомобіль українського військовослужбовця. Виконавці планували закласти СВП під авто та здійснити підрив. Аби контролювати ситуацію та, ймовірно, зафіксувати момент вибуху, вони також встановлювали пристрій для дистанційного спостереження – мобільний термінал, захований у картонну коробку з-під товару відомого бренду – поблизу запланованого місця теракту, під лавкою на зупинці громадського транспорту. У разі успішного виконання першого завдання, наступним об’єктом атаки мала стати адміністративна будівля місцевого районного відділу поліції.
Проте, як стверджують в СБУ, їхні співробітники діяли на випередження. Вони зірвали плани диверсантів, затримавши двох жінок «на гарячому», коли ті облаштовували приховану камеру біля місця, де мав бути підірваний автомобіль. Чоловіка, який виготовив вибухівку, затримали пізніше за місцем його проживання. Під час обшуків у фігурантів справи було вилучено два саморобні вибухові пристрої та мобільні телефони, які, за твердженням слідства, містять докази їхньої співпраці з російською розвідкою.
Попри традиційну практику правоохоронців не розголошувати імен підозрюваних, за інформацією «Ми Вінничани», йдеться про осіб із, як то кажуть, з низьким рівнем соціальної та громадянської відповідальності. Типовий портрет таких персонажів — одна з підривниць, уродженка села Ничипорівка Яготинського району Київської області, рецидивістка Віта Стригун.
У січні 2019 року Згурівський міський суд визнав її винною у вчиненні крадіжки й призначив п’ять років позбавлення волі, однак тюремний термін було замінено на три роки випробувального строку. Проте вже 12 листопада 2024 року під час обшуку у її помешканні поліція виявила понад 40 грамів канабісу. Як наслідок, 17 січня 2025 року Яготинський районний суд, затвердивши угоду про визнання винуватості, визнав її винною у зберіганні наркотичних засобів без мети збуту — злочин, що класифікується як кримінальний проступок. Але за грати Стригун знову не потрапила, суд призначив їй штраф у розмірі 17 000 гривень
І ось, не минуло й двох місяців після винесення вироку, як жінка опинилася в епіцентрі значно серйознішого злочину — цього разу її підозрюють в державній зраді та підготовці терористичних актів на замовлення ворожих спецслужб.
Наразі усім трьом фігурантам повідомлено про підозру за ч. 2 ст. 111 Кримінального кодексу України (державна зрада, вчинена в умовах воєнного стану). Суд задовольнив клопотання прокуратури та обрав для всіх підозрюваних запобіжний захід у вигляді тримання під вартою без можливості внесення застави. Якщо їхню вину буде доведено в суді, їм загрожує покарання аж до довічного позбавлення волі з конфіскацією майна. Досудове розслідування триває, його здійснює слідчий відділ УСБУ у Вінницькій області.