РОЗВІДНИК РОМАН ЧЕРВІНСЬКИЙ ВИХОДИТЬ НА ВОЛЮ ПІД ЗАСТАВУ, ЙОГО СПРАВА, ЗДАЄТЬСЯ, «ПОСИПАЛАСЬ»: УСІ ПОДРОБИЦІ

Війна Суд

15 липня 2024 р. апеляційний суд Кропивницького призначив розвіднику, полковнику Роману Червінському заставу у 9 млн. грн. Про це першим повідомив адвокат Костянтин Глоба. Адвокат зазначив, що судовий розгляд тривав сім годин, а 27 народних депутатів та ще 51 особа виявили бажання взяти Червінського на поруки. Розвідник перебував під арештом з квітня 2023 р.

«Прокурор все більше нервує і виправдовує свої невдачі вигаданим “тиском зі сторони адвокатів”. Прокурору все складніше приховувати і заперечувати ключову роль СБУ у цій операції. Один з представників потерпілих сьогодні поставив під сумнів суб’єкта розслідування справи, заявивши: «СБУ розслідує справу, фігурантом якої вони ж і є…» Суддям все складніше надавати обґрунтування неприйняття доводів захисту Червінського, полеміка рефлекторно зводиться до примітивної мовчазної реакції суддів», – наголосив адвокат Костянтин Глоба.

«Новина, на яку усі чекали. Героя-розвідника Романа Червінського відпустили під заставу! Нарешті Роман зможе обійняти своїх дітей, маму, дружину, сестру. Дякуємо усім, хто підтримував і наближав цю проміжну перемогу. Але боротьба ще триває!» – зазначив інший адвокат Червінського  Віктор Василюк.

Багато хто вважає справу Червінського замовною. Як тільки суд оголосив що відпустить його під заставу, Петро Порошенко зголосився покрити більшу її частину. «Я вирішив запропонувати Роману, його родині внести ту частину суми застави, якої не вистачає для виконання рішення суду щодо застави. Аби після численних судових засідань і відвертих знущань Роман нарешті був на волі і продовжував свою боротьбу вільною людиною – за правду, справедливість і Україну», – зазначив Порошенко.

До Порошенка можна ставитись по-різному, але у талантах п’ятого президента, а наразі депутата Верховної Ради вигідно конвертувати гроші у політичний капітал навряд чи хтось сумнівається. Інша справа, що Порошенку з тих чи інших міркувань фактично доводиться викупляти бойових офіцерів, як заручників з полону.

Порошенко раніше вносив 19 млн. грн. застави за бойового генерала Дмитра Марченка, якого напередодні великої війни звинувачували у закупівлі неякісних бронежилетів. Ця справа теж розцінювалась як замовна і політично вмотивована. З початком повномасштабної війни бойовий генерал та кіборг Дмитро Марченко, більш відомий позивним «Марчелло», здобув величезну повагу серед мешканців Миколаєва і став їх символом. З власної ініціативи призначений комендантом міста у березні 2022 р., коли оточення і окупація Миколаєва усім здавалися неминучими, генерал налагодив комунікацію між різними підрозділами ЗСУ і теробороною, що дало змогу спочатку зупинити росіян, а потім відкинути окупантів.

Справа Романа Червінського

Роман Червінський – офіцер Сил спецоперацій і колишній співробітник Головного управління розвідки. Його звинувачують у перевищенні службових повноважень під час спроби викрадення російського військового літака.

За версією слідства, Червінський разом з іншими особами самовільно вирішили провести спецоперацію – заволодіти літаком повітряно-космічних сил рф. Російський пілот нібито погодився на пропозицію перейти на бік України. Натомість влітку 2022 р. Росія обстріляла аеродром «Канатове» на Кіровоградщині. Як стверджують слідчі, операція по захопленню російського літака начебто відбувалася без узгодження з державними органами та всупереч зауваженням СБУ. Унаслідок дій Червінського росія буцімто отримала дані про розміщення військовослужбовців Повітряних сил ЗСУ та українських літаків і 23 липня 2022 р. завдала удару по аеродрому. Унаслідок атаки загинув командир частини, 17 захисників дістали поранення. Україна втратила два бойові винищувачі, серйозно постраждали злітна смуга та інша техніка і будівлі.

За словами самого Червінського, після відмови ГУР займатися операцією її готувала СБУ, а його з командою залучили на останньому етапі для «допомоги з професійного погляду».

Невдовзі після обстрілу аеродрому «Канатове» російська ФСБ поширила заяву співзвучну з обвинуваченням Червінського в Україні. Що українська розвідка нібито готувала операцію з викрадення російських військових літаків, яку вдалося «зірвати». У ФСБ стверджували, що співробітники ГУР намагалися завербувати російських льотчиків, щоб ті відвели літаки на українські аеродроми в обмін на «грошову винагороду і гарантії отримання громадянства однієї з країн ЄС».

Роман Червінський вважає кримінальну справу проти себе політично мотивованою. На його думку, розслідування може бути пов’язаним із тим, що він в 2021 р. говорив про зрив операції з «вагнерівцями».

Романа Червінського затримали, 25 квітня 2023 р., невдовзі йому обрали запобіжний захід у вигляді тримання під вартою 60 діб без можливості внесення застави.

СБУ наполягає, що виступала проти проведення цієї операції і її проводили попри заперечення спецслужби та без згоди відповідних державних органів. Червінський натомість заявив, що всі заходи в межах операції санкціонували голова СБУ (на той момент – Іван Баканов) і головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний.

17 липня 2023 р. Київський апеляційний суд ухвалив рішення залишити без зміни запобіжний захід Червінському і його залишили під вартою до 21 липня.

18 липня 2023 р. суд продовжив термін тримання під вартою ще на два місяці без права на заставу.

30 серпня 2023 р. засідання у справі Червінського у Шевченківському суді Києва тривало близько п’яти годин. Суд постановив залишити під вартою колишнього розвідника ще на два тижні, до 15 вересня.

12 вересня 2023 р. прокурори намагалися провести закрите засідання Шевченківського суду, але суддя відмовив. Наступного дня суд відхилив апеляцію на продовження терміну тримання під вартою розвідника й не дозволив депутатам взяти його на поруки.

20 вересня 2023 р. суд переніс засідання щодо розгляду справи Червінського, а 5 жовтня не розглянув апеляцію щодо терміну тримання його під вартою. Водночас, судді Київського апеляційного суду заявили самовідвід.

10 жовтня 2023 р. суд відмовив адвокатам у задоволенні скарги на необґрунтованість підозри полковнику Червінському.

20 листопада 2023 р. відбулося засідання у справі, проте суд так і не розглянув апеляційні скарги.

7 грудня 2023 р. Апеляційний суд Києва залишив Романа Червінського під вартою.

20 грудня 2023 р. відбулося чергове засідання апеляційного суду. Захисники підозрюваного подали клопотання викликати як свідків Валерія Залужного та низку командирів ЗСУ. Крім того, адвокати просили пом’якшити або й скасувати Роману Червінському запобіжний захід. Проте всі клопотання були відхилені, на що захисник Романа Червінського Віктор Василюк сказав, що судді порушили присягу, мають упереджене ставлення і порушують усі конституційні права.

28 грудня 2023 р., коли затяжні суди викрили проблеми з доказовою базою по обвинуваченню Червінського і стало очевидним, що обвинувачення «посиплеться», прокуратура повідомила Роману Червінському нову підозру, ще більш дивну – начебто у 2020 р. він спробував заволодіти 100 тис. доларів США, видаючи себе за впливового чиновника Державної фіскальної служби.

3 січня 2024 р. Шевченківський райсуд Києва відмовив Червінському у скарзі на Державне бюро розслідувань.

12 березня 2024 р. Шевченківський районний суд Києва заслухав клопотання адвокатів Романа Червінського про відвід судді. Після цього справу розглядала нова суддя – Інна Міхєєва, але вона також відмовила в клопотанні захисників екс-розвідника, і справу знову почав розглядати попередній суддя Андрій Осаулов.

4 квітня 2024 р. під час розгляду питання запобіжного заходу Червінського судді Апеляційного суду заявили про самовідвід.

5 квітня 2024 р. Шевченківський райсуд Києва продовжив на 15 діб тримання під вартою Романа Червінського.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *