З листопада 2024 р. українці, які мають право на відстрочку від мобілізації, можуть оформити її через новий застосунок «Резерв+». Також через цей сервіс можна продовжити раніше надану відстрочку. Нововведення анонсувала заступниця міністра оборони України Катерина Черногоренко під час міжнародної англомовної щорічної техконференції України «IT Arena-2024», яка проходила у Львові з 27 вересня по 29 вересня 2024 р.
Нововведення, спрямоване на спрощення процедури отримання відстрочки, стане доступним для кількох категорій громадян, зокрема студентів денної форми навчання, багатодітних батьків та осіб з інвалідністю. Це, як обіцяють урядовці, особливо полегшить життя тим, хто перебуває за кордоном.
Оформлення «за кілька хвилин»
«Ми хочемо, щоб людина, яка має підстави для відстрочки, могла оформити її за кілька хвилин через застосунок, а не ходити до ТЦК (територіального центру комплектування) і не писати заяву вручну. Це зекономить час і дозволить громадянам швидко скористатися своїм правом», – зазначила Катерина Черногоренко.
Для запуску нової функції потрібно не лише змінити нормативну базу, але й забезпечити технічну готовність реєстрів, зокрема Єдиного державного реєстру призовників та військовозобов’язаних («Оберіг»), щоб відомості автоматично підтягувались у застосунку «Резерв+».
Категорії осіб, що мають право на відстрочку
В той же час правники нагадують, що підстави для відстрочки передбачені ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». До основних категорій осіб, які не підлягають мобілізації, належать:
- Броньовані за органами державної влади, місцевого самоврядування або підприємствами критичної інфраструктури.
- Особи з інвалідністю або тимчасово непридатні до служби за висновком ВЛК (від 6 до 12 місяців).
- Батьки трьох і більше неповнолітніх дітей.
- Опікуни або особи, що доглядають за дітьми з інвалідністю чи хворими членами сім’ї.
- Студенти денної форми навчання, аспіранти, науковці, педагоги.
- Особи, чиї близькі загинули під час АТО/ООС чи війни з Росією.
Як подати документи на відстрочку?
Згідно з постановою Кабінету міністрів України №560 «Про затвердження Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період», для отримання відстрочки потрібно подати заяву голові комісії ТЦК та відповідні документи, що підтверджують право на відстрочку. Комісія зобов’язана розглянути заяву протягом семи днів. У разі необхідності додаткових запитів термін розгляду може бути продовжений до отримання відповідної інформації.
У разі задоволення заяви видається довідка про надання відстрочки, а відомості вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів. Усі ці дані автоматично відображаються у застосунку «Резерв+», що дозволяє уникнути зайвих формальностей.
Продовження відстрочки через «Резерв+»
Відстрочка надається на три місяці з можливістю подальшого продовження на такий самий строк. До кінця року Міноборони обіцяє розширити функціонал «Резерв+», що значно спростить процедуру продовження відстрочки для військовозобов’язаних.