Воєнний стан в Україні триватиме до завершення війни, а вибори відбудуться лише після його скасування відповідно до законодавства. Про це заявив президент Володимир Зеленський на брифінгу 12 березня 2025 року, коментуючи підсумки переговорів між Україною та США в Джидді (Саудівська Аравія).
Напередодні, 11 березня, у Джидді відбулася зустріч представників двох країн. США представляли держсекретар Марко Рубіо та радник із нацбезпеки Майк Волц, Україну – глава МЗС Андрій Сибіга, керівник Офісу президента Андрій Єрмак і міністр оборони Рустем Умєров. Ключовою темою стало завершення війни, наскільки відомо, питання виборів в Україні не обговорювали.
Відповідаючи на запитання про скасування воєнного стану після перемир’я, Зеленський наголосив, що спочатку необхідно досягти припинення вогню. «Ми готові до тиші, але чи готова росія?» – зазначив він, додавши, що важливим є технічний моніторинг перемир’я. «Тишу в небі й на морі ми розуміємо, як контролювати. Але для повної тиші потрібна технічна допомога партнерів, і вони це запевняють», – пояснив президент.
За словами Зеленського, наступний крок – підготовка покрокового плану завершення війни з гарантіями безпеки для України. «Після його виконання війна завершиться, воєнний стан скасують, і вибори пройдуть за законом. Ніхто нічого відкладати не буде», – підкреслив він.
Також Зеленський розповів про домовленості, досягнуті 11 березня 2025 року на зустрічі представників України та США в Джидді щодо завершення війни.
За словами Зеленського, американська сторона закликала Україну продемонструвати готовність до переговорів. «Європейці вже сказали, що м’яч на боці росіян», – зазначив президент. Українська делегація наполягала на встановленні режиму тиші в небі та на морі. У ході багатогодинної зустрічі США запропонували 30-денне перемир’я – пропозицію озвучили після консультацій делегацій із президентами. Україна погодилася.
«Я налаштований серйозно. Треба примусити росію до припинення вогню. Ми готові до 30-денної тиші», – підкреслив Зеленський. Він додав, що цей період стане підготовкою до покрокового плану завершення війни. Після її закінчення воєнний стан скасують, а вибори проведуть відповідно до законодавства.
Контекст
Раніше спецпредставник президента США Дональда Трампа Кіт Келлог заявляв, що у Вашингтоні хочуть виборів в Україні до кінця 2025 року в разі перемир’я. Водночас Трамп називав Зеленського «диктатором без виборів» і стверджував, що його рейтинг довіри – лише 4%, хоча пізніше заперечував ці слова. Західні ЗМІ зазначають, що вибори не були темою переговорів у Джидді – пріоритетом залишається закінчення війни.