1 жовтня 2024 року відбулася історична подія для Північноатлантичного альянсу: Єнс Столтенберг, який очолював НАТО протягом останніх десяти років, передав повноваження новому генеральному секретарю – колишньому прем’єр-міністру Нідерландів Марку Рютте.
Рютте бере курс на Україну
Рютте, відомий своїм рішучим характером та прагматичним підходом, отримав прізвисько «Залізний Марк». Він вважається палким прихильником України та має репутацію вмілого переговорника. Країни-члени НАТО очікують, що він продовжить курс Столтенберга, який передбачає:
- Всебічну допомогу Україні в протистоянні російській агресії.
- Збільшення видатків на оборону державами НАТО.
- Активну роль США у гарантуванні безпеки в Європі.
Президент України Володимир Зеленський привітав Рютте зі вступом на посаду та висловив впевненість у незворотності курсу України на членство в НАТО.
Від студента до прем’єра: шлях до вершини НАТО
Марк Рютте народився в 1967 році в Гаазі. Він здобув історичну освіту в Лейденському університеті та розпочав свою політичну кар’єру ще в студентські роки. Після закінчення університету Рютте працював менеджером з персоналу в компанії Unilever, а в 2002 році став державним секретарем з соціальних питань.
У 2006 році Рютте очолив Народну партію за свободу і демократію, а в 2010 році став прем’єр-міністром Нідерландів. Він очолював уряд протягом рекордних 13 років і пішов у відставку лише в липні 2023 року.
Виклики та очікування
На новій посаді Рютте стикається з серйозними викликами: війна в Україні, загроза з боку росії, зміцнення оборони країн НАТО та збереження єдності Альянсу. Від «Залізного Марка» очікують рішучих дій та ефективного лідерства в цей складний для Європи час.