ВІННИЦЬКА МММ «ЗЛАГОДА»: У РЕЗУЛЬТАТІ БАГАТОРІЧНОГО РОЗСЛІДУВАННЯ ВІСЬМОХ КРИМІНАЛЬНИХ СПРАВ НІХТО З АФЕРИСТІВ НЕ ПОСТРАЖДАВ

Аналітика Вінниця Кримінал

У Вінницькому міськсуді розпочалася друга спроба розгляду обвинувачення Людмили Бондаренко у привласненні чужого майна в особливо великих розмірах організованою групою (ч. 5 ст. 191 КК України). Обвинувачена – одна з колишніх матеріально-відповідальних осіб сумнозвісної кредитної спілки «Злагода». Ошукані вкладники цієї спілки 7 років назад у Вінниці неодноразово пікетувули офіси органів влади, вимагаючи покарати аферистів та повернути вкрадені гроші.

Починаючи з 2015 р., МВС, СБУ, прокуратуру, адміністрацію президента України, урядові структури і окремо Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, вінничани буквально закидували скаргами, які стосувались афер у кредитній спілці «Злагода». Називались такі цифри: вкладники «Злагоди» внесли на її депозитні рахунки близько 75 млн. грн., на них «набігло» 45 млн. грн. відсотків. А потім 120 млн. грн., в сумі, кудись «зникли». Кредитна спілка «Злагода» була найбільшою у Вінницькій області з кількістю вкладників понад 7500 осіб.

Лютий 2016 р. вкладники кредитної спілки «Злагода» пікетують Вінницьку обласну держадміністрацію

Лютий 2016 р. вкладники кредитної спілки «Злагода» пікетують главк Національної поліції у Вінницькій області

Частина вкладників «Злагоди» забила на сполох ще у 2015 р., вони стверджували, що керівництво спілки в особі голови правління Дмитра Ободянського їх ошукало. Спостережна рада, кредитний комітет, ревізійна комісія «Злагоди» існували лише на папері, в той же час кредити видавались великими сумами «потрібним» людям — без застави, без майна, без поручителів.

Сотні вкладників «Злагоди» зажадали забрати власні кошти і розірвати договори із спілкою. Багато хто подався до суду, – суди ухвалювали рішення на користь вкладників, але ці рішення не виконувались через відсутність грошей.

У вінницькій поліції зазначали, що проводиться розслідування за ст. 190 КК України (шахрайство) і обіцяли справу, відкриту у травні 2015 р., передати до суду у березні 2016 р.

«Проблема в тому, що люди самі добровільно підписали договори та отримували депозити. Через фінансову нестабільність кредитна спілка не в змозі сьогодні виплачувати ті депозити, які були обіцяні їм у кредитному договорі. Сума велика – 600-700 тис. грн. Заяви подали 30 людей, а всього членів «Злагоди» більше тисячі. Одні досі вносять кошти і довіряють спілці, а інші вже зневірилися…», – наголошував тодішній начальник слідчого управління главку Нацполіції у Вінницькій області Сергій Кримчук.

В той же час, вкладники «Злагоди», які протягом 2016-2018 рр. багато разів влаштовували протестні пікети біля офісів правоохоронців та органів місцевої влади, виказували свої претензії і до силовиків, мовляв, слідчі дії і прокурорський нагляд проводяться вкрай мляво і недбало. Були і більш жорсткі формулювання – дехто з вінничан почав домагатися притягнення до кримінальної відповідальності за бездіяльність співробітників поліції та прокуратури. Щоправда, такі спроби успіхом не увінчалися.

На Вінниччині мінялись прокурори та керівники поліції, той же Сергій Кримчук пішов на підвищення, очоливши Державний науково-дослідний експертно-криміналістичний центр МВС України, а віз під назвою «Злагода» залишався на місці.

На початку 2018 р. прес-служба прокуратури Вінницької області вказувала, що у Вінницькому міськсуді підтримують обвинувачення у зловживанні повноваженнями (ч. 2 ст. 364-1 КК) відносно начальника одного з відділів «Злагоди», який, зловживаючи своїм службовим становищем, в інтересах третіх осіб, подав на розгляд кредитного комітету спілки пакет документів для надання кредиту на суму майже 600 тис. грн. особам, які ніколи не звертались до даної фінансової установи, та з якими він ні разу не спілкувався з питань укладання кредитних договорів. У подальшому, посадовець підготував документи, які стали підставою для виготовлення видаткових касових ордерів та видачі грошей на ім’я осіб, підписи яких були підроблені.

Крім того, прес-служба обласної прокуратури зазначала, що у ході розслідування іншої кримінальної справи ще двом працівникам «Злагоди», які засвідчували своїми підписами касові ордери щодо видачі спілкою грошей фізособам без їх відома та здійснили видачу із каси спілки понад 800 тис. грн. було повідомлено про підозри за ч. 5 ст. 191 КК України.

За інформацією прокуратури, у зв’язку з переховуванням одного з підозрюваних від органів досудового розслідування йому було обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою та оголошено в розшук, і правоохоронцями вживаються заходи для затримання підозрюваного на території інших держав та подальшої його екстрадиції до України.

Також прес-службою обласної прокуратури повідомлялось про інші кримінальні провадження за фактами: розтрати касирами «Злагоди» грошових коштів на загальну суму більш ніж 0,5 млн. грн., підробки рішень позачергових загальних зборів кредитної спілки щодо зміни керівництва даної фінансової установи, а також внесення посадовими особами «Злагоди» недостовірних відомостей до протоколу загальних зборів спілки.

Тобто, яким чином крались гроші вкладників «Злагоди», було зрозуміло давно. Хто це робив, також не секрет, ще 7 років назад у правоохоронців були конкретні підозрювані та обвинувачені. Чим же усе закінчилось? Власне, майже нічім. М’яко кажучи, правоохоронна система виявилася не готовою адекватно протистояти аферистам фінансових пірамід. Не готовою від слова «зовсім».

З 2015 р. в провадженні слідчих поліції Вінницькій області перебуває декілька кримінальних проваджень стосовно афер посадовців «Злагоди». Одну справу «відносно деяких посадових осіб, які своїми діями призвели до того, що кредитна спілка «Злагода»… заборгувала перед своїми вкладниками кошти в розмірі майже 40000000,00 грн.». відкрили ще у травні 2015 р. за ч. 1, 2, 5 ст. 191 КК (привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем). Ще дві справи за умисне невиконання рішення суду (ч. 1 ст. 382 КК) та службове підроблення (ч. 1 ст. 366 КК) відкрили у 2016 р. Ще два кримінальні провадження за ч. 1, 2, 5 ст. 191 КК з’явились у 2017 р. Дві нові справи за ч. 1 ст. 358 КК (підроблення документів, печаток, штампів та бланків) і за ч. 1 ст. 190 КК додались у 2019 р. За ч. 5 ст. 191 КК була відкрита справа у 2022 р.

Деякі справи припиняли, а потім знову поновлювали. У підсумку – ніхто з аферистів не постраждав.

Головний вінницький МММщик, за фахом вчитель початкових класів, уродженець Одеси та екс-голова правління «Злагоди» Дмитро Ободянський, який фігурує майже у всіх справах щодо афер посадовців кредитної спілки начебто в бігах. Причому, суди декілька разів давали дозвіл на його затримання та обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою. Останній раз Вінницький міськсуд приймав рішення про тримання під вартою Дмитра Ободянського у липні 2022 р. У липні 2017 р. Інтерпол оголошував Ободянського у міжнародний розшук з метою доставки його в Україну. Станом на сьогодні правоохоронці стверджують, що місцезнаходження Ободянського досі не відоме, він досі переховується від органів досудового розслідування у зв`язку з чим є особою оголошеною в розшук, а з 21 червня 2022 р. він знову оголошений в міжнародний розшук.

Єдиним з посадовців «Злагоди», кого через суд притягнули до відповідальності, став вінничанин Руслан Нагуляка, екс-начальник кредитного відділу кредитної спілки. Хоча, словосполучення «притягнули до відповідальності» у його випадку потрібно використовувати з подвійними лапками.

Руслан Нагуляка став фігурантом кримінального провадження, відкритого ще 24 червня 2016 р., а Вінницьким міськсудом був засуджений лише 20 березня 2023 р. Тільки не за привласнення, розтрату майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем, а за більш м’якою ч. 2 ст. 367 КК України (службова недбалість). Нагуляку було визнано винним з призначенням покарання у виді 5 років позбавлення волі, з позбавленням права обіймати посади, пов`язані з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських обов`язків строком на 2 роки, одночасно Нагуляка був звільнений від покарання у зв`язку із закінченням строків давності. Також суд стягнув з Нагуляки на користь кредитної спілки «Злагода» 583800 грн. завданої майнової шкоди. Втім, Вінницький апеляційний суд 27 вересня 2023 р. і умовну винуватість з Нагуляки зняв, постановивши кримінальне провадження щодо нього закрити у зв`язку із закінченням строків давності.

Скоріш за все, чимось подібним закінчиться і розпочатий у Вінницькому міськсуді розгляд обвинувачення щодо уродженки Козинців Липовецького району Людмили Бондаренко. Власне, судовий розгляд і почався з «пінг-понгу», у вересні 2023 р. ухвалою Вінницького міськсуду обвинувальний акт Людмили Бондаренко був повернутий прокурору. Тепер друга спроба…

Ну, а далі – як писали в кінці своїх творів доісторичні італійські сценаристи для недогадливих читачів – la commedia e finita.

Нагадаємо, що редакція «Ми Вінничани» запустила YouTube студію. Ми висвітлюємо актуальні теми та піднімаємо «гострі» питання. Кожен вінничанин може стати нашим гостем. Запрошуємо Вас переглядати відео за посиланням:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *