«Ми Вінничани» вже розповідали, що Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) виявило недостовірні відомості на 12,5 млн. грн. у декларації депутатки Вінницької міськради Юлії Головчук, недостовірні відомості на 2,4 млн. грн. у декларації екс-заступника Козятинського міського голови Андрія Корнійчука та недостовірні відомості на 3,9 млн. грн. у декларації депутата Погребищенської міськради від партії «Українська стратегія Гройсмана» Олексія Лісового.
У НАЗК вбачають в діях трьох достойників ознаки умисного внесення суб’єктом декларування завідомо недостовірних відомостей (ч. 2 ст. 366-2 КК України). Але досвід минулого свідчить про те, що трійця, скоріше за все, відбудеться легким переляком. І ось чому.
На початку 2023 р. у медійній сфері чимало галасу наробило повідомлення НАЗК, що депутат Чернівецької селищної ради Могилів-Подільського району Вінницької області «забув» у своїй декларації вказати майно, що належить й1ому і близким родичам, на суму 25 млн. грн.
І хоча у НАЗК прізвище і партійну належність депутата не вказували, ці данні одразу ж стали секретом Полішинеля. Мова йшла про депутата Чернівецької селищної ради від партії «Слуга народу» Анатолія Лутковського, який на виборах-2020 очолював список кандидатів у депутати селищної ради від «Слуга народу», а, отримавши мандат, став секретарем постійної комісії Чернівецької селищної ради з питань фінансів, бюджету, планування соціально-економічного розвитку, інвестицій та міжнародного співробітництва.
Повідомлення НАЗК вражало переліком нерухомого майна, транспортних засобів та інших активів, які депутат не зазначив у декларації. Цитуємо НАЗК.
У декларації за 2020 рік депутат вказав, що на кінець 2020 року в нього та його дружини були активи в сумі 255 тис. грн. та 30 тис. дол. (в еквіваленті станом на 31.12.2020 — 809 тис. грн), тобто загальна сума збережень складала трохи більше 1 млн. грн.
Крім того, за інформацією з Державного реєстру фізичних осіб — платників податків, а також згідно суми річного доходу, задекларованого в податковій декларації, подружжя у 2021 році отримало лише 650 тис. грн. та 124 тис. грн. від продажу 11 транспортних засобів.
Водночас за 2021 рік депутат придбав 15 об’єктів нерухомого майна:
- п’ять земельних ділянок вартістю 403 тис. грн.;
- п’ять квартир у Вінниці за 1,4 млн. грн.;
- квартиру та паркомісце в Києві вартістю 9,4 млн. грн.;
- три будинки у Вінницькій області вартістю 104 тис. грн.;
а дружина депутата купила квартиру у Вінниця за 300 тис. грн.
Ще у власності місцевого депутата в цьому ж році з’явилося 11 транспортних засобів загальною вартістю 15 млн грн. Зокрема:
- автомобілі Toyota Prado;
- Toyota RAV-4 Hybrid;
- Mitsubishi L200;
- Land Rover Range Rover;
- Land Rover Range Rover Autobiography;
- Audi A8;
- Mercedes-Benz GLS 400;
- Mercedes-Benz G 63 AMG (2021 р. в.);
- САЗ 3502;
- Ifiniti QX50;
- мотоцикл Kawasaki BR250EHF.
Також протягом 2021 року депутат витрачався на те, щоб їх поставити на облік. Це обійшлося у 215 тис. грн. Мінімальна сума витрат на проживання (мінімального прожиткового мінімуму для працездатних осіб) у 2021 році на двох дорослих осіб становила 54 480 грн.
Отож, активи депутата та його дружини за 2020 рік і законні доходи за 2021 рік складали 1,8 млн грн. Сума витрат подружжя впродовж 2021 року — майже 27 млн грн, що значно перевищує їх доходи і означає відсутність у них законних коштів на придбання всього рухомого та нерухомого майна (1,8 млн грн – 27 млн грн = – 25 млн грн.).
«За результатами моніторингу виявлено ознаки корупційного кримінального правопорушення, передбаченого ст. 368–5 КК України, що свідчить про незаконне збагачення на суму 25 млн. грн. », – зазначали у НАЗК.
Між іншим, ст. 368–5 КК (незаконне збагачення) передбачає позбавленням волі на строк від п’яти до десяти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років. Але редакції «Ми Вінничани» і через рік після гучного скандалу нічого не відомо про відкриття жодного кримінального провадження з приводу брехні в декларації Анатолія Лутковського.
Хто такий Анатолій Лутковський і чому він недоторканий
Анатолій Лутковський до 2010 р. очолював Чернівецьку райраду Вінницької області, а у 2010 р. разом з дружиною став її депутатом, Лутковський – від «Народної партії» Литвина, дружина – від Комуністичної партії.
Раніше Лутковський багато років очолював сільськогосподарське підприємство «Дружба» в селі Борівка та був фігурантом гучних земельних скандалів, які супроводжувались звинуваченнями у «віджиманні» паїв у селян і протестними мітингами односельців під стінами Вінницької облради.
Тим не менш, Лутковський з родичами опинився серед засновників декількох агрофірм, зокрема – чотирьох підприємств, які займаються сільським господарством: ТОВ «Колос», ТОВ «Агрофірма-Дружба», СФГ «Оріон», ТОВ «Агрофірма ягоди Україна». Всі вони зареєстровані у селі Борівка. Сам же Лутковський і його родичі живуть у розкішних котеджах у «Царському Селі» під Вінницею напроти Вінницького національного аграрного університету.
З 2010 р. Анатолій Лутковський є засновником і керівником Чернівецького районного осередку міжнародної громадської організації «Україна-Польща-Німеччина». Саму МГО очолює добре відомий на Вінниччині екс-«регіонал» Сергій Татусяк.
У 2008 р. Татусяк залишив лави партії Віктора Балоги «Єдиний центр» і перебіг у «Партію регіонів». З 2010 р. він був головою Вінницької облради та керував обласним штабом Партії регіонів. На початку 2014 р. під час Революції Гідності вийшов з партії. Але вже в червні того самого року Татусяк став заступником голови «Партії розвитку України», яку «розкручував» екс-глава адміністрації президента-Януковича Сергій Льовочкін.
Втім, якшання з комуністами та «регіоналами» Анатолію Лутковському не заважало бути цілим генерал-лейтенантом так званого «Українського реєстрового козацтва», а пізніше – активним волонтером, як під час проведення АТО, так і після початку повномасштабної війни.
Анатолій Лутковський депутатом Чернівецької селищної ради став від партії «Слуга народу», як керівник місцевого партосередку. Але, наприклад, протягом 2022 р. відбулось 12 пленарних засідань селищної ради, половину з них Лутковський пропустив. Власне, до у лави «Слуг народу» він потрапив завдяки невістці Світлані Лутковській, яка під час виборів президента України у 2019 р. очолювала Вінницьку обласну організацію «Слуги народу». Але вже під час виборів депутатів у Верховну Раду у «Слузі народу» на Вінниччині відбулись внутрішні «рокіровки», у результаті яких Лутковська протистояла офіційній кандидатці від «Слуги народу», дружині голови Вінницької ОВА Сергія Борзова Ірині по Жмеринському округу та програла вибори.
Світлана Лутковська теж щільно пов’язана з колишніми топ-чиновниками нині забороненої Партії регіонів. Її вже давно називають «людиною Григорія Калетніка». Колишного голову Вінницької облради та обласної держадміністрації (1998-2005 рр.) та екс-депутата Верховної Ради від Партії регіонів, а з 2010 р. ректора Вінницького національного аграрного університету Григорія Калетника свого часу у Вінниці знали, як «смотрящого» від Януковича. Саме у вінницькому аграрному виші, очолюваному Калетніком, Світлана Лутковська і зробила карколомну кар’єру – від бібліотекарки до проректора. А вчена рада вишу на президентських виборах 2019 р. нерідко асоціювалась з передвиборчим штабом «Слуги народу».
~~~~~~~~ ~~~~~~~~
Нагадаємо, що редакція «Ми Вінничани» запустила YouTube студію. Ми висвітлюємо актуальні теми та піднімаємо «гострі» питання. Кожен вінничанин може стати нашим гостем. Запрошуємо Вас переглядати відео за посиланням: