Якщо про життя судити з прес-релізів правоохоронців, то 28 грудня 2023 р. в українських лісах пройшли масові облави на «чорних лісорубів» і «сірих кардиналів» корупційних схем. Причому, чім далі в ліс, тим прес-релізи ставали страшніше, до вже звичних в подібних випадках світлин з розкладеними по Феншую гривневими та доларовими купюрами додавались повідомлення про вилучені бойові гранати, тротилові шашки, детонатори та бурштин.
Хабарі, гранати, бурштин
Згідно з повідомленнями прес-служб Офісу генпрокурора та Державного бюро розслідувань (ДБР), на Вінниччині в територіальній філії центрального офісу держпідприємства «Ліси України» була ліквідована корупційна схема, до якої були причетні посадовці держустанови, котрі, погрожуючи, у разі відмови накладенням доган, вимагали від підлеглих штучно зменшувати обсяги вирубок деревини у звітних документах для подальшої реалізації «залишків» за готівку, як необлікованих. Як стверджують правоохоронці, слідчі задокументували декілька епізодів отримання неправомірної вигоди директором лісогосподарства на загальну суму близько 11 тисяч доларів США. Надалі гроші, за словами слідства, посадовець розподіляв між керівниками Центрального лісового офісу.
Крім того, як уточнили у ДБР, за вказівкою вищого керівництва директор філії «Лісів України» на систематичній основі вимагав від підлеглих гроші за начебто «вирішення питань» з контролюючими та правоохоронними органами у разі виявлення порушень в їх діяльності.
Водночас, прес-служба УСБУ у Вінницькій області повідомила про предмети, які були виявлені під час обшуків після затримання «у Вінниці «на гарячому» одного з основних фігурантів – директора філії під час передачі йому частини хабарю»:
- гроші, ймовірно одержані корупційним шляхом;
- документи, чорнові записи і комп’ютерну техніку із доказами незаконної діяльності;
- 2 гранати Ф-1;
- електродетонатори;
- тротилову шашку;
- партію бурштину.
Загалом, підходящий «джентельменськими набір». А в підсумку, за словами силовиків, «триває розслідування для встановлення всіх обставин злочину та притягнення винних до відповідальності», «встановлюються джерела надходження бойових засобів ураження та цілі їх нелегального зберігання», «вирішується питання щодо обрання запобіжного заходу у виді тримання під вартою» керівника філії центрального офісу держпідприємства «Ліси України», якому повідомлено про підозру за ч. 3 ст. 368 КК України (прийняття пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної вигоди службовою особою).
Контекст
З початку 2023 р. в Україні триває реформування лісової галузі та створення єдиного держпідприємства «Ліси України» під управлінням Державного агентства лісових ресурсів. Державне спеціалізоване господарське підприємство «Ліси України» є одним із найбільших лісокористувачів Європи й найбільшим в Україні, Із 24 обласних управлінь держлісагентств утворили девʼять регіональних офісів. З 1 червня 2023 р. запущений пілотний проект електронної видачі лісорубних квитків і сертифікатів походження лісоматеріалів. Крім того, для боротьби з корупцією всередині держпідприємства керівництво «Лісів України» впровадило пілотний проект із GPS-моніторингу переміщення вантажного та спеціалізованого транспорту в лісових масивах. 23 жовтня 2023 р. «Ліси України» відзвітували про рекордний прибуток: за дев’ять місяців роботи вони заробили вдесятеро більше, ніж до реформи — 2,6 млрд. грн.
В жовтні 2023 р. «Ліси України» очолив Юрій Блоховець, до цього він понад два роки керував Державним агентством лісових ресурсів. Вже у листопаді 2023 р. Болоховець анонсував масові звільнення. За його словами, протягом року служба безпеки «Лісів України» фіксувала порушення, а також збирала інформацію і проводила службові розслідування. «Це була величезна робота, яка потребувала часу. Але є реальний результат», — заявив голова держпідприємства. Блоховець не повідомив деталей розкритих справ, але заявив, що кадрові зміни торкнуться «всіх рівнів».
Напередодні обвалу реляцій правоохоронців про «лісові облави», у ДП «Ліси України» повідали про слідчі дії, що розпочалися в Центральному лісовому офісі (Вінницька, Черкаська, Кіровоградська області). Але на цю новину 27 грудня 2023 р. мало хто звернув увагу. Тим не менш керівництво «Лісів України» наголошувало: «Ще місяць тому ми попереджали, що безпекою ДП «Ліси України» зібраний та переданий правоохоронцям значний масив інформації. І реакція обов’язково буде. Подробиці щодо подій у Центральному офісі згодом».
Новорічні дива
28 грудня, коли інформпростір заповнили світлини, на яких співробітники ДБР демонстрували вміння живописно розкласти на столі та підлозі грошові купюри, очільники ДП «Ліси України» трошки зіпсували медійну ідилію прокуратури, ДБР та СБУ.
«Дякуємо нашим партнерам за оперативну роботу та співпрацю! Департамент безпеки продовжує направляти правоохоронцям матеріали перевірок лісових господарства. Загалом за рік таких перевірок було проведено понад тисячу. Перші підозри є. Будуть ще і не одна. Детінізацію та очищення лісової галузі не зупинити!», – зазначили керманичі держпідприємства.
А у громадської організації «Відкритий ліс», яка опікується інформуванням громадян щодо «реального стану справ» в сфері лісового господарства, і зовсім поставили під великий сумнів патетичний гармидер правоохоронців.
«Знову ДБР зірвало операцію ретельно підготовлену службою безпеки ДП «Ліси України»… Ще й усі лаври собі присвоять… Хто там у нас у Центральному офісі є керівництвом для директорів філій? Невже Путін?…», – іронічно зауважили спічрайтери «Відкритого лісу», яких важко запідозрити у симпатіях до керівництва лісового держпідприємства.
Власне, про те, що у правоохоронців щось «не зростається», для людей вдумливих стало зрозумілим і без єрництва громадської організації «Відкритий ліс». На фоні урочистих заяв щодо чергових «перемог над лісовою мафією», усі без винятку інформресурси Вінниччини переказали повідомлення обласного главку Нацполіції.
Про те, як у Гайсинському районі затримали сімох лісорубів, які незаконно вирубували цінні породи дерева. До групи входив 26-річний посадовець одного із дочірніх підприємств райагролісу. Він співпрацював із шістьма місцевими жителями — віком від 31 до 58 років. Чоловіки обирали цінні породи дерева, незаконно зрізали їх та ретельно маскували місце порушення. Транспортували деревину на територію деревообробного підприємства, рубали її та продавали. 27 грудня 2023 р. під час обшуків поліціанти у них вилучили прорублену деревину та помістили на арешт майданчик разом із вантажним транспортом.
«Слідство здійснюється в рамках матеріалів кримінального провадження за ч. 2 ст. 246 КК (незаконна порубка або незаконне перевезення, зберігання, збут лісу, за попередньою змовою групою осіб). Санкція статті передбачає покарання — до п’яти років позбавлення волі», – зазначали у Нацполіції.
ЗМІ Вінниччини, переказуючи цю історію, посилались на офіційне повідомлення правоохоронців. Але саме офіційне повідомлення чомусь швидко зникло з офіційного сайту Нацполіції Вінниччини.
Люди кажуть, що усілякі дива у передноворіччя – це нормально. Можливо. Але у такому разі, мабуть, важливо не переплутати справжнє диво з дешевим цирком.
Що ж до викритого за словами правоохоронців на хабарі директора філії «Лісів України», то це 52-річний уродженець села Ліпляве Канівського району Черкаської області Едуард Симоненко, який у березні 2023 р. був призначений директором філії «Іллінецьке лісове господарство» державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України». Починаючи З 2015 р. Симоненко був директором ДП «Канівське лісове господарство». Неодноразово нагороджувався грамотами Державного управління справами президента України (2002, 2003, 2007, 2010 рр.), має почесне звання «Заслужений лісівник України» (2009 р.). Тобто, щось не зростається і у керівництва ДП «Ліси України», бо Едуард Симоненко – хіба ж не пореформений призначенець, хіба ж не «нове обличчя»?
Нагадаємо, що редакція «Ми Вінничани» запустила YouTube студію. Ми висвітлюємо актуальні теми та піднімаємо «гострі» питання. Кожен вінничанин може стати нашим гостем. Запрошуємо Вас переглядати відео за посиланням: