Якщо вірити речникам державного акціонерного товариства «Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом» ( АТ «НАЕК «Енергоатом»), Україна вимушено робить ставку на атомну енергетику і атомники готуються до будівництва нової АЕС поблизу міста Чигирин на Черкащині. Проект, заморожений ще за радянських часів, може отримати друге дихання.
Як повідомила прес-служба «Енергоатому», енергетична стратегія України на період до 2050 р. передбачає збільшення потужності вітчизняної атомної генерації.
«Тож команда «Енергоатома» активно працює над пошуком нових майданчиків для будівництва. Найбільш перспективним з них є Чигиринський, поблизу містечка Орбіта у Черкаській області. Там планується зведення чотирьох нових енергоблоків за технологією AP1000», – йдеться в повідомленні.
Як зазначили в «Енергоатомі», вже зроблено перший крок в реалізації цього проекту. Так, під час засідання позачергової 51-ї сесії депутати Чигиринської міськради ухвалили рішення щодо:
- надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок в постійне користування АТ «НАЕК “Енергоатом»;
- передачу земельних ділянок загальною площею 38,1493 га в постійне користування АТ «НАЕК «Енергоатом».
«Енергоатом» має намір відродити Орбіту, зробивши її одним із найсучасніших містечок на кшталт Нетішина, Южноукраїнська чи Вараша. Успішна реалізація цих планів, безумовно, є вагомою інвестицією у повоєнне відновлення та підтримку енергетичної безпеки держави», – наголосив керівник «Енергоатома» Петро Котін.
За його словами, впровадження інноваційних ядерних технологій зробить Україну лідером у сфері атомної енергетики з унікальним досвідом та власними технологічними рішеннями.
На анонсованому будівництві Чигиринської АЕС хочуть «списати гроші», але насправді ніхто її не планує будувати. Так вважає депутат Верховної Ради від партії «Голос», заступник голови парламентського фінансового комітету Ярослав Железняк.
Ярослав Железняк зауважив, що перед початком будівництва необхідно мати технічне обґрунтування, а потім отримати затвердження Кабінету міністрів та Верховної Ради.
«З останнім Галущенко-Шурму-Котіна ми вже один раз показово послали. Треба ще раз повторити», – наголосив Железняк.
Депутат вважає, що насправді ніхто не планує будувати АЕС: «Гроші потрібно списати кудись, інакше після підвищення тарифів доведеться сплатити їх у вигляді дивідендів. Щось підказує, що насправді ніхто там поки не планує будувати АЕС, а гроші будуть списувати на «підготовчі роботи» та все таке».
Довідка.
Проект атомної станції біля Чигирина розглядали ще за часів СРСР, але він був зупинений у 1989 р. через аварію на Чорнобильській станції.
Наразі на території Україні є п’ять АЕС, із них підключені до енергосистеми та генерують електроенергію три: Південноукраїнська, Рівненська, Хмельницька. Ще є Чорнобильська та Запорізька атомні електростанції, але перша не генерує електроенергію, а друга перебуває на тимчасово окупованій території.
Орбіта — колишній населений пункт у Черкаській області. Входить до Чигиринської міської територіальної громади, як частина села Вітового під назвою «вулиця Орбіта». Більшість будівель тут — дев’ятиповерхові будинки, але заселені лише дві п’ятиповерхівки. Місто планувалося для працівників недобудованої Чигиринської АЕС, з орієнтовним населенням 20 тисяч (для цього мали побудувати додаткові будинки, магазини, школи, дитячі садки).
Раніше енергетики України заявляли про плани побудувати дев’ять нових енергоблоків за технологією AP1000 у співпраці з американською атомною енергетичною компанією Westinghouse Electric Company LLC. Перші два з них споруджуватимуть на майданчику Хмельницької АЕС, один – на Рівненській, два – на Південноукраїнській АЕС.