У Франції з 26 липня до 11 серпня 2024 р. відбуватимуться літні Олімпійські ігри. Україна спочатку допускала бойкот змагань через участь у них «нейтральних» спортсменів із росії та Білорусі. Але у травні 2024 р. було ухвалено рішення, що наші спортсмени все ж таки поїдуть на Олімпіаду. Як зазначили в Мінспорту, це можливість показати світові нашу волю та силу духу в умовах війни. Україна буде представлена найменшою кількістю спортсменів у своїй історії на Олімпійських іграх – 140 атлетами, які виступлять у 23 видах
спорту. Перед цим антирекорд (155 атлетів) був на Іграх-2020 у Токіо, які через пандемію коронавірусу відбулися у 2021 р. За медалі Олімпійських ігор у Франції будуть змагатися і чотири спортсмени з Вінниччини.
На літніх Олімпійських іграх у Парижі Вінниччину будуть представляти:
Вінничанин Дмитро Даниленко виступить на Паризькій Олімпіаді-2024 у складі чоловічого екіпажу байдарки-четвірки. Ліцензію на Олімпійські ігри команда Дмитра здобула під час чемпіонату світу у 2023 р, виборовши бронзову нагороду. Крім Дмитра до екіпажу байдарки-четвірки входять Олег Кухарик, Ігор Трунов та Іван Семикін.
Вінничан Роман Кокошко на Олімпіаді виступить у змаганнях у штовханні ядра. Через травму грудного м’яза, отриману у 2023 р., Роман вимушений був пропустити чимало кваліфікаційних змагань, але отримав додаткову ліцензію за світовим рейтингом, бо у травні 2024 р. впевнено переміг на перших після травми змаганнях у Альбуфейрі (Португалія).
Паверліфтерка Мар’яна Шевчук з Хмільника також побореться за олімпійські медалі. Мар’яна виборола золоту медаль на XVI літніх Паралімпійські іграх-2020у Токіо (пройшли у 2021 р.). У червні 2024 р. Мар’яна здобула срібну нагороду на змаганнях за Кубок світу з пара пауерліфтингу, які проходили у столиці Грузії Тбілісі.
Влітку 2022 р. поблизу Пиківської Слобідки Хмільницького району Мар’яна Шевчук, не впоравшись з керуванням, в’їхала в дерево. Внаслідок аварії загинули дві пасажирки авто. Спочатку Літинський райсуд призначив Мар’яні покарання у вигляді позбавленням волі на шість років із позбавленням права керувати транспортними засобами на строк три роки. Але на вирок суду були подані апеляційні скарги, прокуратура вважала, що суд безпідставно позбавив жінку права керувати транспортними засобами, бо посвідчення водія вона взагалі не мала, а адвокатка олімпійської чемпіонки просила призначити покарання, не пов’язане з позбавленням волі. Родичі загиблих покладалися на розсуд суду, бо спортсменка просила у них вибачення та компенсувала моральну шкоду – по 400 тис. грн. кожному. У підсумку Вінницький апеляційний суд багаторазовій чемпіонці світу та Європи призначив покарання у виді двох років виправних робіт за місцем роботи з відрахуванням із заробітку 20% у дохід держави щомісяця. Також вона на три роки була позбавлена права керувати транспортними засобами.
Вінничанин з порушенням зору Олексій Денисюк, представник Вінницького регіонального центру «Інваспорт», також змагатимуться у Парижі. Олексій став бронзовим призером Паралімпійських ігор-2016 у Ріо-де-Жанейро та XV Літніх Паралімпійських ігор-2020 у Токіо. Олексій Денисюк у травні-червні 2024 р. у іспанському місті Гранада виборов шість медалей на чемпіонаті Європи з пара кульової стрільби, здобувши 2 золоті, 2 срібні та 2 бронзові нагороди.
На цій карті вказані місця народження українських спортсменів, які виступлять на літніх Олімпійських іграх у Парижі. Вони можуть виступати за іншу область, аніж та, де вони народилися.
Як повідомили у Національному олімпійському комітеті (НОК) України, найбільше представництво Україна на на літніх Олімпійських іграх-2024 матиме у легкій атлетиці – 25 спортсменів. А список усіх українських учасників Олімпіади-2024 за видами спорту виглядає так.
- Бадмінтон: Поліна Бугрова;
- Бокс: Айдер Абдураїмов, Дмитро Ловчинський, Олександр Хижняк;
- Боротьба: Аліна Грушина, Юрій Ідзінський, Ірина Коляденко, Оксана Лівач, Василь Михайлов, Муразі Мчедлідзе, Тетяна Сова (вільна боротьба), Жан Беленюк, Парвіз Насібов (греко-римська боротьба);
- Брейкінг: Катерина Павленко, Анна Пономаренко, Олег Кузнєцов;
- Важка атлетика: Каміла Конотоп;
- Велоспорт: Яна Беломоїна, Юлія Бірюкова, Олександр Гудима, Анатолій Будяк;
- Веслувальний слалом: Вікторія Ус;
- Академічне веслування: Дарина Верхогляд, Євгенія Довгодько, Катерина Дудченко, Станіслав Ковальов, Анастасія Коженкова, Ігор Хмара;
- Веслування на байдарках і каное: Павло Алтухов, Дмитро Даниленко, Олег Кухарик, Людмила Лузан, Марія Повх, Анастасія Рибачок, Іван Семикін, Ігор Трунов;
- Спортивна гімнастика: Олег Верняєв, Ілля Ковтун, Анна Лащевська, Ігор Радівілов, Радомир Стельмах, Назар Чепурний;
- Художня гімнастика: Діана Баєва, Марія Височанська, Аліна Мельник, Таїсія Онофрійчук, Валерія Перемета, Кіра Ширикіна;
- Дзюдо: Дар’я Білодід, Христина Гоман, Єлизавета Литвиненко, Дільшот Халматов, Богдан Ядов
- Легка атлетика: Іван Банзерук, Марина Бех-Романчук, Віталій Бутрим, Ірина Геращенко, Ігор Главан, Данило Даниленко, Олег Дорощук, Ірина Климець, Роман Кокошко, Ольга Корсун, Михайло Кохан, Владислав Лавський, Юлія Левченко, Ярослава Магучіх, Тетяна Мельник, Людмила Оляновська, Олександр Погорілко, Андрій Проценко, Анна Рижикова, Марія Сахарук, Олена Собчук, Вікторія Ткачук, Артур Фельфнер, Ганна Шевчук, Мар’яна Шостак;
- Плавання: Владислав Бухов, Олександр Желтяков, Денис Кесіль, Михайло Романчук, Ніка Шарафутдінова;
- Синхронне плавання: Владислава Алексіїва, Марина Алексіїва;
- Скелелазіння: Ярослав Ткач, Євгенія Казбекова
- Стрибки у воду: Ксенія Байло, Кіріл Болюх, Марк Гриценко, Вікторія Кесарь, Олег Колодій, Данило Коновалов, Софія Лискун, Анна Письменська, Олексій Середа;
- Стрільба з лука: Вероніка Марченко, Михайло Усач;
- Кульова стрільба: Віктор Банькін, Максим Городинець, Павло Коростильов, Олена Костевич, Сергій Куліш;
- Стендова стрільба: Ірина Маловічко;
- Сучасне п’ятиборство: Олександр Товкай, Владислав Чекан, Валерія Перемикіна;
- Теніс: Ангеліна Калініна, Людмила Кіченок, Надія Кіченок, Марта Костюк, Еліна Світоліна, Даяна Ястремська;
- Настільний теніс: Соломія Братейко, Ярослав Жмуденко, Маргарита Песоцька;
- Фехтування: Джоан Фейбі Бежура, Аліна Комащук, Олена Кравацька, Олена Кривицька, Ольга Харлан, Влада Харькова;
- Футбол: Арсеній Батагов, Максим Брагару, Владислав Велетень, Георгій Єрмаков, Дмитро Криськів, Ілля Крупський, Ігор Краснопір, Олександр Мартинюк, Микола Михайленко, Олег Очеретько, Валентин Рубчинський, Володимир Салюк, Данило Сікан, Олексій Сич, Максим Таловєров, Олег Федор, Кіріл Фесюн, Максим Хлань.
Довідка.
Столицею літніх Олімпійських ігор, вже 33-іх за рахунком, втретє буде Париж. До цього місто приймало Ігри у 1900 та 1924 рр. Загалом змагання відбуватимуться у 16 містах Франції, зокрема, у Ліллі, Марселі, Ліоні, Бордо та Ніцці. Крім того, на острові Таїті, а саме на знаменитому споті Теахупо, пройдуть змагання з серфінгу.
Минулого року Україна не виключала бойкот Олімпіади-2024 через те, що МОК допустив росіян та білорусів до участі у нейтральному статусі. Але після консультацій 20 травня було офіційно оголошено, що країна візьме участь.
При цьому Національний олімпійський комітет та Міністерство спорту розробили та затвердили для українських атлетів рекомендації, як контактувати з російськими та білоруськими спортсменами:
- утримуватися від прямих контактів з представниками країн-агресорів, які можуть викликати провокаційні дії з їхнього боку як в Олімпійському селищі, так і поза ним;
- повідомляти про будь-які провокаційні дії з боку росіян та білорусів керівництву делегації або вищій за посадою особі;
- не спілкуватись у соцмережах з росіянами та білорусами, не брати участь з ними у дискусіях, не реагувати на їх контент, не публікувати спільні фото та відео;
- під час церемоній нагородження наскільки можна дистанціюватися від будь-яких контактів з представниками рф та Білорусі, а також утримуватися від спільних фото та відео;
- утримуватись від спільної участі у пресконференціях, прямих ефірах, інтерв’ю та інших рекламних заходах;
- якщо спортсмен збірної України є співробітником ЗСУ, МВС та інших військових формувань, йому потрібно додатково дотримуватись правил, встановлених цими відомствами.
На сьогоднішній день українські спортсмени отримали понад сотню ліцензій на Ігри. Вперше в історії Україна буде представлена у скелелазінні.
НОК уже затвердив призові для спортсменів: 125 тис. доларів США за золоту медаль, 100 тис. – за срібло та 80 тис. – за бронзу.
До речі, на Олімпіаді-2020 збірна України здобула 19 нагород: одну золоту, шість срібних та 12 бронзових. Із цим результатом збірна посіла 44-те місце у медальному заліку.
Аналітики ресурсу Gracenote, ґрунтуючись на виступах країн на попередній Олімпіаді та інших змаганнях, прогнозують, що Україні вдасться завоювати дві золоті медалі, п’ять срібних та десять бронзових.
Довідка.