Прес-служба Вінницької обласної прокуратури вчергове відзвітувала про здобутки в реалізації повноважень щодо представництва інтересів держави в суді. На цей раз, було виявлено, що Ладижинське та Дмитренківське водосховища на Вінниччині передані у незаконну оренду і використовуються з порушенням інтересів держави і прав громадян. Але речники прокуратури забули вказати про причетність до оборудок родичів прокурорів та інших посадовців, а також про пряму зацікавленість у махінаціях висуванців провладної на Вінниччині партії «Українська стратегія Гройсмана». Ну, і саме головне, про що забули сказати у прокуратурі, – навіть за найсприятливішого результату, нікому із земельних дерибанщиків нічого не буде.
Версія прокуратури
Прокуратура, за словами власної прес-служби, вживає рішучих заходів, щоб протидіяти незаконному використанню водних ресурсів на Вінниччині. Під час перевірок виявлено, що Ладижинське та Дмитренківське водосховища, які мають стратегічне значення для екосистеми та життєдіяльності Вінниччини, протягом багатьох років віддані в оренду і використовуються з грубими порушеннями законодавства.
Дмитренківське водосховище:
- З 2016 р. приватне підприємство використовувало водосховище для штучного розведення риби без належного оформлення оренди.
- Це призвело до втрати бюджетних надходжень та порушення водного та земельного законодавства.
- У 2023 р. Гайсинська окружна прокуратура успішно оскаржила дії орендаря, і 488 га земель водного фонду були повернуті Гайсинській міській раді.
Ладижинське водосховище:
- Більше 1000 га земель водосховища також використовувалися за подібною орендною «схемою».
- Прокурори Вінниччини подала 3 позови до суду, щоб повернути ці землі Гайсинській та Ладижинській міським радам, а також Кунківській сільській раді.
Важливість водосховищ:
- Ладижинське водосховище – одне з найбільших на річці Південний Буг. Довжина сягає 45 км. Воно розташоване на території Гайсинського та Тульчинського районів.
- Протяжність Дмитренківського водосховища становить 7,7 км. Знаходиться на річці Сіб, що є басейном Південного Бугу. У межах Гайсинського району.
- Ладижинське та Дмитренківське водосховища відіграють життєво важливу роль у регулюванні водного балансу регіону, забезпечуючи водопостачання, зрошення, гідроенергетику, а також рекреаційні та туристичні потреби. Обидві водойми мають комплексний вплив на екосистему Вінницької області та є критично важливими для її стабільного розвитку. Адже регулюють такі ключові аспекти в регіоні, як водопостачання, зрошення, регулювання стоку, гідроенергетика, рекреація і туризм.
- Незаконне використання цих водойм шкодить довкіллю, несе загрозу здоров’ю людей та позбавляє громади законних доходів.
Що «за кадром»?
«Ми Вінничани» вже звертали увагу на зусилля органів прокуратури Вінниччини, які спрямовані на повернення громадам землі, котра опинилася у користуванні ділків різного гатунку завдяки різноманітним «мутним» схемам. І це похвально. Але є нюанси. Повернення землі відбувається таким чином, щоб жоден махінатор не постраждав. Бо зусилля органів прокуратури щодо повернення роздеребаненої землі зосереджені у цивільному і господарському судочинстві. Чому відсутні карні справи щодо махінаторів та дерибанщиків, які продовжують займати відповідальні посади у органах державної влади і органах місцевого самоврядування, «Ми Вінничани» хотіли запитати безпосередньо у очільника Вінницької обласної прокуратури Олексія Химченка під час його прес-конференції. Але прокурор провів захід для преси у форматі закритої вечірки для обраних, на який представника «Ми Вінниччини» не пустили.
Але повернемся до наших водних «баранів». Не названа прокурорською прес-службою фірма, яка з 2016 р. використовувала Дмитренківське водосховище «для штучного розведення риби без належного оформлення оренди», – це приватне підприємство Вадима Швачка з Гайсина «БУК 2007». Підприємство примітне тим, що до нього мають відношення родичі не останніх людей:
- Юрій Нестеров – чоловік головної спеціалістки-бухгалтерки відділу містобудування, архітектури, ЖКГ, благоустрою та інфраструктури Гайсинської міськради Лілії Нестерової отримував у ПП «БУК 2007» зарплату.
- Юрій Залевський, юрист «Вінницярибоохорони», у 2017 р. дуже хотів обійняти посаду начальника Управління держ агентства рибного господарства України у Вінницькій області, але не зміг. Проте «засвітив» у своїй декларації отримання благодійної допомоги від ПП «БУК 2007».
- Олександр Расюк – чоловік головної спеціалістки відділу документального забезпечення прокуратура міста Києва (2017-2021 рр.) Кристіни Расюк отримував у ПП «БУК 2007» зарплату.
Чи може наявність прокурорських родичів серед інтересантів незаконного комерційного використання Дмитренківського водосховища пояснювати баталії прокурорів Вінниччини за його повернення громаді виключно в господарському суді, а не в рамках кримінальної справи? Можливо. Бо як іноді жартують слідчі, головне у кримінальному розслідуванні – не вийти на самих себе або на своїх.
Щодо Ладижинського водосховища, – прокурори Гайсинської, Немирівської окружних прокуратур та Вінницької обласної прокуратури позиваються у господарському суді щодо розірвання договору оренди та повернення земельних ділянок на яких розташована водойма, відповідно, в інтересах Кунківської сільради та Ладижинської і Гайсинської міськрад. Позиваються до Лариси Колісніченко, яка і орендує водойму.
Лариса Колісніченко із села Степашки Гайсинського району зареєстрована як ФОП з основним видом діяльності: «Прісноводне рибальство». Вона є дружиною депутата Гайсинської районної ради від партії «Слуга народу» Ігоря Колісніченка, який, у свою чергу, є багаторічним керівником районного комунального підприємства «Гайсинське риборозвідне господарство», – підприємство підпорядковується Гайсинській районній раді.
В зв’язку з такою ієрархією, старання прокуратури виглядають дещо чудернацьки. Наприклад, позов виконувача обов`язків керівника Вінницької обласної прокуратури до Лариса Колісніченко про повернення земельних ділянок пояснюється «інтересами держави в особі Гайсинської міськради». Але Гайсинську міськраду в особі мера Гайсина Анатолія Гука та очолювану ним депутатську більшість від партії «Українська стратегія Гройсмана» цілком влаштовує оборудка по використанню вузьким колом «своїх» водойми, яка має стратегічне значення для екосистеми та життєдіяльності Вінниччини. А що оренда водойми відбувається з грубими порушеннями законодавства – на це гайсинським «стратегам» і їх сателітам плювати з високого бугра.
Поки прокурори «б’ються» у господарському суді за розірвання договорів оренди з Ларисою Колісніченко, Гайсинська міськрада голосує за поновлення договорів з нею ще на 15 років. У такому режимі «пінг-понгу» повернення землі може теж розтягтися на бог знає скільки років. Але це вже не для переможних релізів прес-служби Вінницької обласної прокуратури.