СХЕМИ, ЩО ОБІЦЯЮТЬ “ЗОЛОТІ ГОРИ”: РОБОТА ЧИ ШАХРАЙСТВО?

Україна Суспільство

Отримувати високу зарплату без знань та досвіду роботи за декілька годин на день – це вигадка шахраїв. Шахраї в Україні підлаштовуються під реалії повномасштабної війни та вигадують все нові шляхи для обману громадян. Щомісяця сайти з працевлаштування  блокують понад 3000 спроб ошукати людей. Модератори порталів з пошуку роботи зробили добірку найпоширеніших схем, яких слід остерігатися.

1.Підписуйтесь на Telegram-канал і отримуйте від 1000 доларів

Обіцяна зарплата: від 30 000 гривень і більше.

Схема: найпопулярніші канали-мільйонники в Telegram розповсюджують повідомлення із закликом: “В Україні повно вакансій, де навіть новачкам платять від 1000 доларів, а більшість населення досі працює за копійки, думаючи, що без досвіду роботу не знайти, треба гарне резюме та вища освіта. Зайшли, полистали, вибрали вакансію із з/п від 30 000 гривень (нижче немає) і працюєте собі в кайф. Підписуйтесь, та отримуйте гарні гроші, навіть якщо нічого не вмієте”.

У чому полягає шахрайство:

Адміністратори таких каналів вводять в оману користувачів та переливають трафік по різних Telegram-каналах. Мета цієї схеми – перепродаж каналу з перейменуванням під іншу тематику або бізнес на роботодавцях. На тлі дефіциту кадрів роботодавці платять адміністраторам за рекламу вакансій. Звичайно, що якість роботи чи відповідність заявленим зарплатам у Telegram-каналах ніхто нікому не гарантує, бо зарплати різні, є і значно менші за 30 000 гривень.

2. Потрібні співробітники з “трудовою етикою”

Обіцяна зарплата: 550-2500 гривень на день.

Схема: користувач отримує повідомлення на телефон із текстом: “Привіт, я регіональний менеджер і зараз шукаю співробітників на неповний робочий день. Ви можете легко виконувати замовлення на продаж у вільний час за допомогою мобільного телефону. Вік: 22-60 років. Вимоги: Дисципліновані, з хорошими особистими якостями та трудовою етикою. Заробітна плата 550-2 500 гривень на день. Завдання прості, працювати можна в будь-який час і в будь-якому місці. Зв’яжіться з нами за адресою [назва каналу]”.

У чому полягає шахрайство:Подібні повідомлення надходять українським користувачам з-за кордону, про що свідчить недбалий переклад оголошення та листування з адміністратором, який спілкується “кривими” текстами-скріптами. Мета схеми полягає у заволодінні персональними даними, які українських користувачів просять надіслати для реєстрації на роботу.

3. Розмістіть оголошення й отримайте гроші

Обіцяна зарплата: від кількох десятків гривень за оголошення.

Схема: шахраї пропонують роботу з оплатою за розміщення оголошень від особистих акаунтів шукачів на популярних майданчиках з оголошеннями (купівля, продаж, обмін тощо). Надають необхідні тексти й ілюстрації до різних товарів, які треба опублікувати зі значно нижчою ціною від ринкової. Коли до шукача звертаються покупці, той має спрямовувати їх у Telegram роботодавця.

У чому полягає шахрайство:Після того, як шукач приводить покупця, “роботодавець” блокує шукача в Telegram і зникає зі зв’язку. Грошей за розміщення оголошень ніхто не платить. Майданчик з оголошеннями згодом також блокує облікові записи шукача.

4. Оформіть карту для виплат

Обіцяна зарплата: у межах середньої по ринку.

Схема: у відповідь на відгук на вакансію “представник компанії” пропонує шукачу відкрити рахунок та оформити картку для виплати майбутньої зарплати. Картка потрібна від певного банку чи фінансового сервісу, “роботодавець” ділиться з кандидатом посиланням на оформлення.

У чому полягає шахрайство: Пропозиція роботи у такому разі виступає як привід зареєструватись та оформити банківську картку за реферальним посиланням. По факту це не робота, а схема нарощення клієнтської бази, щоб отримувати бонуси від банку чи сервісу.

5. Пройдіть платні курси або внесіть страховий внесок

Обіцяна зарплата: у межах середньої по ринку та вище.

Схема: кандидат відгукується на вакансію, яку маскують під звичайну роботу. Після спілкування з рекрутером і проходження співбесіди отримує відповідь, що підходить, але не має достатнього досвіду. Тож роботодавець пропонує кандидату отримати роботу після підвищення кваліфікації, пройшовши додаткові курси. Схема зі страховим внеском діє схоже, тільки у цьому разі кандидат вже приймає офер й після, роботодавець просить внести плату за страхування робочого ноутбука.

У чому полягає шахрайство: Курси виявляються платні, а страховий внесок – звичайна схема для виманювання коштів. Кандидат платить гроші, витрачає свій час і в результаті нічого не отримує – роботодавець зникає зі зв’язку.

6. Зарплатні приманки

Обіцяна зарплата: від 10 000 до 200 000 гривень та вище.

Схема: Деякі роботодавці вказують у вакансіях широкий діапазон зарплат і говорять, що у співробітника буде ставка та змінна частина, що залежатиме від працівника. Зарплати з п’ятьма нулями вказують у вакансіях менеджерів з продажу, менеджерів по роботі з клієнтами, рієлторів тощо.

У чому полягає шахрайство: Це вакансії не від шахраїв, а від реальних роботодавців, які вказують високі зарплати, щоб привернути до себе більше уваги. Часто для пересічного працівника така зарплата недосяжна. У результаті втрачають всі: шукач отримує розчарування, від роботодавця йде незадоволений співробітник.

Чесний діапазон зарплати у межах однієї вакансії може становити х3. Наприклад, у вакансії може бути вказано діапазон від 15 000 до 45 000 гривень. Вакансії з ширшим діапазоном, ніж х3, потрібно аналізувати більш критично. Адже бувають винятки. Наприклад, у вакансіях викладачів англійської зарплата залежить від відпрацьованих годин, а отже, й діапазон може бути, приміром, від 3 000 до 19 000 гривень.

7. Розкішне життя і шахрайська романтика “офісників”

Обіцяна зарплата: від 15 000 гривень на тиждень – верхньої межі немає, виплати щотижня у валюті.

Схема: Вакансії цих шахраїв прикриваються посадами: менеджер по роботі з клієнтами, менеджер з обслуговування, менеджер з продажу тощо. Досвід не вимагають. Головне – активність, швидко навчатися та хотіти багато зароблять. “Офіси” розташовані по всій Україні, переважно у великих містах.

У чому полягає шахрайство: “Офіси” виманюють кошти у людей. Телефонне шахрайство із банківськими рахунками, кредитними картками. Заманюють працівників у такі компанії високою зарплатою в доларах, розкішним життям, шахрайською романтикою, яку транслюють через популярних блогерів, часто патріотизмом, адже обманювати потрібно росіян. Але насправді обманюють всіх, зокрема й українців, і за шахрайство передбачена кримінальна відповідальність.

8. Шлюбні агенції

Обіцяна зарплата: 18 000-60 000 гривень.

Схема: Розміщують вакансії “перекладач”, “оператор чату”, “менеджер по роботі з клієнтами” тощо. Як і “офісники”, заманюють шукачів привабливими фразами про дохід у валюті, щотижневими виплатами та відсутністю знань і навичок, яких навчають.

У чому полягає шахрайство: Подібна зайнятість полягає у виманюванні грошей в іноземців, що мріють познайомитися з привабливими українками.

9. Стрімінгові сервіси

Обіцяна зарплата: від 30 000 до 100 000 гривень.

Схема: Розміщують вакансії блогер, модель, стрімер для талановитих та харизматичних дівчат і хлопців. Обіцяють високу зарплату без вимог до досвіду чи навичок.

У чому полягає шахрайство: Одне з основних джерел доходу – донати глядачів у вдячність за контент, що не є роботою у звичному розумінні цього слова, на яку треба влаштовуватись.

10. Криптошахраї

Обіцяна зарплата: від 21 000 до 100 000 гривень з прив’язкою до курсу долара.

Схема: Розказують про себе як фінансові, консалтингові, маркетингові агенції. Їхні вакансії можуть звучати так: “менеджер по роботі з клієнтами”, “менеджер з продажів”, “retention-менеджер”, “акаунт-менеджер”. Створюють імідж успішного бізнесу: “Ми міжнародна компанія, яка лідирує вже понад вісім років на ринку”, але в інтернеті жодної інформації про компанію немає, ніби такої не існує. Беруть на роботу від 18 років без досвіду з бажанням розвиватись. Часто вказують в умовах знання англійської та європейських мов.

У чому полягає шахрайство: Співробітники криптошахрайських компаній телефонують українцям та громадянам інших європейських країн і пропонують вкласти гроші в біржові інвестиції, криптовалюту. Інколи “допомагають” оформити мікропозику. Вкладник не отримує ні виплат, ні можливості повернути свої кошти.

Щоб мінімізувати ризик натрапити на шахрая, необхідно дотримуватися зазначених правил:

  • Не переказувати гроші за працевлаштування.
  • Шукати інформацію про компанію в інтернеті, подивитися сайт, почитати відгуки.
  • Не передавати особистих даних і номерів банківських карт невідомим особам.
  • Не реєструватися та не проходити верифікацію на невідомих сайтах.
  • Уважно перевіряти та вводити адресу сайту компанії чи ім’я користувача соцмереж, з яким ведете перемовини про роботу.
  • Вмикати критичне мислення, якщо вакансія чи поведінка рекрутера викликає у вас підозру чи сумніви.
  • У разі виявлення підозрілої вакансії необхідно повідомити про це у клієнтську підтримку сайтів пошуку роботи.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *