ВОДІЇВ, ЯКІ НЕ ОНОВИЛИ ДАНІ ПРО СВОЇ АВТО У ТЦК, БУДУТЬ ШТРАФУВАТИ НА 20 000 ГРИВЕНЬ, – ЧИ ЦЕ ПРАВДА?

Україна

«Водії, які не оновили інформацію про свої автомобілі в Територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки Міноборони, можуть отримати штраф у 20 000 грн. За новою постановою Кабміну №1921, це потрібно було зробити до 20 червня 2024 р.». Таку інформацію розповсюджують деякі інформ-ресурси та веб-сайти. Начебто водіям, які не оновили дані про свої автомобілі, загрожують штрафи у розмірі 20 000 грн.

Мова про керівників підприємств

Насправді, у постанові Кабміну №1921, на яку посилаються інформ-ресурси, мова йде про керівників підприємств, установ та організацій. Саме вони зобов’язані оновлювати дані про транспортні засоби, які належать їхнім компаніям. Відсутність оновленої інформації може призвести до штрафів від 34 000 до 59 500 грн. І вимоги щодо оновлення даних стосуються, як автомобілів, так і спецтехніки, що використовується підприємствами.Керівники підприємств повинні щорічно двічі оновлювати інформацію:

 • до 20 червня;
 • до 20 грудня.

Також потрібно знати, які дані потрібно оновлювати. До них входять:

 • кількість транспортних засобів: повна інформація про всі автомобілі та спецтехніку, що перебувають на балансі підприємства;
 • технічний стан: актуальна інформація про технічний стан кожного транспортного засобу;
 • персонал: дані про осіб, які працюють на зазначених транспортних засобах.

Ці вимоги стосуються всіх підприємств незалежно від їх розміру чи форми власності. За недотримання вимог щодо оновлення даних про транспортні засоби передбачено штрафи. Відповідно до постанови Кабміну та ст. 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення сума штрафу може становити від 34 000 до 59 500 грн.

У свою чергу, Міністерство оборони України оприлюднило інформацію про вантажні та легкові автомобілі, які можуть використовуватися для задоволення потреб військових формувань у особливий період. За даними Генерального штабу ЗСУ, для цих цілей призначаються транспортні засоби, які вже є штатними у ЗСУ та інших військових формуваннях.

Серед легкових автомобілів, які можуть бути використані, зазначаються марки ГАЗ, УАЗ, ВАЗ та Hyundai. До вантажних автомобілів відносяться марки КамАЗ, ЗіЛ, ГАЗ, Урал та КрАЗ.

Якщо на підприємствах, установах чи організаціях відсутні вказані марки автомобілів, для задоволення військових потреб можуть призначатися транспортні засоби вітчизняного та іноземного виробництва. Головне, щоб їхні тактико-технічні характеристики відповідали або перевершували штатні.

Водіїв усе ж таки штрафуватимуть?

В той же час, водіїв в Україні штрафуватимуть на 17 000 грн. за невиконання законних вимог співробітників Військової поліції, яка буде створена для забезпечення правопорядку і дисципліни у ЗСУ та інших військових формуваннях. Але штрафуватимуть, якщо остаточно буде прийнятий законопроект №6570-д, схвалений у першому читанні Верховною Радою 19 червня 2024 р. Цей проект йде вкупі з основним законопроектом №6569-д про Військову поліцію, який теж був прийнятий 19 червня за основу.

Законопроект №6570-д передбачає нові санкції за ненадання інформації або невиконання вимог та передбачає арешт строком до 10 діб.

Згідно із законопроектом, військові поліцейські матимуть широкі повноваження. Зокрема:

 • перевірка документів у водіїв;
 • зупинка автомобілів та проведення їх поверхневого огляду;
 • обмеження або заборона руху транспорту та пішоходів у випадках затримання осіб, підозрюваних у скоєнні злочину, або за обставин, що загрожують життю та здоров’ю людей.

Також військові поліцейські повинні зупиняти армійські транспортні засоби, якщо їхні водії порушують правила дорожнього руху або якщо є ознаки технічної несправності, або транспортний засіб використовується не за призначенням, або з протиправною метою.

За невиконання законних вимог працівників Військової поліції пропонується штрафувати водіїв на 17 000 грн. Військові поліцейські також матимуть право затримувати осіб у військовій формі, які не мають при собі документів, на добу та передавати їх уповноваженим органам.

Задля цього законопроектом 6570-д до Кодексу України про адміністративні правопорушення вводиться нова ст. 188-58 «Невиконання законних вимог посадових осіб Військової поліції». Вона передбачає наступні санкції:

 • ненадання інформації Військовій поліції на запит їх посадових осіб, надання завідомо недостовірної інформації чи не в повному обсязі, порушення встановлених законом строків її надання, повідомлення третіх осіб про збір інформації – штраф від 4 250 грн. до 6 800 грн.;
 • невиконання або несвоєчасне виконання вимог посадових осіб Військової поліції щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню законодавчих актів – штраф від 6 800 грн. до 10 200 грн. або арешт з утриманням на гауптвахті на строк до 10 діб;
 • невиконання або несвоєчасне виконання вимог посадових осіб Військової поліції щодо усунення порушення вимог законодавчих актів – штраф від 10 200 грн до 17 000 грн. або арешт з утриманням на гауптвахті на строк від 10 до 15 діб.

За словами одного з ініціаторів законопроекту, голови парламентського Комітету з питань правоохоронної діяльності Сергія Йонушаса, повноваження військових поліцейських поширюватимуться лише на військовослужбовців ЗСУ та резервістів, які перебувають на зборах. Однак, як зазначено у тексті самого законопроекту, військові поліцейські при проведенні оперативних дій зможуть зупиняти автомобілі, перевіряти документи у водіїв, проводити поверхневий огляд транспортних засобів, а також обмежувати та/або забороняти рух транспорту.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *